Surinam seyahat rehberi

harita yükleniyor..

SurinamSurinam

🖥️ E-vize✔️ Varışta karantina yok✔️ Dönüşte karantina yok

Surinam hakkında merak edilenler

Surinam (İngilizce ismi: Suriname), Güney Amerika kıtasının Latin Amerika ve Karayipler bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 156 bin km²dir ve %97,4 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2021 yılı itibari ile 592 bindir.

📄 Surinam seyahati için vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Surinam seyahat öncesinde (maksimum 90 gün) elektronik vize başvurusu yapması gerekmektedir.

🦠 Surinam seyahat kısıtlaması uyguluyor mu? Son vaka sayısı ne kadar?

Surinam'a varışta karantina yoktur. Türkiye dönüşünde ise karantina yoktur. Son verilere göre Surinam'da 100 bin kişide 3.4 covid vakasına rastlanmıştır. Geçen haftaki 3.6 vakaya göre %-6 düşüş yaşanmıştır. Detaylı kısıtlama bilgileri için buraya göz atabilirsiniz.

🏷️ Surinam gezisinden ne beklenmeli?

Surinam gezisi için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

🏠 Öne çıkan şehirleri hangileridir?

Surinam'ın başkenti Paramaribo olmakla birlikte öne çıkan şehirleri sırasıyla şu şekildedir

💬 Hangi diller konuşulur?

Surinam'da Hollandaca konuşulmaktadır.

💰 Hangi para birimleri kullanılır?

Surinam'da Surinam Doları kullanılır.
1 Surinam Doları 0,72 TL'dir.

📈 Ekonomik durumu nasıldır?

Malasef elimizde Surinam hakkında finansal veri yok.

💵 Nakit para taşımam gerekiyor mu?

Malasef elimizde bu konuda veri bulunmamaktadır.

💻 Internet hızlı mı?

Surinam'da mobil internet & wifi ortalama 45.84 Mbps ile 🐢ortalama hızlı. Sabit internet Surinam genelinde 11.22 Mbps ile 🐌yavaş.

Mobil & Wifi (skor: 3.61 / 10)

Sabit Internet (0.52 / 10)

☀️ Hava durumu nasıl?

Surinam'da yıllık ortalama hava sıcaklığı 🔥 26 °C ve çok sıcak. Mevcut üç ayın (Ağustos, Eylül ve Ekim) ortalaması ise 🔥 26 °C ve çok sıcak. İçinde bulunduğumuz yaz mevsimi ise 🔥 26 °C ve çok sıcak.
Yıllık ortalama26 °C 🔥
3 aylık ortalama26 °C 🔥
Bahar ortalaması26 °C 🔥
Yaz ortalaması26 °C 🔥
Sonbahar ortalaması27 °C 🔥
Kış ortalaması25 °C 🔥
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

🧳 Surinam'a yılda ne kadar turist gelmektedir?

Elimizdeki son verilere göre 2017 yılında Surinam'a 279 bin turist gelmiştir. Turizm sektörü 2019 yılında ülke ekonomisine 64 milyon dolar ile %2,8 katkı sağlamıştır.

🏢 Surinam'da Türk konsolosluğu var mı?

Elimizdeki verilere göre Türkiye Cumhuriyeti'nin Surinam'da herhangi bir büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmamaktadır. Güncel durum için konsolosluk.gov.tr adresine göz atabilirsiniz.

🦠 Surinam COVID-19 seyahat kısıtlamaları

Bu sayfada Surinam için güncel COVID-19 kuralları gösterilmektedir ancak lütfen rezervasyon yapmadan önce yerel yönetimlerin duyurularını kontrol edin.

Son güncelleme: yaklaşık 1 ay önce.

Surinam'a uluslararası seyahate izin verilir, ancak çoğu ülkeden uçuşlar şu anda bir sonraki duyuruya kadar askıya alınmıştır.

İstisnai seyahat

Yolcular hala uçuşların devam ettiği ülkeler üzerinden Surinam'a girebilir. Aşılanmamış yolcular, kalkışta önceki 48 saat içinde yapılan negatif RT-PCR testinin kanıtını sunmalıdır. Alternatif olarak, önceki 24 saat içinde alınan negatif bir antijen testi sunulabilir. Uçuşların devam ettiği ülkelerin listesi 🔗https://www.flyslm.com/wp-content/uploads/2022/04/SUR-COVID-19-Measures-13-April-2022.pdf adresinde bulunabilir.

Daha fazla bilgi için 🔗ABD Büyükelçiliği, Surinam

Hükûmetin aldığı önlemler

Kısıtlamalar kademeli olarak kaldırılsa da, halka açık toplantılar maksimum 50 kişiyle sınırlı kalıyor. Surinam'daki COVID-19 müdahalesine ilişkin bilgiler Hollandaca olarak 🔗https://covid-19.sr/ adresinde bulunabilir.

Maske kullanımı

Halka açık alanlarda, kapalı ortamlarda ve toplu taşıma araçlarında yüz maskeleri zorunludur.

Toplu ulaşım

Toplu taşıma her zamanki gibi çalışıyor.

Restoranlar

Restoranlar açıktır, ancak kapalı mekanlarda yemek yemeye yalnızca aşılı ve yakın zamanda test edilmiş müşteriler için izin verilir.

Barlar

İletim hızını sınırlamak için çubuklar kapalı kalmalıdır.

Gece kulüpleri

Bulaşma oranını sınırlamak için gece kulüpleri kapalı kalır.

Mağazalar

Temel hizmetler, el dezenfektanı kullanımı ve sosyal mesafe gibi uyarlanmış güvenlik önlemleriyle açıktır.

👇 tümünü göster

📃 Surinam hakkında

Surinam, resmî adıyla Surinam Cumhuriyeti (Felemenkçe: Republiek Suriname, [reːpyˌblik ˌsyːriˈnaːmə]), Güney Amerika'nın Atlantik kıyısında egemen bir devlettir. Güneyde Brezilya, batıda Guyana ve doğuda Fransız Guyanası ile sınırı vardır. 165.000 km²'lik yüzölçümü ile Güney Amerika'nın en küçük ülkesidir. Surinam'ın nüfusu yaklaşık 575,990'dır ve çoğunluğu ülkenin kuzey kıyısında yaşamaktadır. Paramaribo ülkenin başkenti olup, en yüksek nüfusa sahip kentidir.

Başlangıçta Aravak ve Karayipler gibi yerli kabileler ile meskun edilen Surinam'ın Avrupalılar tarafından keşfi 16. yüzyılda gerçekleşti. Bölge ilk defa 17. yüzyılın ortasında İngiltere tarafından kolonileştirildi, ancak kısa bir süre sonra Surinam Hollanda hakimiyetine girdi. Surinam Cemiyeti adlı özel şirket yönetimi altında nehirler etrafında plantasyonlar kuruldu ve burada işgücü olması için Afrika'dan köleler getirildi, bu kölelerden bazıları ise koloninin iç kesimlerine kaçarak kendi toplumlarını kurdu. Koloni 1795'te millileştirildi, 1863'te ise kölelik yasaklandı. Plantasyonlardaki işgücü açığının giderilmesi için başta Doğu Hint Adaları ve Hindistan'dan olmak üzere senetli işçiler getirildi. Surinam'a 1954'te ülke statüsü verilmesiyle Hollanda ve Hollanda Antilleri ile birlikte Hollanda Krallığı'nı oluşturan üç ülkeden biri haline geldi. 25 Kasım 1975'te Surinam Hollanda Krallığı'ndan ayrılıp bağımsızlığını kazandı, yine de Hollanda ile ekonomik diplomatik ve kültürel bağlarını sürdürdü.

Surinam halkı çok sayıda, etnik, dini ve dilsel grubu kapsar. Ülkede soyları senetli işçilere dayanan Hintler en büyük etnik grup olurken, soyları Afrikalı kölelere dayanan Marunlar ikinci sırada yer almaktadır. Bunlara ek olarak Afrikalı ve Beyaz ataya sahip Kreollar, Cavalılar ve birden fazla etnik gruba ait melez bireyler önemli diğer grupları oluşturmaktadır. Çoğunluk tarafından konuşulan Felemenkçe resmî statüye sahip olup ülkedeki prestij dil olurken, halkın önemli bir kısmı ayrıca Sranan Tongo adlı kreol dili konuşmaktadır. Ülkede Hristiyanlık en yaygın dindir, Hinduizm ve İslam ise büyük azınlıklarca inanılmaktadır.

Surinam, kültürel Karayip ülkesi olarak kabul görmüş olup, aynı zamanda Karayip Ortak Pazarı'nın (CARİCOM) da bir üyesidir.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.