vizesizgezi.com

Uruguay seyahat rehberi

UruguayUruguay

📝 Vize başvurusu gerekli

Hakkında

Uruguay Güney Amerika kıtasının Latin Amerika ve Karayipler bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 175 bin km²dir ve %11,7 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2023 yılı itibari ile 3,4 milyondur. %95,8 şehirlerde, %4,2 ise kırsalda yaşamaktadır.
Uruguay, resmî adıyla Uruguay Doğu Cumhuriyeti (İspanyolca: República Oriental del Uruguay), Güney Amerika'nın güneydoğusunda bulunan ülkedir. Batı ve güney batısında Arjantin, kuzeyi ve kuzeydoğusunda Brezilya bulunan ülke yaklaşık 176.000 kilometrekarelik bir alana sahiptir. Coğrafi olarak Surinam'dan sonra Güney Amerika’ın en küçük ülkesidir. Nüfusu 3,51 milyon olan Uruguay’da, başkent Montevideo yaklaşık 1,8 milyon kişiye ev sahipliği yapmaktadır.

Uruguay, Portekiz ile İspanya ve daha sonra Arjantin ve Brezilya arasında dört yönlü bir mücadelenin ardından 1811 ve 1828 yılları arasında bağımsızlığını kazandı. Ülke günümüzde İGE, GSYİH büyümesi, inovasyon ve altyapı açısından Arjantin ve Şili’den sonra kıtadaki en iyi üçüncü ülkedir. Kürtaj, eşcinsel evliliği, esrar üretimini, satışını ve tüketimini yasallaştırma politikasını kabul eden, dünyada sosyal açıdan en ilerici olan ülkelerden biri olarak kabul edilir.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Uruguay seyahatlerinde vize alması gerekmekte.

🏷️ Etiketler

Uruguay için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

İspanyolca konuşulur.

💵 Para birimleri

Uruguay Pesosu [1 UYU = 0,797 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2017: %40.5908525] ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Yaklaşık 🏧 8,9 bin bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2019 yılında 3,5 milyon turist ağırladı. 2019 yılında turizm, ekonomiye 2,1 milyar dolar ile %12,4 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Mobil internet & wifi ortalama 75.63 Mbps ile hızlı. Sabit internet, 172.97 Mbps ile 🚀çok hızlı.

Mobil & Wifi (2.3 / 10)

Sabit Internet (5.96 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı 🌤️ 17 °C ve ılık. Mevcut üç ayın (Temmuz, Ağustos ve Eylül) ortalaması ise 🌤️ 13 °C ve ılık. İçinde bulunduğumuz yaz mevsimi ise 🌤️ 12 °C ve ılık.
Yıllık ortalama17 °C 🌤️
3 aylık ortalama13 °C 🌤️
Bahar ortalaması18 °C 🌤️
Yaz ortalaması12 °C 🌤️
Sonbahar ortalaması17 °C 🌤️
Kış ortalaması23 °C ☀️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2023 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 67 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %3 artışla, 20 bin dolardır. 2023 yılında tüketici enflasyonu %5,9 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Elimizdeki verilere göre Türkiye Cumhuriyeti'nin herhangi bir büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmamaktadır. Güncel durum için konsolosluk.gov.tr adresine göz atabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.