vizesizgezi.com

Uruguay seyahat rehberi

UruguayUruguay

✔️ Vizesiz✔️ Varışta karantina yok✔️ Dönüşte karantina yok

Hakkında

Uruguay Güney Amerika kıtasının Latin Amerika ve Karayipler bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 175 bin km²dir ve %11,6 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2021 yılı itibari ile 3,4 milyondur. %95,6 şehirlerde, %4,4 ise kırsalda yaşamaktadır.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Uruguay seyahatlerinde (maksimum 90 gün) vize gerekmiyor.

🦠 Kısıtlama uyguluyor mu?

Varışta karantina yoktur. Türkiye dönüşünde karantina yoktur. Son verilere göre, 100 bin kişide 76.1 covid vakasına rastlanmıştır. Detaylı bilgileri seyahat kısıtlamaları bölümünde bulabilirsiniz.

🏷️ Etiketler

Uruguay için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

İspanyolca konuşulur.

💵 Para birimleri

Uruguay Pesosu [1 UYU = 0,48 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2017: %40.5908525] ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Yaklaşık 🏧 8,9 bin bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2019 yılında 3,5 milyon turist ağırladı. 2019 yılında turizm, ekonomiye 2,1 milyar dolar ile %12,4 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Mobil internet & wifi ortalama 35.68 Mbps ile 🐢ortalama hızlı. Sabit internet, 94.69 Mbps ile hızlı.

Mobil & Wifi (2.1 / 10)

Sabit Internet (4.2 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı 🌤️ 17 °C ve ılık. Mevcut üç ayın (Ocak, Şubat ve Mart) ortalaması ise ☀️ 23 °C ve sıcak. İçinde bulunduğumuz kış mevsimi ise ☀️ 23 °C ve sıcak.
Yıllık ortalama17 °C 🌤️
3 aylık ortalama23 °C ☀️
Bahar ortalaması18 °C 🌤️
Yaz ortalaması12 °C 🌤️
Sonbahar ortalaması17 °C 🌤️
Kış ortalaması23 °C ☀️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2021 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 55 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %0,9 artışla, 16 bin dolardır. 2021 yılında tüketici enflasyonu %7,7 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Elimizdeki verilere göre Türkiye Cumhuriyeti'nin herhangi bir büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmamaktadır. Güncel durum için konsolosluk.gov.tr adresine göz atabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.