vizesizgezi.com

Zambiya seyahat rehberi

ZambiyaZambiya

🖥️ E-vize✔️ Varışta karantina yok✔️ Dönüşte karantina yok

Hakkında

Zambiya (İng: Zambia), Afrika kıtasının Sahra Altı Afrika bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 743 bin km²dir ve %60,3 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2021 yılı itibari ile 19 milyondur. %45,2 şehirlerde, %54,8 ise kırsalda yaşamaktadır.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Zambiya seyahat öncesinde (maksimum 90 gün) elektronik vize başvurusu yapması gerekmekte.

🦠 Kısıtlama uyguluyor mu?

Varışta karantina yoktur. Türkiye dönüşünde karantina yoktur. Detaylı bilgileri seyahat kısıtlamaları bölümünde bulabilirsiniz.

🏷️ Etiketler

Zambiya için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

İngilizce konuşulur.

💵 Para birimleri

Zambiya Kvaçası [1 ZMW = 0,977 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2017: %4.266550019] ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Yaklaşık 🏧 1,9 bin bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2019 yılında 1,3 milyon turist ağırladı. 2019 yılında turizm, ekonomiye 820 milyon dolar ile %9,9 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Mobil internet & wifi ortalama 13.43 Mbps ile 🐌yavaş. Sabit internet, 7.05 Mbps ile 🐌yavaş.

Mobil & Wifi (0.79 / 10)

Sabit Internet (0.31 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı ☀️ 22 °C ve sıcak. Mevcut üç ayın (Şubat, Mart ve Nisan) ortalaması ise ☀️ 23 °C ve sıcak. İçinde bulunduğumuz kış mevsimi ise ☀️ 23 °C ve sıcak.
Yıllık ortalama22 °C ☀️
3 aylık ortalama23 °C ☀️
Bahar ortalaması22 °C ☀️
Yaz ortalaması18 °C ☀️
Sonbahar ortalaması24 °C ☀️
Kış ortalaması23 °C ☀️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

Malasef elimizde finansal veri yok.

🏛️ Konsolosluk

Türkiye Cumhuriyeti'nin toplam 1 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.