Bangladeş seyahat rehberi

harita yükleniyor..

BangladeşBangladeş

🚪 Kapıda vize✔️ Varışta karantina yok✔️ Dönüşte karantina yok

Bangladeş hakkında merak edilenler

Bangladeş (İngilizce ismi: Bangladesh), Asya kıtasının Güney asya bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 130 bin km²dir ve %14,5 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2021 yılı itibari ile 166 milyondur.

📄 Bangladeş seyahati için vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarına Bangladeş kapıda vize (maksimum 30 gün) uygulamaktadır.

🦠 Bangladeş seyahat kısıtlaması uyguluyor mu? Son vaka sayısı ne kadar?

Bangladeş'e varışta karantina yoktur. Türkiye dönüşünde ise karantina yoktur. Son verilere göre Bangladeş'te 100 bin kişide 1.3 covid vakasına rastlanmıştır. Geçen haftaki 2.1 vakaya göre %-38 düşüş yaşanmıştır. Detaylı kısıtlama bilgileri için buraya göz atabilirsiniz.

🏷️ Bangladeş gezisinden ne beklenmeli?

Bangladeş gezisi için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

🏠 Öne çıkan şehirleri hangileridir?

Bangladeş'in başkenti Dakka olmakla birlikte öne çıkan şehirleri sırasıyla şu şekildedir

💬 Hangi diller konuşulur?

Bangladeş'te Bengalce konuşulmaktadır.

💰 Hangi para birimleri kullanılır?

Bangladeş'te Bangladeş Takası kullanılır.
1 Bangladeş Takası 0,19 TL'dir.

📈 Ekonomik durumu nasıldır?

2021 yılı verilerine göre Bangladeş'in gayrisafi milli hasılası (GSMH) 435,5 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %7 artışla 2620 dolardır. 2021 yılında tüketici enflasyonu %5,5 olarak belirlenmiştir.

💵 Nakit para taşımam gerekiyor mu?

Bangladeş'te kredi kartı kullanımı ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Ülke çapında yaklaşık 🏧 17 bin bankamatik bulunmaktadır.

💻 Internet hızlı mı?

Bangladeş'te mobil internet & wifi ortalama 9.7 Mbps ile 🐌yavaş. Sabit internet Bangladeş genelinde 32.64 Mbps ile 🐢ortalama hızlı.

Mobil & Wifi (skor: 0.76 / 10)

Sabit Internet (1.53 / 10)

☀️ Hava durumu nasıl?

Bangladeş'te yıllık ortalama hava sıcaklığı 🔥 25 °C ve çok sıcak. Mevcut üç ayın (Ağustos, Eylül ve Ekim) ortalaması ise 🔥 27 °C ve çok sıcak. İçinde bulunduğumuz yaz mevsimi ise 🔥 28 °C ve çok sıcak.
Yıllık ortalama25 °C 🔥
3 aylık ortalama27 °C 🔥
Bahar ortalaması27 °C 🔥
Yaz ortalaması28 °C 🔥
Sonbahar ortalaması26 °C 🔥
Kış ortalaması20 °C ☀️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

🧳 Bangladeş'e yılda ne kadar turist gelmektedir?

Elimizdeki son verilere göre 2019 yılında Bangladeş'e 323 bin turist gelmiştir. Turizm sektörü 2019 yılında ülke ekonomisine 391 milyon dolar ile %0,9 katkı sağlamıştır.

🏢 Bangladeş'te Türk konsolosluğu var mı?

Türkiye Cumhuriyeti'nin Bangladeş'te toplam 1 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.

🦠 Bangladeş COVID-19 seyahat kısıtlamaları

Bu sayfada Bangladeş için güncel COVID-19 kuralları gösterilmektedir ancak lütfen rezervasyon yapmadan önce yerel yönetimlerin duyurularını kontrol edin.

Son güncelleme: 5 ay önce.

Bangladeş'e uluslararası seyahate izin verilir. Girişe izin verildiğinden emin olmak için gerekliliklere uymak gerekir.

Aşılama gerekiyor

Seyahat edenlerin, onaylanmış bir aşı kullanarak COVID-19'a karşı tam aşı için geçerli bir uluslararası sertifika sunmaları gerekmektedir. Nihai doz, kalkıştan en az 14 gün önce uygulanmış olmalıdır. İzin verilen aşılar, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından onaylananları içerir. Tüm ayrıntılar 🔗http://caab.gov.bd/covid19f.html adresinde bulunabilir.

Test/tıbbi onay belgesi gerekiyor

Aşılanmamış yolcular, varışta son 72 saat içinde yapılan negatif bir RT-PCR testinin kanıtını sunmalıdır.

Diğer tıbbi önlemler

Tüm yolcular, varışta sıcaklık kontrolleri ve görsel değerlendirme gibi sağlık taramasına tabi tutulur. COVID-19 semptomları gösterenler için daha fazla sağlık testi gerekebilir ve pozitif çıkanların 7 gün boyunca bir tesiste tecrit edilmesi gerekecektir.

Ek belgeler gerekiyor

Kalkıştan 3 gün önce çevrimiçi bir 'sağlık beyan formu' doldurulmalıdır. Basılı bir kopyası uçağa binmeden önce ve varışta sunulmalıdır.

Daha fazla bilgi için 🔗Bangladeş Sivil Havacılık Otoritesi

Hükûmetin aldığı önlemler

Güvenlik yönergelerine ek olarak, daha fazla salgınla mücadele etmek için sık el yıkama ve sosyal mesafe gibi koruyucu sağlık önlemleri teşvik edilmektedir. Seyahatiniz boyunca resmi yönergeleri takip etmenizi öneririz.

Maske kullanımı

Halka açık alanlarda, kapalı ortamlarda ve toplu taşıma araçlarında yüz maskeleri zorunludur.

Toplu ulaşım

Toplu taşıma her zamanki gibi çalışıyor.

Restoranlar

Restoranlar her zamanki gibi açık.

Barlar

Barlar her zamanki gibi açıktır.

Gece kulüpleri

Gece kulüpleri her zamanki gibi açıktır.

Mağazalar

Mağazalar ve hizmetler, el dezenfektanı kullanımı ve sosyal mesafe gibi uyarlanmış güvenlik önlemleriyle açıktır.

👇 tümünü göster

📃 Bangladeş hakkında

Bangladeş (Bengalce: বাংলাদেশ), resmî olarak Bangladeş Halk Cumhuriyeti (Bengalce: গণপ্রজাতন্ত্রী বাংলাদেশ - Gônoprojatontri Bangladeş), Güney Asya'da bir ülkedir. Myanmar ile Hindistan sınır komşusudur. Bangladeş'in anlamı "Bengal'in ülkesi" olup resmî dili Bengalcedir. Nüfusun %91'iMüslüman, resmî dini İslam'dır. Geri kalan kısmı çoğunlukla Hindu'dur. Budizm ve Hrıstiyanlık ülkedeki diğer yaygın dinlerdir.

1971 senesine kadar Pakistan'ın "Doğu Pakistan" adlı eyaleti, daha önceleri de İngilizlerin Kıta Hindi'nde Bengal eyaleti idi. Kuzey-güney arası 625 kilometre, doğu-batı arası 304 kilometredir.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.