vizesizgezi.com

Türkiye seyahat rehberi

TürkiyeTürkiye

Hakkında

Türkiye (İng: Turkiye), Asya kıtasının Batı Asya bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 770 bin km²dir ve %28,9 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2021 yılı itibari ile 85 milyondur. %76,6 şehirlerde, %23,4 ise kırsalda yaşamaktadır.

🏷️ Etiketler

Türkiye için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

Türkçe konuşulur.

💵 Para birimleri

Türk Lirası [1 TRY = 1 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2017: %41.59845114] ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Yaklaşık 🏧 70 bin bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2019 yılında 51,7 milyon turist ağırladı. 2019 yılında turizm, ekonomiye 42,4 milyar dolar ile %17,2 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Malasef elimizde internet, mobil ya da wifi hızı ile ilgili veri yok.

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı 🌤️ 11 °C ve ılık. Mevcut üç ayın (Şubat, Mart ve Nisan) ortalaması ise ❄️ 6 °C ve soğuk. İçinde bulunduğumuz kış mevsimi ise ❄️ 1 °C ve soğuk.
Yıllık ortalama11 °C 🌤️
3 aylık ortalama6 °C ❄️
Bahar ortalaması10 °C 🌤️
Yaz ortalaması21 °C ☀️
Sonbahar ortalaması13 °C 🌤️
Kış ortalaması1 °C ❄️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

Malasef elimizde finansal veri yok.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.