vizesizgezi.com

Uganda seyahat rehberi

UgandaUganda

🖥️ E-vize✔️ Varışta karantina yok✔️ Dönüşte karantina yok

Hakkında

Uganda Afrika kıtasının Sahra Altı Afrika bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 201 bin km²dir ve %11,7 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2021 yılı itibari ile 47 milyondur.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Uganda seyahat öncesinde elektronik vize başvurusu yapması gerekmekte.

🦠 Kısıtlama uyguluyor mu?

Varışta karantina yoktur. Türkiye dönüşünde karantina yoktur. Detaylı bilgileri seyahat kısıtlamaları bölümünde bulabilirsiniz.

🏷️ Etiketler

Uganda için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

İngilizce, Svahili konuşulur.

💵 Para birimleri

Uganda Şilini [1 UGX = 0 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı ülke çapında çok yaygın olmadığı [2017: %2.319257706], için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Ülke çapında yaklaşık 🏧 2 bin bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2017 yılında 1,4 milyon turist ağırladı. 2019 yılında turizm, ekonomiye 1,2 milyar dolar ile %19,7 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Mobil internet & wifi ortalama 17.04 Mbps ile 🐌yavaş. Sabit internet, 10.01 Mbps ile 🐌yavaş.

Mobil & Wifi (skor: 1.39 / 10)

Sabit Internet (0.46 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı ☀️ 23 °C ve sıcak. Mevcut üç ayın (Ekim, Kasım ve Aralık) ortalaması ise ☀️ 23 °C ve sıcak. İçinde bulunduğumuz sonbahar mevsimi ise ☀️ 22 °C ve sıcak.
Yıllık ortalama23 °C ☀️
3 aylık ortalama23 °C ☀️
Bahar ortalaması23 °C ☀️
Yaz ortalaması22 °C ☀️
Sonbahar ortalaması22 °C ☀️
Kış ortalaması23 °C ☀️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2021 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 39,5 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %0,4 artışla, 840 dolardır. 2020 yılında tüketici enflasyonu %3,8 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Türkiye Cumhuriyeti'nin toplam 1 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.