vizesizgezi.com

Sırbistan seyahat rehberi

SırbistanSırbistan

✔️ Vizesiz

Hakkında

Sırbistan (İng: Serbia), Avrupa kıtasının Güney Avrupa bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 84 bin km²dir ve %32,4 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2022 yılı itibari ile 6,7 milyondur. %56,9 şehirlerde, %43,1 ise kırsalda yaşamaktadır.
Sırbistan (Sırpça: Србија , Srbija), resmî adıyla Sırbistan Cumhuriyeti (Република Србија , Republika Srbija), Güneydoğu Avrupa'da Panonya Ovası ile Balkanların kesişiminde bulunan bir ülkedir. Kuzeyde Macaristan, batıda Hırvatistan ve Bosna-Hersek, güneybatıda Karadağ, güneyde Kuzey Makedonya, doğuda Romanya ve Bulgaristan ile çevrilidir. Ülkenin Arnavutluk ile sınırının tümü tartışmalı Kosova bölgesinde kalır. Sırbistan 7 milyon nüfusa sahiptir. Başkenti ve en büyük şehri Belgrad'dır.

Eski Taş Çağı'ndan beri insan yerleşimlerinin bulunduğu Sırbistan toprakları 6. yüzyılda Slav göçlerine uğradı, Erken Orta Çağ'da bölgede çeşitli zamanlarda Bizans, Frank ve Macar krallıklarına haraçgüzarlık yapan birçok bölgesel devlet kuruldu. Sırbistan Krallığı 1217'de Kutsal Makam ve İstanbul Rum Ortodoks Patrikhanesi tarafından tanındı ve Sırp İmparatorluğu adıyla 1346'da en geniş sınırlarına ulaştı. 16. yüzyılın ortalarında Osmanlılar günümüz Sırp topraklarının tümünü ele geçirdi. Osmanlı hakimiyeti zaman zaman Habsburg Monarşisi tarafından kesintiye uğradı. Habsburglar Voyvodina'dan başlayarak 17. yüzyıl sonlarından itibaren Merkez Sırbistan'a doğru genişledi. 19. yüzyıl başlarındaki Sırp İsyanları ile bölgenin ilk meşruti ulus devleti kuruldu. I. Dünya Savaşı'ndaki kayıplar ve eski Habsburg kraliyet toprağı Voyvodina'nın Sırbistan Krallığı'yla birleşmesinin ardından ülke diğer Güney Slav uluslarıyla Yugoslavya'yı kurdu. Yugoslavya değişik yönetim şekilleriyle varlığını 1990'lardaki Yugoslav Savaşları'na dek sürdürdü. Yugoslavya'nın dağılması sürecinde Sırbistan Karadağ ile bir birlik kurdu. Ancak birlik 2006'da barışçıl bir şekilde dağıldı, böylece 1918'den beri ilk kez Sırbistan egemen bir devlet oldu. 2008'de Kosova Meclisi tek taraflı bağımsızlık ilan etti. Kosova'nın bağımsızlığı uluslararası toplumdan farklı tepkiler aldı. Sırbistan halen Kosova'yı kendi toprağı kabul etmektedir.

Sırbistan üst-orta gelirli bir ekonomiye sahiptir. İnsani Gelişme Endeksi'nde 64. sıradadır. Üniter bir cumhuriyettir ve parlamenter sistemle yönetilir. Sırbistan BM, Avrupa Konseyi, AGİT, BİO, KEİ ve Orta Avrupa Serbest Ticaret Antlaşması üyesidir. 2014'ten beri AB üyeliği için müzakereler yürüten ülke 2025'e kadar Avrupa Birliği'ne katılmayı hedeflemektedir. Sırbistan resmi olarak askeri tarafsızlık politikası yürütmektedir.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Sırbistan seyahatlerinde (maksimum 90 gün) vize gerekmiyor.

🏷️ Etiketler

Sırbistan için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

Sırpça konuşulur.

💵 Para birimleri

Sırp Dinarı [1 RSD = 0,288 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2017: %17.61909723] ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Yaklaşık 🏧 3,5 bin bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2019 yılında 1,8 milyon turist ağırladı. 2019 yılında turizm, ekonomiye 2 milyar dolar ile %7,7 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Mobil internet & wifi ortalama 51.44 Mbps ile hızlı. Sabit internet, 83.11 Mbps ile hızlı.

Mobil & Wifi (1.63 / 10)

Sabit Internet (2.93 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı 🌤️ 10 °C ve ılık. Mevcut üç ayın (Mayıs, Haziran ve Temmuz) ortalaması ise ☀️ 18 °C ve sıcak. İçinde bulunduğumuz bahar mevsimi ise ❄️ 10 °C ve soğuk.
Yıllık ortalama10 °C 🌤️
3 aylık ortalama18 °C ☀️
Bahar ortalaması10 °C ❄️
Yaz ortalaması20 °C ☀️
Sonbahar ortalaması11 °C 🌤️
Kış ortalaması-0 °C ❄️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2022 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 62 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %4 artışla, 9,3 bin dolardır. 2022 yılında tüketici enflasyonu %12 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Türkiye Cumhuriyeti'nin toplam 2 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.