vizesizgezi.com

Vietnam seyahat rehberi

VietnamVietnam

📝 Vize başvurusu gerekli

Hakkında

Vietnam Asya kıtasının Güneydoğu Asya bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 313 bin km²dir ve %47 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2022 yılı itibari ile 98 milyondur. %38,8 şehirlerde, %61,2 ise kırsalda yaşamaktadır.
Vietnam (Vietnamca: Việt Nam (Dinle )), resmî adı ile Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti, Güneydoğu Asya'da, Çinhindi Yarımadası'nın doğusunda yer alan bir ülkedir. Uzun, dar bir kara parçası üzerinde yer alan Vietnam'ın kuzeyinde Çin, batısında Kamboçya ile Laos, güneyinde ve doğusunda Güney Çin Denizi yer alır. 1955'te Kuzey Vietnam ve Güney Vietnam olarak iki ayrı cumhuriyete bölünmüş olan ülke, 1976'da Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti olarak tekrar birleşmiştir. Vietnam dağlık bir ülkedir. Song-Koi ve Mekong deltaları önemli alçak düzlükleridir. Kıyı ovaları doğuda yer alır. Geri kalan toprakların büyük bir bölümünü ormanlık, dağlık bölge kaplar. Başlıca ürünleri; pirinç, manyok, kocadarı, mısır, kahve, çay, kauçuk, el işleridir. Önemli kentleri; Ho Chi Minh(Saygon), Hanoi ve Hayfong'dur.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Vietnam seyahatlerinde vize alması gerekmekte.

🏷️ Etiketler

Vietnam için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

Vietnamca konuşulur.

💵 Para birimleri

Vietnam Dongu [1 VND = 0,001 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2017: %4.120339081] ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Yaklaşık 🏧 25 bin bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2019 yılında 18 milyon turist ağırladı. 2019 yılında turizm, ekonomiye 11,8 milyar dolar ile %4,2 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Mobil internet & wifi ortalama 50.88 Mbps ile hızlı. Sabit internet, 120.32 Mbps ile 🚀çok hızlı.

Mobil & Wifi (1.62 / 10)

Sabit Internet (4.24 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı ☀️ 24 °C ve sıcak. Mevcut üç ayın (Mayıs, Haziran ve Temmuz) ortalaması ise 🔥 27 °C ve çok sıcak. İçinde bulunduğumuz bahar mevsimi ise 🔥 25 °C ve çok sıcak.
Yıllık ortalama24 °C ☀️
3 aylık ortalama27 °C 🔥
Bahar ortalaması25 °C 🔥
Yaz ortalaması27 °C 🔥
Sonbahar ortalaması25 °C ☀️
Kış ortalaması21 °C ☀️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2022 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 394 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %7,5 artışla, 4 bin dolardır. 2022 yılında tüketici enflasyonu %3,2 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Türkiye Cumhuriyeti'nin toplam 1 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.