vizesizgezi.com

Belçika seyahat rehberi

BelçikaBelçika

📝 Vize başvurusu gerekli

Hakkında

Belçika (İng: Belgium), Avrupa kıtasının Batı Avrupa bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 30 bin km²dir ve %22,8 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2022 yılı itibari ile 12 milyondur. %98,2 şehirlerde, %1,8 ise kırsalda yaşamaktadır.
Belçika (Felemenkçe: België Felemenkçe telaffuz: [ˈbɛlɣijə] ( dinle); Fransızca: Belgique; Almanca: Belgien) veya resmî adıyla Belçika Krallığı, Batı Avrupa'da bulunan bir devlettir. Avrupa Birliği'ne üyedir. Birliğin ve NATO gibi bazı uluslararası organizasyonların merkezlerini barındırır. 30,528 km²'lik bir alanı kaplayan ülkenin nüfusu yaklaşık 11,4 milyon kişidir.

Cermen ve Latin dünyası arasında bir sınır oluşturan Belçika'da Felemenkler tarafından Felemenkçe, Valonlar tarafından Fransızca ve küçük bir Alman grup tarafından Almanca konuşulur. Belçika federal bir devlet yapısına sahip olup Felemenkçe'nin resmî dil olduğu Flaman Bölgesi, Fransızcanın resmi dil olduğu Valon Bölgesi ve her iki dilin de resmî dil sıfatını taşıdıkları Brüksel Başkent Bölgesi'nden oluşur. Son olarak, tamamı Valon Bölgesi'nin sınırları içinde kalan ve Almanya'ya komşu Almanca konuşan küçük bir topluluk, Valon bölgesine bağlı olmakla birlikte bazı alanlarda özerkliğe sahiptir ve yaşadıkları bölgede Almanca resmi dildir. Belçika'nın dilsel çeşitliliği ve bununla ilgili politik ve kültürel anlaşmazlığı, Belçika tarihine ve yönetim sistemine yansımıştır.Belçika adı, Kelt ve Cermen karışımı bir halk olan Belgae'lerin yaşadığı, Roma eyaleti Galya'nın en kuzeyindeki Gallia Belgica'dan kaynaklanır. Belçika, Hollanda ve Lüksemburg tarihsel olarak Benelüks'ten daha büyük bir alanı kaplayan Alçak Ülkeler diye anılır. Orta Çağ'ın bitiminden 17. yüzyılın başlarına kadar ticari ve kültürel açıdan bir refah merkezi olan ülke, 16. yüzyıldan 1830'daki Belçika Devrimi'ne kadar Avrupa güçleri tarafından birçok muharebeye sahne olarak Avrupa'nın savaş alanı olarak tanımlanmış. ve bu unvanı I. Dünya Savaşı ile II. Dünya Savaşı ile de güçlenmiştir.

Bağımsızlığın üzerine ülke, hevesle Endüstri Devrimi'ne katılmış ve 20. yüzyıl boyunca Afrika'da birçok koloni kurmuştur. Belçika'da 20. yüzyılın ikinci yarısına ise bir yandan Felemenkler ve Frankofonlar arasındaki çatışma diğer yandan Flaman ve Valon Bölgeleri arasındaki eşit olmayan ekonomik gelişme damgasını vurmuştur. Bu hâlâ devam eden çatışmalar ülkede üniter devlet yapısından federal devlete doğru bir dizi reformun yapılmasına neden olmuştur.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Belçika seyahatlerinde vize alması gerekmekte.

🏷️ Etiketler

Belçika için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

Almanca, Fransızca, Hollandaca konuşulur.

💵 Para birimleri

Euro [1 EUR = 33,771 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2017: %48.42395186] ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Yaklaşık 🏧 8,6 bin bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2019 yılında 9,3 milyon turist ağırladı. 2019 yılında turizm, ekonomiye 10,6 milyar dolar ile %2,4 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Mobil internet & wifi ortalama 78.82 Mbps ile hızlı. Sabit internet, 99.33 Mbps ile hızlı.

Mobil & Wifi (2.5 / 10)

Sabit Internet (3.5 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı ❄️ 10 °C ve soğuk. Mevcut üç ayın (Mayıs, Haziran ve Temmuz) ortalaması ise 🌤️ 15 °C ve ılık. İçinde bulunduğumuz bahar mevsimi ise ❄️ 9 °C ve soğuk.
Yıllık ortalama10 °C ❄️
3 aylık ortalama15 °C 🌤️
Bahar ortalaması9 °C ❄️
Yaz ortalaması17 °C 🌤️
Sonbahar ortalaması10 °C 🌤️
Kış ortalaması3 °C ❄️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2022 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 630 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %-0,9 düşüşle, 54 bin dolardır. 2022 yılında tüketici enflasyonu %9,6 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Türkiye Cumhuriyeti'nin toplam 2 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.