vizesizgezi.com

Almanya seyahat rehberi

AlmanyaAlmanya

📝 Vize başvurusu gerekli

Hakkında

Almanya (İng: Germany), Avrupa kıtasının Batı Avrupa bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 349 bin km²dir ve %32,7 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2022 yılı itibari ile 84 milyondur. %77,6 şehirlerde, %22,4 ise kırsalda yaşamaktadır.
Almanya (Almanca: Deutschland, Almanca telaffuz: [ˈdɔʏtʃlant]) veya resmî ismiyle Almanya Federal Cumhuriyeti (Almanca: Bundesrepublik Deutschland , [ˈbʊndəsʁepuˌbliːk ˈdɔʏtʃlant]), Orta Avrupa'da bulunan bir ülkedir. Kuzeyinde Kuzey Denizi, Danimarka ve Baltık Denizi, doğusunda Polonya ve Çek Cumhuriyeti, güneyinde Avusturya ve İsviçre, batısında Fransa, Lüksemburg, Belçika ve Hollanda bulunur. Ülke, coğrafi olarak ılıman iklim kuşağında yer alır ve yüzölçümü 357.578 km2dir. Topraklarında yaşayan yaklaşık 83 milyon kişilik nüfusu ile Avrupa Birliği'nin en büyük nüfusuna sahiptir ve bu nüfusun, Birleşmiş Milletler tahminine göre %14,88 oranında göçmenlerden oluşmasıyla Amerika Birleşik Devletleri'nden sonra, dünyanın en çok göç alan ikinci ülkesidir. Ülkenin başkenti Berlin, aynı zamanda en yüksek nüfuslu şehri olup Berlin'i sırasıyla Hamburg, Münih ve Köln takip eder.MS 100 yılından önce Cermen halkları Cermanya olarak isimlendirilen bölgede yaşamışlardır. 10. yüzyıldan 1806 yılına kadar Cermen bölgeleri Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu'nun bir parçası oldu. 16'ncı yüzyıl boyunca kuzey Almanya bölgeleri, Protestan Reformu'nun merkezi oldu. Cermen halkı ilk olarak 1871'de Fransa-Prusya Savaşı sırasında ulus devlet hâline geldi. I. Dünya Savaşı'nın ardından yaşanan 1918-1919 Alman Devrimi'yle yarı başkanlık sistemine dayalı Weimar Cumhuriyeti kuruldu. 1933'te iktidara gelen Nazi diktatörlüğü, II. Dünya Savaşı ve Holokost'a sebep oldu. 1949'da, Almanya savaşı kazanan devletler tarafından iki devlete bölünse de bu iki devlet, 1990 yılında birleşti. Batı Almanya, daha sonra adı Avrupa Birliği olacak olan Avrupa Ekonomik Topluluğu'nun 1957'deki kurucu üyelerindendir. Birleşmeyle Doğu Almanya da 1993'te bu birliğe üye olmuştur. Almanya, Schengen bölgesi'nin bir parçası ve Avrupa ortak para birimi avroyu 2002'de kabul etmiş durumdadır.

Almanya bir federal parlamenter cumhuriyettir. On altı eyaletten oluşmaktadır (Almanca: Bundesländer). Başkenti ve en büyük şehri Berlin'dir. Almanya; Birleşmiş Milletler, NATO ve G8'e üyedir, Kyoto Protokolü'nü imzalamıştır. Almanya, 2021 yılında GSYİH'e göre dünyanın dördüncü büyük ekonomisidir. Ülke, dünyada gelişme için en çok bağışta bulunan ikinci ülke konumundadır.

Buna karşın ülke, askeri harcama bütçesi olarak altıncı sıradadır. Sosyal güvenlik sistemiyle de yüksek yaşam seviyesine sahip olan Almanya, Avrupa meselelerinde yüksek ülke nüfusu ve ekonomik gelişmişliğiyle dünya seviyesinde kilit rol oynamaktadır. Almanya, birçok bilim ve teknoloji alanında lider durumda olarak kabul edilmiştir.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Almanya seyahatlerinde vize alması gerekmekte.

🏷️ Etiketler

Almanya için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

Almanca konuşulur.

💵 Para birimleri

Euro [1 EUR = 33,771 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2017: %52.5355041] ülke çapında yaygındır. Bununla birlikte özellikle küçük şehirlere seyahatlerinizde yanınızda yedek nakit para bulundurmanızı önerilir. Yaklaşık 🏧 108 bin bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2019 yılında 39,6 milyon turist ağırladı. 2019 yılında turizm, ekonomiye 58,2 milyar dolar ile %3,2 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Mobil internet & wifi ortalama 58.5 Mbps ile hızlı. Sabit internet, 91.42 Mbps ile hızlı.

Mobil & Wifi (1.86 / 10)

Sabit Internet (3.22 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı ❄️ 8 °C ve soğuk. Mevcut üç ayın (Mayıs, Haziran ve Temmuz) ortalaması ise 🌤️ 15 °C ve ılık. İçinde bulunduğumuz bahar mevsimi ise ❄️ 8 °C ve soğuk.
Yıllık ortalama8 °C ❄️
3 aylık ortalama15 °C 🌤️
Bahar ortalaması8 °C ❄️
Yaz ortalaması17 °C 🌤️
Sonbahar ortalaması9 °C ❄️
Kış ortalaması0 °C ❄️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2022 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 4,5 trilyon dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %-1,1 düşüşle, 54 bin dolardır. 2022 yılında tüketici enflasyonu %6,9 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Türkiye Cumhuriyeti'nin toplam 13 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.