vizesizgezi.com

Azerbaycan seyahat rehberi

AzerbaycanAzerbaycan

✔️ Vizesiz❌ Varışta karantina gerekebilir✔️ Dönüşte karantina yok

Hakkında

Azerbaycan (İng: Azerbaijan), Asya kıtasının Batı Asya bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 83 bin km²dir ve %13,7 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2021 yılı itibari ile 10 milyondur. %56,8 şehirlerde, %43,2 ise kırsalda yaşamaktadır.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Azerbaycan seyahatlerinde (maksimum 90 gün) vize gerekmiyor.

🦠 Kısıtlama uyguluyor mu?

Varışta karantina gerekebilir. Türkiye dönüşünde karantina yoktur. Son verilere göre, 100 bin kişide 6.6 covid vakasına rastlanmıştır. Detaylı bilgileri seyahat kısıtlamaları bölümünde bulabilirsiniz.

🏷️ Etiketler

Azerbaycan için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

Azerice konuşulur.

💵 Para birimleri

Azerbaycan Manatı [1 AZN = 11,045 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2017: %5.299411342] ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Yaklaşık 🏧 3,5 bin bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2019 yılında 3,2 milyon turist ağırladı. 2019 yılında turizm, ekonomiye 2 milyar dolar ile %8,5 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Mobil internet & wifi ortalama 34.93 Mbps ile 🐢ortalama hızlı. Sabit internet, 27.15 Mbps ile 🐢ortalama hızlı.

Mobil & Wifi (2.06 / 10)

Sabit Internet (1.2 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı 🌤️ 11 °C ve ılık. Mevcut üç ayın (Şubat, Mart ve Nisan) ortalaması ise ❄️ 5 °C ve soğuk. İçinde bulunduğumuz kış mevsimi ise ❄️ -1 °C ve soğuk.
Yıllık ortalama11 °C 🌤️
3 aylık ortalama5 °C ❄️
Bahar ortalaması10 °C ❄️
Yaz ortalaması23 °C ☀️
Sonbahar ortalaması12 °C 🌤️
Kış ortalaması-1 °C ❄️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2021 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 50 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %2,5 artışla, 4,9 bin dolardır. 2021 yılında tüketici enflasyonu %6,7 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Türkiye Cumhuriyeti'nin toplam 3 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.