Yeşil Burun Adaları seyahat rehberi

harita yükleniyor..

Yeşil Burun AdalarıYeşil Burun Adaları

🖥️ E-vize❓ Varış için karantina bilgisi yok❓ Dönüş için karantina bilgisi yok

Yeşil Burun Adaları hakkında merak edilenler

Yeşil Burun Adaları (İngilizce ismi: Cape Verde), Afrika kıtasının Sahra Altı Afrika bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 4 bin km²dir ve %11,3 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2021 yılı itibari ile 562 bindir.

📄 Yeşil Burun Adaları seyahati için vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Yeşil Burun Adaları seyahat öncesinde elektronik vize başvurusu yapması gerekmektedir.

🦠 Yeşil Burun Adaları seyahat kısıtlaması uyguluyor mu? Son vaka sayısı ne kadar?

Yeşil Burun Adaları'ya varış için karantina bilgisi yoktur. Türkiye dönüşünde için karantina bilgisi yoktur. Detaylı kısıtlama bilgileri için buraya göz atabilirsiniz.

🏷️ Yeşil Burun Adaları gezisinden ne beklenmeli?

Yeşil Burun Adaları gezisi için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

🏠 Öne çıkan şehirleri hangileridir?

Yeşil Burun Adaları'nın başkenti Praia olmakla birlikte öne çıkan şehirleri sırasıyla şu şekildedir

💬 Hangi diller konuşulur?

Yeşil Burun Adaları'da Portekizce konuşulmaktadır.

💰 Hangi para birimleri kullanılır?

Yeşil Burun Adaları'da Cape Verde Esküdosu kullanılır.
1 Cape Verde Esküdosu 0,17 TL'dir.

📈 Ekonomik durumu nasıldır?

2021 yılı verilerine göre Yeşil Burun Adaları'nın gayrisafi milli hasılası (GSMH) 1,9 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %6,3 artışla 3330 dolardır. 2021 yılında tüketici enflasyonu %1,9 olarak belirlenmiştir.

💵 Nakit para taşımam gerekiyor mu?

Malasef elimizde bu konuda veri bulunmamaktadır.

💻 Internet hızlı mı?

Sabit internet Yeşil Burun Adaları genelinde 15.93 Mbps ile 🐌yavaş.

Sabit Internet (0.75 / 10)

☀️ Hava durumu nasıl?

Yeşil Burun Adaları'da yıllık ortalama hava sıcaklığı ☀️ 23 °C ve sıcak. Mevcut üç ayın (Ağustos, Eylül ve Ekim) ortalaması ise 🔥 25 °C ve çok sıcak. İçinde bulunduğumuz yaz mevsimi ise ☀️ 24 °C ve sıcak.
Yıllık ortalama23 °C ☀️
3 aylık ortalama25 °C 🔥
Bahar ortalaması22 °C ☀️
Yaz ortalaması24 °C ☀️
Sonbahar ortalaması25 °C 🔥
Kış ortalaması22 °C ☀️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

🧳 Yeşil Burun Adaları'ya yılda ne kadar turist gelmektedir?

Elimizdeki son verilere göre 2019 yılında Yeşil Burun Adaları'ya 758 bin turist gelmiştir. Turizm sektörü 2019 yılında ülke ekonomisine 567 milyon dolar ile %56,5 katkı sağlamıştır.

🏢 Yeşil Burun Adaları'da Türk konsolosluğu var mı?

Elimizdeki verilere göre Türkiye Cumhuriyeti'nin Yeşil Burun Adaları'da herhangi bir büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmamaktadır. Güncel durum için konsolosluk.gov.tr adresine göz atabilirsiniz.

🦠 Yeşil Burun Adaları COVID-19 seyahat kısıtlamaları

Bu sayfada Yeşil Burun Adaları için güncel COVID-19 kuralları gösterilmektedir ancak lütfen rezervasyon yapmadan önce yerel yönetimlerin duyurularını kontrol edin.

Son güncelleme: yaklaşık 14 saat önce.
Malasef Yeşil Burun Adaları için seyahat kısıtlamaları verisine sahip değiliz.

📃 Yeşil Burun Adaları hakkında

Yeşil Burun Adaları (Portekizce: Cabo Verde, Portekizce telaffuz: [kabu ˈveɾdɨ]), Kabo Verde, Cabo Verde, Yeşil Burun, resmî adıyla Yeşil Burun Cumhuriyeti, orta Atlas Okyanusu’nda, Senegal ve Moritanya açıklarında bulunan bir Afrika ülkesidir. 10 volkanik ada ve 8 adacıktan oluşan bir takımada olan ülkenin yüzölçümü 4.033 km²'dir. En büyük üç ada Santiago, Santo Antao ve Boa Vista'dır. Başkenti Santiago adasındaki Praia'dır. Adalar Afrika anakarasının en batı noktası Cap-Vert'in 600 ila 850 km açıklarında yer alır. Yeşil Burun adaları; Azorlar, Kanarya Adaları, Madeira ve Selvagens Adaları ile birlikte Makaronezya ekolojik bölgesini oluşturur.

15. yüzyılda Portekizli kaşifler sömürgeleştirene kadar Yeşil Burun takımadalarında insan yaşamı bulunmuyordu. Yeşil Burun tropikal kuşaktaki en eski Avrupalı sömürgedir. 16. ve 17. yüzyıllarda konumu nedeniyle Atlantik köle ticaretinin odağı oldu ve tüccar ve korsanların uğrak noktası haline geldi. Bu durum adalara ekonomik refah getirdi. Köle ticaretinin durulmasıyla 19. yüzyılda eski zenginliğini kaybetti ve halkın çoğu adaları terk etti. Ancak Yeşil Burun önemli deniz güzergâhları için kullanışlı bir durak noktası ve ticaret merkezi olma özelliğiyle yavaş bir ekonomik toparlanma sürecine girdi. 1951'de Portekiz adalardaki hükmünü korumak amacıyla sömürgenin statüsünü "denizaşırı il"e çevirse de bağımsızlık hareketi güçlenmeye devam etti. 1975'te bağımsızlık kazanıldı.

1990'lardan beri Yeşil Burun temsilî demokrasiyi kesintisiz bir biçimde işletmeyi başarmıştır, Afrika'nın en gelişmiş ve demokratik ülkelerinden biridir. Doğal kaynakları bulunmayan ülkenin ekonomisi hizmet sektörü, turizm ve yabancı yatırımlara dayanır. Yaklaşık 550.000 kişiden oluşan Yeşil Burun halkı Afrika ve Avrupa halklarının kaynaşmasıyla meydana gelmiştir ve çoğunlukla Katolik'tir. Tüm dünyaya yayılmış olan Yeşil Burunlu diasporasının nüfusu ülke nüfusundan fazladır. Yeşil Burun Afrika Birliği üyesidir.

📹 Yeşil Burun Adaları seyahat videoları

  • ''Journey To Dreams'' Episode 4 (Cabo Verde)

    ''Journey To Dreams'' Episode 4 (Cabo Verde)

    Hasan Soylemez Aralık 2017

Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.