vizesizgezi.com

Tonga seyahat rehberi

TongaTonga

🚪 Kapıda vize

Hakkında

Tonga Avustralya kıtasının Polinezya bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 720 km²dir ve %12,4 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2023 yılı itibari ile 108 bindir. %23,2 şehirlerde, %76,8 ise kırsalda yaşamaktadır.
Tonga ya da resmî adı ile Tonga Krallığı, (Tongaca: Puleʻanga Fakatuʻi ʻo Tonga; İngilizce: Kingdom of Tonga), Büyük Okyanus'ta yaklaşık 169 adadan oluşan ada ülkesi. Toplam kara yüzölçümü yaklaşık 700 km2 olan ülke, Güney Pasifik Okyanusu'nun yaklaşık 700.000 km2 büyüklüğünde bir alanı kaplar. 2021 itibarıyla nüfusu 104.494 olan ada ülkesinin nüfusunun %70'i başkent Nuku'alofa'nın bulunduğu Tongatapu adasındadır. Ülke nüfusunun geri kalanı, ülkedeki 35 adada yaşamaktadır. Tonga, kuzebatısında Fiji ile Wallis ve Futuna (Fransa), kuzeydoğusunda Samoa, batısında Yeni Kaledonya (Fransa) ile Vanuatu, doğusunda Niue ve güneybatısında Kermadec (Yeni Zelanda) ile sınırlanmıştır.Tonga aynı zamanda İngiliz Milletler Topluluğunun bir üyesidir.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarına Tonga kapıda vize (maksimum 31 gün) uygulamakta.

🏷️ Etiketler

Tonga için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

İngilizce, Tongaca konuşulur.

💵 Para birimleri

Tonga Paʻangası [1 TOP = 13,262 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Malasef elimizde bu konuda veri bulunmamaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2019 yılında 94 bin turist ağırladı. 2019 yılında turizm, ekonomiye 57,1 milyon dolar ile %50,8 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Malasef elimizde internet, mobil ya da wifi hızı ile ilgili veri yok.

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı ☀️ 25 °C ve sıcak. Mevcut üç ayın (Temmuz, Ağustos ve Eylül) ortalaması ise ☀️ 23 °C ve sıcak. İçinde bulunduğumuz yaz mevsimi ise ☀️ 23 °C ve sıcak.
Yıllık ortalama25 °C ☀️
3 aylık ortalama23 °C ☀️
Bahar ortalaması26 °C 🔥
Yaz ortalaması23 °C ☀️
Sonbahar ortalaması24 °C ☀️
Kış ortalaması26 °C 🔥
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2022 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 534 milyon dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %-5,2 düşüşle, 5 bin dolardır. 2023 yılında tüketici enflasyonu %6,4 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Elimizdeki verilere göre Türkiye Cumhuriyeti'nin herhangi bir büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmamaktadır. Güncel durum için konsolosluk.gov.tr adresine göz atabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.