vizesizgezi.com

Uganda seyahat rehberi

UgandaUganda

🖥️ E-vize

Hakkında

Uganda Afrika kıtasının Sahra Altı Afrika bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 201 bin km²dir ve %11,5 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2022 yılı itibari ile 47 milyondur. %26,2 şehirlerde, %73,8 ise kırsalda yaşamaktadır.
Uganda ya da resmî adıyla Uganda Cumhuriyeti, Afrika kıtasının doğu kesiminde yer alan ve denize kıyısı olmayan bir kara ülkesidir. Ülkenin sınır komşularını kuzeyde Güney Sudan, doğuda Kenya, güneyde çoğu sınırı Victoria Gölü ile oluşan Tanzanya, güneybatıda Ruanda ve batıda ise Kongo Demokratik Cumhuriyeti oluşturmaktadır. Ülkenin başkenti Kampala'dır.

Ülke içerisinde özerk bir krallık olan Buganda Krallığı da yer almaktadır.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Uganda seyahat öncesinde elektronik vize başvurusu yapması gerekmekte.

🏷️ Etiketler

Uganda için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

İngilizce, Svahili konuşulur.

💵 Para birimleri

Uganda Şilini [1 UGX = 0,008 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2017: %2.319257706] ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Yaklaşık 🏧 1,7 bin bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2017 yılında 1,4 milyon turist ağırladı. 2019 yılında turizm, ekonomiye 1,2 milyar dolar ile %19,7 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Mobil internet & wifi ortalama 27.81 Mbps ile 🐢ortalama hızlı. Sabit internet, 14.04 Mbps ile 🐌yavaş.

Mobil & Wifi (0.89 / 10)

Sabit Internet (0.49 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı ☀️ 23 °C ve sıcak. Mevcut üç ayın (Nisan, Mayıs ve Haziran) ortalaması ise ☀️ 23 °C ve sıcak. İçinde bulunduğumuz bahar mevsimi ise ☀️ 23 °C ve sıcak.
Yıllık ortalama23 °C ☀️
3 aylık ortalama23 °C ☀️
Bahar ortalaması23 °C ☀️
Yaz ortalaması22 °C ☀️
Sonbahar ortalaması22 °C ☀️
Kış ortalaması23 °C ☀️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2022 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 44 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %2,2 artışla, 930 dolardır. 2022 yılında tüketici enflasyonu %7,2 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Türkiye Cumhuriyeti'nin toplam 1 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.