Phuket seyahat rehberi

harita yükleniyor..

TaylandPhuket, Tayland

Phuket hakkında merak edilenler

Phuket, Tayland'da yer alan turistik bir lokasyondur.

📄 Tayland seyahati için vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşları için Tayland seyahatlerinde (maksimum 30 gün) vize gerekmiyor.

🦠 Tayland seyahat kısıtlaması uyguluyor mu? Son vaka sayısı ne kadar?

Tayland'a varışta karantina yoktur. Türkiye dönüşünde ise karantina yoktur. Son verilere göre Tayland'da 100 bin kişide 22 covid vakasına rastlanmıştır. Geçen haftaki 22 vakaya göre %-12 düşüş yaşanmıştır. Detaylı kısıtlama bilgileri için buraya göz atabilirsiniz.

💬 Hangi diller konuşulur?

Tayland'da Tayca konuşulmaktadır.

💰 Hangi para birimleri kullanılır?

Tayland'da Tayland Bahtı kullanılır.
1 Tayland Bahtı 0,50 TL'dir.

💵 Nakit para taşımam gerekiyor mu?

Tayland'da kredi kartı kullanımı ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Ülke çapında yaklaşık 🏧 80 bin bankamatik bulunmaktadır.

📄 Tayland hakkında daha fazla bilgi

Tayland hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

🦠 Tayland COVID-19 seyahat kısıtlamaları

Bu sayfada Tayland için güncel COVID-19 kuralları gösterilmektedir ancak lütfen rezervasyon yapmadan önce yerel yönetimlerin duyurularını kontrol edin.

Son güncelleme: 2 ay önce.

Tayland'a uluslararası seyahate izin verilir. Girişe izin verildiğinden emin olmak için gerekliliklere uymak gerekir.

Aşılar ve aşılanmış olarak seyahat etme

COVID-19'a karşı tam aşı için geçerli bir sertifika sunan yolcular, kalkış öncesi test gerekliliklerinden muaftır. Nihai doz, kalkıştan en az 14 gün önce uygulanmış olmalıdır. Yakın zamanda COVID-19'dan iyileşen ve 1 doz COVID-19 aşısı olanlar da tam aşılı olarak kabul edilecektir. Tüm ayrıntılar 🔗https://www.tatnews.org/2022/05/covid-19-vaccine-guide-for-travellers-to-thailand/ adresinde bulunabilir.

Test/tıbbi onay belgesi gerekiyor

Aşılanmamış yolcular, varışta, önceki 72 saat içinde yapılan negatif RT-PCR testi veya profesyonel ATK testinin kanıtını sunmalıdır. Alternatif olarak, yakın zamanda COVID-19'dan iyileşenler, ayrılmadan en az 14 ve en fazla 90 gün önce düzenlenmiş bir kurtarma sertifikası sağlayabilir.

Diğer tıbbi önlemler

Tüm yolcular, varışta sıcaklık kontrolleri ve görsel değerlendirme gibi sağlık taramasına tabi tutulur. COVID-19 semptomları gösterenler için daha fazla sağlık testi gerekebilir

Daha fazla bilgi için 🔗Tayland Turizm Otoritesi

Hükûmetin aldığı önlemler

Güvenlik yönergelerine ek olarak, daha fazla salgınla mücadele etmek için sık el yıkama ve sosyal mesafe gibi önleyici sağlık önlemleri teşvik edilmektedir. Seyahatiniz boyunca resmi yönergeleri takip etmenizi öneririz. Tayland'daki COVID-19 müdahalesiyle ilgili bilgiler 🔗https://www.tatnews.org/category/thailand-tourism-updates/ adresinde bulunabilir.

Maske kullanımı

Yüz maskeleri gerekli değildir, ancak halka açık alanlarda maske veya örtü kullanılması tavsiye edilir. Toplu taşıma araçlarında maske gerekebilir.

Toplu ulaşım

Toplu taşıma her zamanki gibi çalışıyor.

Restoranlar

Restoranlar her zamanki gibi açık.

Barlar

Barlar her zamanki gibi açıktır.

Gece kulüpleri

Gece kulüpleri her zamanki gibi açıktır.

Mağazalar

Mağazalar, el dezenfektanı kullanımı, giriş öncesi sıcaklık kontrolleri ve sosyal mesafe gibi uyarlanmış güvenlik önlemleriyle açıktır.

👇 tümünü göster

📃 Tayland hakkında

Tayland (Tayca: ประเทศไทย), resmî adıyla Tayland Krallığı, eski adıyla Siyam, Hindiçin yarımadasının orta kısmında bulunan Güneydoğu Asya ülkesi. Batıda Myanmar (1.800 km), doğuda Kamboçya (803 km), kuzeyde Laos (1.754 km) ve güneyde Malezya (506 km) ile sınırları bulunmaktadır. Güney kısmında Tayland Körfezi, batı kısmında ise Andaman Denizi yer almaktadır.

Tayland 513.120 km² yüzölçümü ile dünyanın en büyük 51. ülkesidir. Nüfusu ise yaklaşık 67 milyondur ve bu Tayland'ı dünyanın en kalabalık 20. ülkesi yapmaktadır. Ülkenin başkenti ve en kalabalık şehri Bangkok'tur. Etnik Tayların yanı sıra Çin, Khmer, Laos ve Malay kökenli halklar da Tayland'da yaşamaktadır.

Ülkenin resmî dili Taycadır. Nüfusun % 95'lik bir bölümü Budizm dininin Theravada koluna mensuptur. Ayrıca animizm inanışı ve İslâm dîni de yaygındır.

Tayland Krallığı Parlamenter Monarşi ile yönetilmektedir. 2016 yılından beri tahtta bulunan Çakri Hanedanı mensubu kral Maha Vajiralongkorn [X.Rama] devlet başkanı ve silahlı kuvvetler başkanı unvanlarına sahiptir.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.