vizesizgezi.com

Bolivya seyahat rehberi

BolivyaBolivya

✔️ Vizesiz

Hakkında

Bolivya (İng: Bolivia), Güney Amerika kıtasının Latin Amerika ve Karayipler bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 1,1 milyon km²dir ve %46,7 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2022 yılı itibari ile 12 milyondur. %70,8 şehirlerde, %29,2 ise kırsalda yaşamaktadır.
Bolivya ya da resmî adıyla Bolivya Çokuluslu Devleti (İspanyolca: Estado Plurinacional de Bolivia) bir Güney Amerika ülkesidir. Başkenti Sucre olup; La Paz, Cochabamba, Santa Cruz, Potosi diğer önemli şehirlerinden birkaçıdır.Ülke İspanyol sömürgeciliği döneminde Yukarı Peru olarak adlandırılan bu bölgeye daha sonra Güney Amerika'yı İspanyol boyunduruğundan kurtaran Simón Bolívar'ın anısına Bolivya (Bolivar'ın ülkesi) ismi verilmiştir.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Bolivya seyahatlerinde (maksimum 90 gün) vize gerekmiyor.

🏷️ Etiketler

Bolivya için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

Aymara, İspanyolca, Keçuvaca konuşulur.

💵 Para birimleri

Bolivya Bolivyanosu [1 BOB = 4,503 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2017: %7.164175808] ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Yaklaşık 🏧 5 bin bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2019 yılında 1,2 milyon turist ağırladı. 2019 yılında turizm, ekonomiye 936 milyon dolar ile %9,1 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Mobil internet & wifi ortalama 9.92 Mbps ile 🐌yavaş. Sabit internet, 32.8 Mbps ile 🐢ortalama hızlı.

Mobil & Wifi (0.35 / 10)

Sabit Internet (1.14 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı ☀️ 21 °C ve sıcak. Mevcut üç ayın (Nisan, Mayıs ve Haziran) ortalaması ise ☀️ 19 °C ve sıcak. İçinde bulunduğumuz bahar mevsimi ise ☀️ 21 °C ve sıcak.
Yıllık ortalama21 °C ☀️
3 aylık ortalama19 °C ☀️
Bahar ortalaması21 °C ☀️
Yaz ortalaması18 °C ☀️
Sonbahar ortalaması22 °C ☀️
Kış ortalaması23 °C ☀️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2022 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 43 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %2 artışla, 3,5 bin dolardır. 2022 yılında tüketici enflasyonu %1,7 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Türkiye Cumhuriyeti'nin toplam 1 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.