vizesizgezi.com

Umman seyahat rehberi

UmmanUmman

📝 Vize başvurusu gerekli

Hakkında

Umman (İng: Oman), Asya kıtasının Batı Asya bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 310 bin km²dir ve %0 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2022 yılı itibari ile 4,6 milyondur. %87,8 şehirlerde, %12,3 ise kırsalda yaşamaktadır.
Umman (Arapça: عُمَان, ʿUmān; Arapça telaffuz: [ʕʊˈmaːn]) ya da resmî adıyla Umman Sultanlığı (Arapça: سلْطنةُ عُمان, Salṭanat(u) ʻUmān), güneybatı Asya'da, Arap Yarımadası'nın güneydoğu kıyısında yer alan Arap ülkesidir. Kuzeybatıda Birleşik Arap Emirlikleri, batıda Suudi Arabistan, güneybatıda ise Yemen ile sınır komşusudur. Güneyde ve doğuda Umman Denizi (Hint Okyanusu), kuzeydoğuda ise Umman Körfezi ile çevrilidir. Ülkenin Birleşik Arap Emirlikleri tarafından çevrelenmiş, Madha ve Müsendem olmak üzere 2 adet eksklavı bulunmaktadır. Maskat en büyük şehir ve başkenttir.

Umman'ın nüfusu yaklaşık 5,1 milyon kişidir. Nüfusun çoğu Arap Ummanlı olup, önemli Afrikalı, Pakistanlı, Hintli ve Bangladeşli göçmen azınlıklara ev sahipliği yapmaktadır. İslam en yaygın ve resmî dindir. Arapça, İngilizce ve Hint dilleri bölgede yaygınca kullanılan dillerdir.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Umman seyahatlerinde vize alması gerekmekte.

🏷️ Etiketler

Umman için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

Arapça konuşulur.

💵 Para birimleri

Umman Riyali [1 OMR = 80,919 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2011: %26.62463188] ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Yaklaşık 🏧 1,9 bin bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2019 yılında 3,5 milyon turist ağırladı. 2019 yılında turizm, ekonomiye 3,2 milyar dolar ile %7,3 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Mobil internet & wifi ortalama 76.92 Mbps ile hızlı. Sabit internet, 70.96 Mbps ile hızlı.

Mobil & Wifi (2.44 / 10)

Sabit Internet (2.5 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı 🔥 26 °C ve çok sıcak. Mevcut üç ayın (Mayıs, Haziran ve Temmuz) ortalaması ise 🔥 29 °C ve çok sıcak. İçinde bulunduğumuz bahar mevsimi ise 🔥 27 °C ve çok sıcak.
Yıllık ortalama26 °C 🔥
3 aylık ortalama29 °C 🔥
Bahar ortalaması27 °C 🔥
Yaz ortalaması29 °C 🔥
Sonbahar ortalaması26 °C 🔥
Kış ortalaması21 °C ☀️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2022 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 92 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %3,6 artışla, 20 bin dolardır. 2022 yılında tüketici enflasyonu %2,8 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Türkiye Cumhuriyeti'nin toplam 1 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.