Niterói seyahat rehberi

harita yükleniyor..

BrezilyaNiterói, Brezilya

Niterói hakkında merak edilenler

Niterói (İngilizce ismi: Niterói, orjinal ismi: Niterói), Güney Amerika kıtasında yer alır. Brezilya'nın 1,5 milyon nüfusla en kalabalık 16. şehridir.

📄 Brezilya seyahati için vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşları için Brezilya seyahatlerinde (maksimum 90 gün) vize gerekmiyor.

🦠 Brezilya seyahat kısıtlaması uyguluyor mu? Son vaka sayısı ne kadar?

Brezilya'ya varışta karantina gerekebilir. Türkiye dönüşünde ise karantina yoktur. Son verilere göre Brezilya'da 100 bin kişide 120.1 covid vakasına rastlanmıştır. Geçen haftaki 120.1 vakaya göre %-12 düşüş yaşanmıştır. Detaylı kısıtlama bilgileri için buraya göz atabilirsiniz.

💬 Hangi diller konuşulur?

Brezilya'da Portekizce konuşulmaktadır.

💰 Hangi para birimleri kullanılır?

Brezilya'da Brezilya Reali kullanılır.
1 Brezilya Reali 3,39 TL'dir.

💵 Nakit para taşımam gerekiyor mu?

Brezilya'da kredi kartı kullanımı ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Ülke çapında yaklaşık 🏧 205 bin bankamatik bulunmaktadır.

📄 Brezilya hakkında daha fazla bilgi

Brezilya hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

🦠 Brezilya COVID-19 seyahat kısıtlamaları

Bu sayfada Brezilya için güncel COVID-19 kuralları gösterilmektedir ancak lütfen rezervasyon yapmadan önce yerel yönetimlerin duyurularını kontrol edin.

Son güncelleme: 4 ay önce.

Aşılı yolcular için Brezilya'ya uluslararası seyahate izin verilir. Aşı olmayan vatandaşlar ve sakinler için muafiyetler vardır. Girişe izin verildiğinden emin olmak için gerekliliklere uymak gerekir.

Aşılama gerekiyor

Seyahat edenlerin, onaylanmış bir aşı kullanarak COVID-19'a karşı tam aşı için geçerli bir uluslararası sertifika sunmaları gerekmektedir. Nihai doz, kalkıştan en az 14 gün önce uygulanmış olmalıdır. Sertifika İngilizce, Portekizce veya İspanyolca olmalıdır ve basılı veya dijital biçimde olabilir, yalnızca QR kod biçiminde kabul edilmeyecektir. Aşı olmayan vatandaşlar ve sakinler için muafiyetler vardır. İzin verilen aşılar, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından onaylananları içerir. Tüm ayrıntılar 🔗https://www.gov.br/anvisa/pt-br/english/updates/guidance-for-travelers-new-rules-for-entering-brazil adresinde bulunabilir.

Test/tıbbi onay belgesi gerekiyor

Aşılanmamış yolcular, ayrılmadan önceki 1 gün içinde alınan negatif RT-PCR veya antijen testinin kanıtını sunmalıdır. Belge İngilizce, Portekizce veya İspanyolca olmalıdır.

Daha fazla bilgi için 🔗Brezilya Hükümeti

Hükûmetin aldığı önlemler

Güvenlik yönergelerine ek olarak, daha fazla salgınla mücadele etmek için sık el yıkama ve sosyal mesafe gibi koruyucu sağlık önlemleri teşvik edilmektedir. Ziyaret edilen bölgeye bağlı olarak daha kısıtlayıcı veya rahat rehberlik geçerli olabilir. Seyahatiniz boyunca yerel yönergeleri takip etmenizi öneririz.

Maske kullanımı

Halka açık alanlarda, kapalı ortamlarda ve toplu taşıma araçlarında yüz maskeleri zorunludur. Kısıtlamalar ziyaret edilen bölgeye göre değişiklik gösterebilir.

Toplu ulaşım

Toplu taşıma kapasitesi sınırlı olarak çalışır. Kısıtlamalar ziyaret edilen bölgeye göre değişiklik gösterebilir.

Restoranlar

Restoranlar, sosyal mesafeye izin vermek için azaltılmış kapasiteyle açık olabilir. Kısıtlamalar ziyaret edilen bölgeye göre değişiklik gösterebilir.

Barlar

Barlar, sosyal mesafeye izin vermek için azaltılmış kapasiteyle açık olabilir. Kısıtlamalar ziyaret edilen bölgeye göre değişiklik gösterebilir.

Gece kulüpleri

Gece kulüpleri, sosyal mesafeye izin vermek için azaltılmış kapasiteyle açık olabilir. Kısıtlamalar ziyaret edilen bölgeye göre değişiklik gösterebilir.

Mağazalar

Mağazalar ve hizmetler, el dezenfektanı kullanımı ve azaltılmış müşteri kapasitesi gibi uyarlanmış güvenlik önlemleriyle açıktır. Ziyaret edilen bölgeye bağlı olarak zorunlu olmayan dükkanlar ve hizmetler kapalı olabilir.

👇 tümünü göster

📃 Brezilya hakkında

Brezilya (Portekizce: Brasil) ya da resmî adıyla Brezilya Federal Cumhuriyeti (Portekizce: República Federativa do Brasil ), Güney Amerika'nın en büyük ve en kalabalık ülkesidir. Latin Amerika’nın %47,7’sini kaplayan Brezilya, Ekvador ve Şili haricinde Güney Amerika ülkelerinin hepsi ile sınır komşusudur. Komşuları ile 12.000 km'lik sınıra sahip olan Brezilya güneybatıda Arjantin ve Paraguay, batıda Bolivya ve Peru, kuzeybatıya Kolombiya ve kuzeyde ise Venezuela, Guyana, Surinam ve Fransız Guyanası'nın komşusudur.Dünyanın en kalabalık altıncı ülkesi olan Brezilya’nın 2021 yılı itibarıyla nüfusu yaklaşık olarak 213.317.639 kişiden oluşmaktadır.Nüfusu 1 milyonun üzerinde on üç şehri olan Brezilya’nın en büyük şehirleri São Paulo (12,1 milyon) ve Rio de Janeiro’dur (6,6 milyon). Brezilya bayrağında renkler, ormanları ve madenleri değil eskiden görev yapmış kraliyet ailelerini simgeler. Resmî dili Portekizce olan Brezilya'da başkan, milletvekilleri, senatörler, valiler, belediye başkanları, eyalet ve şehir meclisleri üyeleri dört senede bir yapılan seçimlerle belirlenir. 110 milyon seçmenin katıldığı 2002 yılı seçimlerinde tüm bölgelerde elektronik seçim sandıkları kullanılmıştır.

Kişi başına gelirin 15.000 dolar olduğu nüfusunun %64,6’sı Katolik, %22,2’si Protestan, %2’si Spiritist, %3,2’si diğer dinlere mensup, %8’i ise dinsizdir. Katoliklerden 20 milyon kadarı aynı zamanda Afrika kökenli dinlerin ayinlerine de gitmektedirler.

Brezilya’da 8 senelik zorunlu eğitim devlet okulları tarafından ücretsiz bir şekilde sağlanmaktadır. Bunun yanında, yükseköğretim de dahil olmak üzere, devlet okullarının yanı sıra özel okullar da etkinlik göstermektedirler.

Beş kez dünya şampiyonu olduğu futbolun yanı sıra voleybol, basketbol, tenis, yüzme, plaj voleybolu, sörf, otomobil yarışları ve yelkencilik Brezilya'nın dünya çapında başarılar elde ettiği spor dallarıdır. Ayrıca Capoeira ve samba, özellikle ülkenin Afrika kökenli kültürünün, bütün dünyada dikkat çektiği folk etkinlikleridir. Dünya futboluna önemli oyuncular katmıştır ve katmaktadır.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.