vizesizgezi.com

Amerika Birleşik Devletleri seyahat rehberi

Amerika Birleşik DevletleriAmerika Birleşik Devletleri

📝 Vize başvurusu gerekli❌ Varışta karantina✔️ Dönüşte karantina yok

Hakkında

Amerika Birleşik Devletleri (İng: United States), Kuzey Amerika kıtasının Kuzey amerika bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 9,1 milyon km²dir ve %33,9 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2021 yılı itibari ile 332 milyondur. %82,9 şehirlerde, %17,1 ise kırsalda yaşamaktadır.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Amerika Birleşik Devletleri seyahatlerinde vize alması gerekmekte.

🦠 Kısıtlama uyguluyor mu?

Varışta karantina gerekmektedir. Türkiye dönüşünde karantina yoktur. Son verilere göre, 100 bin kişide 154.5 covid vakasına rastlanmıştır. Detaylı bilgileri seyahat kısıtlamaları bölümünde bulabilirsiniz.

🏷️ Etiketler

Amerika Birleşik Devletleri için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

İngilizce konuşulur.

💵 Para birimleri

ABD Doları [1 USD = 18,807 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2017: %65.60409069] ülke çapında yaygındır. Bununla birlikte özellikle küçük şehirlere seyahatlerinizde yanınızda yedek nakit para bulundurmanızı önerilir. Yaklaşık 🏧 534 bin bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2019 yılında 166 milyon turist ağırladı. 2019 yılında turizm, ekonomiye 233,5 milyar dolar ile %9,2 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Mobil internet & wifi ortalama 78.86 Mbps ile hızlı. Sabit internet, 192.73 Mbps ile 🚀çok hızlı.

Mobil & Wifi (4.65 / 10)

Sabit Internet (8.54 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı ❄️ 7 °C ve soğuk. Mevcut üç ayın (Ocak, Şubat ve Mart) ortalaması ise ❄️ -3 °C ve soğuk. İçinde bulunduğumuz kış mevsimi ise ❄️ -5 °C ve soğuk.
Yıllık ortalama7 °C ❄️
3 aylık ortalama-3 °C ❄️
Bahar ortalaması6 °C ❄️
Yaz ortalaması18 °C ☀️
Sonbahar ortalaması8 °C ❄️
Kış ortalaması-5 °C ❄️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2021 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 24 trilyon dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %5,4 artışla, 71 bin dolardır. 2021 yılında tüketici enflasyonu %4,7 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Türkiye Cumhuriyeti'nin toplam 7 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.