vizesizgezi.com

Arjantin seyahat rehberi

ArjantinArjantin

✔️ Vizesiz

Hakkında

Arjantin (İng: Argentina), Güney Amerika kıtasının Latin Amerika ve Karayipler bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 2,7 milyon km²dir ve %10,4 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2022 yılı itibari ile 46 milyondur. %92,3 şehirlerde, %7,7 ise kırsalda yaşamaktadır.
Arjantin, resmi adıyla Arjantin Cumhuriyeti (İspanyolca: República Argentina), topraklarının büyük bölümü Güney Amerika kıtasının güneyini kaplayan Güney Konisi’nde yer alan ülke. Arjantin 2.791.810 kilometrekare (1.077.924 sq mi)'lik toplam yüzölçümü ile Güney Amerika'da ikinci, dünyada ise en büyük sekizinci ülkedir. Kuzeyde Bolivya ve Paraguay, kuzeydoğuda Brezilya, batıda Şili, doğuda ise Uruguay komşusudur. Güneyini Drake Boğazı, batısını And Dağları ve doğusunu Atlas Okyanusu çevreler.Arjantin 1870’li yıllardan itibaren zengin yer altı kaynakları ve tarımsal faaliyetlere elverişliliği sayesinde dünyanın en zengin devletlerinden biri olmuştur. Ülkedeki ekonomik refah Arjantin'i özellikle 1870 ve 1930 yılları arasında bir göç merkezi hâline getirmiştir. Bu dönemde ülkeye gelen İtalyan ve İspanyol göçmenler 2020 yılında nüfusu 45.808.747 olan ülkenin yaklaşık %90'ını oluşturur.Arjantin, başkanlık sistemiyle yönetilen demokratik, laik ve federal bir anayasal cumhuriyettir. Fiilen resmî dili, nüfusun %97’sinin anadili olan İspanyolcadır.Gelişmekte olan ülke olarak sınıflandırılan Arjantin, İnsani Gelişme Endeksi'ne göre dünyada 47., Latin Amerika'da ise Şili'den sonra 2. sırada yer alır. Güney Amerika'nın 2., Latin Amerika'nın 3. en büyük ekonomisine ev sahipliği yapar. Mercosur, Latin Amerika ve Karayip Devletleri Topluluğu (CELAC), Amerikan Devletleri Örgütü (OAS) ve G-20 topluluklarına üye olan Arjantin, bilimsel kapasitesi ve büyük ekonomisi sayesinde bölgesel güç olarak kabul edilmektedir.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Arjantin seyahatlerinde (maksimum 90 gün) vize gerekmiyor.

🏷️ Etiketler

Arjantin için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

İspanyolca, Guarani Dili konuşulur.

💵 Para birimleri

Arjantin Pesosu [1 ARS = 0,078 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2017: %23.96856993] ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Yaklaşık 🏧 28 bin bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2019 yılında 7,4 milyon turist ağırladı. 2019 yılında turizm, ekonomiye 5,7 milyar dolar ile %7,1 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Mobil internet & wifi ortalama 26.07 Mbps ile 🐢ortalama hızlı. Sabit internet, 68.66 Mbps ile hızlı.

Mobil & Wifi (1.24 / 10)

Sabit Internet (2.7 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı 🌤️ 14 °C ve ılık. Mevcut üç ayın (Eylül, Ekim ve Kasım) ortalaması ise 🌤️ 14 °C ve ılık. İçinde bulunduğumuz sonbahar mevsimi ise 🌤️ 14 °C ve ılık.
Yıllık ortalama14 °C 🌤️
3 aylık ortalama14 °C 🌤️
Bahar ortalaması14 °C 🌤️
Yaz ortalaması8 °C ❄️
Sonbahar ortalaması14 °C 🌤️
Kış ortalaması20 °C ☀️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2022 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 537 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %4,5 artışla, 12 bin dolardır.

🏛️ Konsolosluk

Türkiye Cumhuriyeti'nin toplam 1 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.