Tanzanya seyahat rehberi

harita yükleniyor..

TanzanyaTanzanya

🖥️ E-vize✔️ Varışta karantina yok✔️ Dönüşte karantina yok

Tanzanya hakkında merak edilenler

Tanzanya (İngilizce ismi: Tanzania), Afrika kıtasının Sahra-altı Afrika bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 886 bin km²dir ve %51,6 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2021 yılı itibari ile 61 milyondur.

📄 Tanzanya seyahati için vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Tanzanya seyahat öncesinde elektronik vize başvurusu yapması gerekmektedir.

🦠 Tanzanya seyahat kısıtlaması uyguluyor mu? Son vaka sayısı ne kadar?

Tanzanya'ya varışta karantina yoktur. Türkiye dönüşünde ise karantina yoktur. Son verilere göre Tanzanya'da 100 bin kişide 1 covid vakasına rastlanmıştır. Geçen haftaki 0 vakaya göre %3250 artış. yaşanmıştır. Detaylı kısıtlama bilgileri için buraya göz atabilirsiniz.

🏷️ Tanzanya gezisinden ne beklenmeli?

Tanzanya gezisi için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

🏠 Öne çıkan şehirleri hangileridir?

Tanzanya'nın başkenti Darüsselam. olmakla birlikte öne çıkan şehirleri sırasıyla şu şekildedir

💬 Hangi diller konuşulur?

Tanzanya'da İngilizce, Svahili konuşulmaktadır.

💰 Hangi para birimleri kullanılır?

Tanzanya'da Tanzanya Şilini kullanılır.
1 Tanzanya Şilini 0,01 TL'dir.

📈 Ekonomik durumu nasıldır?

2021 yılı verilerine göre Tanzanya'nın gayrisafi milli hasılası (GSMH) 67,8 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %-2,9 düşüşle 1140 dolardır. 2020 yılında tüketici enflasyonu %3,3 olarak belirlenmiştir.

💵 Nakit para taşımam gerekiyor mu?

Tanzanya'da kredi kartı kullanımı ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Ülke çapında yaklaşık 🏧 3 bin bankamatik bulunmaktadır.

💻 Internet hızlı mı?

Tanzanya'da mobil internet & wifi ortalama 10.62 Mbps ile 🐌yavaş. Sabit internet Tanzanya genelinde 10.08 Mbps ile 🐌yavaş.

Mobil & Wifi (skor: 0.82 / 10)

Sabit Internet (0.48 / 10)

☀️ Hava durumu nasıl?

Tanzanya'da yıllık ortalama hava sıcaklığı ☀️ 23 °C ve sıcak. Mevcut üç ayın (Temmuz, Ağustos ve Eylül) ortalaması ise ☀️ 21 °C ve sıcak. İçinde bulunduğumuz yaz mevsimi ise ☀️ 21 °C ve sıcak.
Yıllık ortalama23 °C ☀️
3 aylık ortalama21 °C ☀️
Bahar ortalaması23 °C ☀️
Yaz ortalaması21 °C ☀️
Sonbahar ortalaması23 °C ☀️
Kış ortalaması23 °C ☀️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

🧳 Tanzanya'ya yılda ne kadar turist gelmektedir?

Elimizdeki son verilere göre 2019 yılında Tanzanya'ya 1,5 milyon turist gelmiştir. Turizm sektörü 2019 yılında ülke ekonomisine 2,6 milyar dolar ile %27,2 katkı sağlamıştır.

🏢 Tanzanya'da Türk konsolosluğu var mı?

Türkiye Cumhuriyeti'nin Tanzanya'da toplam 1 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.

🦠 Tanzanya COVID-19 seyahat kısıtlamaları

Bu sayfada Tanzanya için güncel COVID-19 kuralları gösterilmektedir ancak lütfen rezervasyon yapmadan önce yerel yönetimlerin duyurularını kontrol edin.

Son güncelleme: 8 ay önce.

Tanzanya'ya uluslararası seyahate izin verilir. Girişe izin verildiğinden emin olmak için gerekliliklere uymak gerekir.

Koşullu olarak açık

Son 14 gün içinde 'yüksek riskli' kabul edilen başka bir ülke ziyaret edildiyse, yolcuların varışta hızlı testlerden geçmeleri gerekir. 'Yüksek riskli' ülkelerin listesi 🔗https://zanzibarcovidtesting.co.tz/app/covid_countries adresinde bulunabilir.

Aşılar ve aşılanmış olarak seyahat etme

COVID-19'a karşı tam aşı için geçerli bir sertifika ibraz eden yolcular, kalkış öncesi test gerekliliklerinden muaftır. Aşı sertifikaları bir QR kodu içermelidir. İzin verilen aşılar, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından onaylananları içerir. Tüm ayrıntılar 🔗https://www.gov.uk/foreign-travel-advice/tanzania/entry-requirements adresinde bulunabilir.

Test/tıbbi onay belgesi gerekiyor

Aşılanmamış yolcuların, varışta son 72 saat içinde yapılan negatif RT-PCR veya NAAT testinin kanıtını sunmaları gerekmektedir. Test sertifikaları bir QR kodu içermelidir. Geçerli bir test sertifikası olmayan varışlar, varışta 100 USD karşılığında bir RT-PCR testi uygulanacaktır ve negatif bir test sonucu onaylanana kadar kendilerini izole etmeleri istenecektir.

Diğer tıbbi önlemler

Tüm yolcular, varışta sıcaklık kontrolleri ve görsel değerlendirme gibi sağlık taramasına tabi tutulur. COVID-19 semptomları gösterenler için daha fazla sağlık testi gerekebilir.

Ek belgeler gerekiyor

Zanzibar'a gelen yolcular, bunun yerine varıştan 24 saat önce çevrimiçi bir 'sağlık seyahati Zanzibar' formunu doldurmalıdır. Tamamlandığında, varışta ibraz edilmesi gereken bir 'benzersiz sağlık kodu' alınacaktır.

Daha fazla bilgi için 🔗Yurtdışı Seyahat Danışmanlığı, Birleşik Krallık

Hükûmetin aldığı önlemler

Güvenlik yönergelerine ek olarak, daha fazla salgınla mücadele etmek için sık el yıkama ve sosyal mesafe gibi koruyucu sağlık önlemleri teşvik edilmektedir. Seyahatiniz boyunca resmi yönergeleri takip etmenizi öneririz.

Maske kullanımı

Yüz maskeleri gerekli değildir, ancak halka açık alanlarda maske veya örtü kullanılması tavsiye edilir.

Toplu ulaşım

Toplu taşıma her zamanki gibi çalışıyor.

Restoranlar

Restoranlar her zamanki gibi açık.

Barlar

Barlar her zamanki gibi açıktır.

Gece kulüpleri

Gece kulüpleri her zamanki gibi açıktır.

Mağazalar

Mağazalar, el dezenfektanı kullanımı ve sosyal mesafe gibi uyarlanmış güvenlik önlemleriyle açıktır.

🔻tümünü göster

📃 Tanzanya hakkında

Tanzanya (İngilizce/Svahili: Tanzania), resmî adıyla Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti, Doğu Afrika'da bir ülkedir. Afrika Büyük Gölleri bölgesinde yer alır. Ülkenin kuzeybatıda Kenya; kuzeyde Uganda; batıda Ruanda, Burundi ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti; güneybatıda Zambiya; güneyde ise Malavi ve Mozambik ile komşudur. Doğuda Hint Okyanusu'na kıyısı bulunur. Afrika'nın en yüksek dağı olan Kilimanjaro Dağı ülkenin kuzeydoğusundadır. Afrika'nın Büyük Gölleri'nin üçüne kıyısı vardır. Kuzey ve batıda Afrika'nın en büyük gölü olan Victoria Gölü ile kıtanın en derin gölü olan Tanganika Gölü, güneyde ise Malavi Gölü bulunur. Ülkenin doğu kıyıları sıcak ve nemlidir. Zanzibar adaları kıyının biraz açığında bulunur.

Birçok önemli insangil (hominid) fosili Tanzanya'da bulunmuştur, Pliyosen Çağ'a ait 6 milyon yıllık fosiller buna örnek verilebilir. Australopithecus cinsi 4 ila 2 milyon yıl önce bütün Afrika'ya yayıldı. Homo cinsine ait en eski fosiller Tanzanya'daki Olduvai Gölü yakınlarında bulundu. 1,8 milyon yıl önce Homo erectus'un yükselişiyle insanlık bütün Eski Dünya'ya yayıldı, ardından ortaya çıkan Homo sapiens'ler (insan) Yeni Dünya ve Avustralya'ya da ulaştılar. H. sapiens Afrika'da mevcut tür ve alt türleri içine katarak çoğaldı. Taş ve Tunç çağlarında Etiyopya'dan Güney Kuşî, 2-4 bin yıl önce Turkana Gölü'nün kuzeyinden Doğu Kuşî ve 2900-2400 yıl önce Güney Sudan-Etiyopya sınır bölgesinde ortaya çıkmış Datooga halkı ile diğer Güney Nil halkları Tanzanya'ya göçtüler. Bu göçler Batı Afrika'dan gelen Bantu halkının Victoria ve Tanganyika gölleri çevresine yerleşmesi ile eş zamanlı gerçekleşti. Bantu halkları 2300-1700 yıl önce bütün Tanzanya'ya yayıldı.Tanzanya'da Alman hakimiyeti 19. yüzyıl sonlarında Alman Doğu Afrikası'nın kurulmasıyla başladı. I. Dünya Savaşı'nın ardından bölge Britanya'ya geçti. Tanzanya anakarası Tanganyika adıyla yönetilirken Zanzibar takımadaları ayrı bir sömürge yönetimine sahipti. 1961 ve 1963'te iki bölge art arda bağımsızlığını kazandı. 1964'te ise iki ülke Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti adı altında birleşti. Tanzanya ismi ülkelerin ilk hecelerinin birleştirilmesiyle oluşturuldu. 1961'de İngiliz Milletler Topluluğu'na katılan ülkeler birleşimin ardından tek bir ülke olarak üyeliklerini sürdürdüler.Birleşmiş Milletler verilerine göre 2018 yılında Tanzanya'nın nüfusu 56 milyondu. Tanzanya, Güney Afrika'nın ardından tamamı ekvatorun güneyinde yer alan en kalabalık ülkedir. Tanzanya toplumu yaklaşık 120 etnik, dilsel ve dini gruptan oluşur. Hristiyanlık Tanzanya'daki en büyük dindir, Müslüman ve animist azınlıklar da bulunmaktadır. Ülkede 100'den fazla dil konuşulmakta, bu da Tanzanya'yı Doğu Afrika'daki dilsel açıdan en çeşitli ülke yapmaktadır. Ülkenin de jure resmî dili yoktur; ancak Svahili ulusal dil kabul edilir. Başkanlık sistemiyle yönetilen bir üniter cumhuriyet olan ülkenin başkenti 1996'dan beri Dodoma'dır. Başkent, başkanlık konutu ve Ulusal Meclis başta olmak üzere resmî yapıları barındırır. Bağımsızlık tarihinden 1996 yılına kadar başkentlik yapmış Darüsselam ülkenin en büyük şehri, ana limanı ve ticaret merkezidir. Halen Darüsselam, birçok yönetim binasına ve resmî kuruluşa ev sahipliği yapmaktadır. Tanzanya bir de facto tek parti devletidir ve demokratik sosyalist Chama Cha Mapinduzi (Devrim Partisi) partisi tarafından yönetilmektedir.

📹 Tanzanya seyahat videoları

 • TANZANYA'DA KÖLE PAZARINA GİTTİM!

  TANZANYA'DA KÖLE PAZARINA GİTTİM!

  Gökhan Yıldırım Kasım 2018

 • AFRİKA Tanzanya'dayım!!! (Sokaklar, Yemekler, Fiyatlar) ~ 74

  AFRİKA Tanzanya'dayım!!! (Sokaklar, Yemekler, Fiyatlar) ~ 74

  Nurgül Türk Kasım 2021

 • Tanzanya'da ilk günümüz

  Tanzanya'da ilk günümüz

  koca karı Haziran 2018

 • TANZANYA BELGESEL GİBİ, SAFARİ MACERAMIZ BAŞLIYOR | TARANGİRE ULUSAL PARK | BÖLÜM 1 - SEYAHAT VLOGU

  TANZANYA BELGESEL GİBİ, SAFARİ MACERAMIZ BAŞLIYOR | TARANGİRE ULUSAL PARK | BÖLÜM 1 - SEYAHAT VLOGU

  Çiçek ÇİZMECİ Mart 2020

 • Tanzanya'da Otobüs Seyahati Yapmak! / No:100

  Tanzanya'da Otobüs Seyahati Yapmak! / No:100

  Mustafa EYÜPAĞAOĞLU Ekim 2019

 • Tanzanya Kabileden Arkadaşımla Zanzibar Turu Afrikaya Gelmeden Önce Mutlaka İzle Seyahat Vlog

  Tanzanya Kabileden Arkadaşımla Zanzibar Turu Afrikaya Gelmeden Önce Mutlaka İzle Seyahat Vlog

  tubigether Nisan 2021

 • Tanzanya Darüselam'da dolaşıyoruz - Gülşah & Eser ÇOBANOĞLU müzik seyahat

  Tanzanya Darüselam'da dolaşıyoruz - Gülşah & Eser ÇOBANOĞLU müzik seyahat

  koca karı Haziran 2018

 • TANZANYA'DAN ZANZİBAR ADASINA NASIL GİDİLİR ?

  TANZANYA'DAN ZANZİBAR ADASINA NASIL GİDİLİR ?

  Ali Sami Palaz Şubat 2021

 • Tanzanya'daki En Ucuz Safari - Ngorongoro Safari, Tanzanya Road Trip Seyahat Vlog

  Tanzanya'daki En Ucuz Safari - Ngorongoro Safari, Tanzanya Road Trip Seyahat Vlog

  tubigether Haziran 2021

Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.