vizesizgezi.com

Zambiya seyahat rehberi

ZambiyaZambiya

🖥️ E-vize

Hakkında

Zambiya (İng: Zambia), Afrika kıtasının Sahra Altı Afrika bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 743 bin km²dir ve %60 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2022 yılı itibari ile 20 milyondur. %45,8 şehirlerde, %54,2 ise kırsalda yaşamaktadır.
Zambiya ya da resmî adıyla Zambiya Cumhuriyeti, Afrika kıtasının güney bölümünde denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Ülke Zambiya ismi ile bağımsızlığını kazanmadan önce Kuzey Rodezya adı ile 1924 yılına kadar Birleşik Krallık sömürgesi olmuş ve bu tarihten sonra da Birleşik Krallık'ın himayesi altına girmiştir. Ülkenin Angola, Kongo DC, Tanzanya, Malavi, Mozambik, Zimbabve, Namibya ve Botsvana'ya sınırı bulunmaktadır. Ülkenin ismi Zambezi nehrinden oluşturulmuştur. Zambiya, 24 Ekim 1964 tarihinde Birleşik Krallık'tan bağımsızlığını kazanmıştır. Ülkenin başkenti Lusaka'dır.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Zambiya seyahat öncesinde (maksimum 90 gün) elektronik vize başvurusu yapması gerekmekte.

🏷️ Etiketler

Zambiya için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

İngilizce konuşulur.

💵 Para birimleri

Zambiya Kvaçası [1 ZMW = 1,346 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2017: %4.266550019] ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Yaklaşık 🏧 1,9 bin bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2019 yılında 1,3 milyon turist ağırladı. 2019 yılında turizm, ekonomiye 820 milyon dolar ile %9,9 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Mobil internet & wifi ortalama 22.27 Mbps ile 🐢ortalama hızlı. Sabit internet, 21.35 Mbps ile 🐢ortalama hızlı.

Mobil & Wifi (0.68 / 10)

Sabit Internet (0.74 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı ☀️ 22 °C ve sıcak. Mevcut üç ayın (Haziran, Temmuz ve Ağustos) ortalaması ise ☀️ 18 °C ve sıcak. İçinde bulunduğumuz yaz mevsimi ise ☀️ 18 °C ve sıcak.
Yıllık ortalama22 °C ☀️
3 aylık ortalama18 °C ☀️
Bahar ortalaması22 °C ☀️
Yaz ortalaması18 °C ☀️
Sonbahar ortalaması24 °C ☀️
Kış ortalaması23 °C ☀️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

Malasef elimizde finansal veri yok.

🏛️ Konsolosluk

Türkiye Cumhuriyeti'nin toplam 1 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.