vizesizgezi.com

Yeni Zelanda seyahat rehberi

Yeni ZelandaYeni Zelanda

📝 Vize başvurusu gerekli

Hakkında

Yeni Zelanda (İng: New Zealand), Avustralya kıtasının Avustralya ve Yeni Zelanda bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 263 bin km²dir ve %37,6 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2022 yılı itibari ile 5,1 milyondur. %86,9 şehirlerde, %13,1 ise kırsalda yaşamaktadır.
Yeni Zelanda (İngilizce: New Zealand, [njuːˈziːlənd]; Maorice: Aotearoa, [aɔˈtɛaɾɔa]), Güney Büyük Okyanus'ta bir ada ülkesidir. Güney Yarımkürede, Okyanusya'daki Güney Pasifik adaları arasında, Avustralya'nın yaklaşık 2.000 km güneydoğusunda yer almaktadır. Başlıca iki büyük (North Island ve South Island) ve 700'den fazla küçük adadan oluşur. Toplamda 268.021 kilometrekarelik bir yüz ölçümüne sahiptir. Bölgedeki tektonik hareketler ve volkanik olaylar nedeniyle Yeni Zelanda birçok yüksek dağa sahiptir. Yeni Zelanda'nın başkenti Wellington ve en büyük şehri Auckland'dır.

Uzak olmaları sebebiyle Yeni Zelanda adaları insanlar tarafından yerleşilen en son büyük kara parçalarından biridir. 1280 ile 1350 yılları arasında Polinezyalılar tarafından yerleşilmeye başlanan adalar özel bir Maori kültürü geliştirmeye başlamıştır. Adaları keşfeden ilk avrupalı 1642 yılında Abel Tasman isimli Hollandalı olmuştur.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Yeni Zelanda seyahatlerinde vize alması gerekmekte.

🏷️ Etiketler

Yeni Zelanda için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

İngilizce, Maori Dili konuşulur.

💵 Para birimleri

Yeni Zelanda Doları [1 NZD = 19,08 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2017: %60.86561084] ülke çapında yaygındır. Bununla birlikte özellikle küçük şehirlere seyahatlerinizde yanınızda yedek nakit para bulundurmanızı önerilir. Yaklaşık 🏧 2,8 bin bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2019 yılında 3,9 milyon turist ağırladı. 2018 yılında turizm, ekonomiye 11 milyar dolar ile %19 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Mobil internet & wifi ortalama 67.86 Mbps ile hızlı. Sabit internet, 166.38 Mbps ile 🚀çok hızlı.

Mobil & Wifi (2.17 / 10)

Sabit Internet (5.86 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı 🌤️ 10 °C ve ılık. Mevcut üç ayın (Nisan, Mayıs ve Haziran) ortalaması ise ❄️ 8 °C ve soğuk. İçinde bulunduğumuz bahar mevsimi ise 🌤️ 11 °C ve ılık.
Yıllık ortalama10 °C 🌤️
3 aylık ortalama8 °C ❄️
Bahar ortalaması11 °C 🌤️
Yaz ortalaması6 °C ❄️
Sonbahar ortalaması10 °C ❄️
Kış ortalaması14 °C 🌤️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2022 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 252 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %3,8 artışla, 49 bin dolardır. 2022 yılında tüketici enflasyonu %7,2 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Türkiye Cumhuriyeti'nin toplam 1 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.