vizesizgezi.com

Bhutan seyahat rehberi

BhutanBhutan

🖥️ E-vize✔️ Varışta karantina yok✔️ Dönüşte karantina yok

Hakkında

Bhutan Asya kıtasının Güney asya bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 38 bin km²dir ve %71,4 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2021 yılı itibari ile 777 bindir. %43 şehirlerde, %57 ise kırsalda yaşamaktadır.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Bhutan seyahat öncesinde elektronik vize başvurusu yapması gerekmekte.

🦠 Kısıtlama uyguluyor mu?

Varışta karantina yoktur. Türkiye dönüşünde karantina yoktur. Detaylı bilgileri seyahat kısıtlamaları bölümünde bulabilirsiniz.

🏷️ Etiketler

Bhutan için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

Butan Dili konuşulur.

💵 Para birimleri

Bhutan Ngultrumu [1 BTN = 0,229 TL], Hindistan Rupisi [1 INR = 0,229 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2014: %0.272551435] ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Yaklaşık 🏧 369 bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2019 yılında 316 bin turist ağırladı. 2019 yılında turizm, ekonomiye 120 milyon dolar ile %15,4 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Sabit internet, 16.49 Mbps ile 🐌yavaş.

Sabit Internet (0.73 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı 🌤️ 12 °C ve ılık. Mevcut üç ayın (Şubat, Mart ve Nisan) ortalaması ise ❄️ 9 °C ve soğuk. İçinde bulunduğumuz kış mevsimi ise ❄️ 5 °C ve soğuk.
Yıllık ortalama12 °C 🌤️
3 aylık ortalama9 °C ❄️
Bahar ortalaması12 °C 🌤️
Yaz ortalaması17 °C 🌤️
Sonbahar ortalaması13 °C 🌤️
Kış ortalaması5 °C ❄️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2021 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 2,4 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %3,5 artışla, 3 bin dolardır. 2021 yılında tüketici enflasyonu %7,3 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Elimizdeki verilere göre Türkiye Cumhuriyeti'nin herhangi bir büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmamaktadır. Güncel durum için konsolosluk.gov.tr adresine göz atabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.