vizesizgezi.com

Cezayir seyahat rehberi

CezayirCezayir

📝 Vize başvurusu gerekli

Hakkında

Cezayir (İng: Algeria), Afrika kıtasının Kuzey Afrika bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 2,4 milyon km²dir ve %0,8 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2023 yılı itibari ile 46 milyondur. %75,3 şehirlerde, %24,7 ise kırsalda yaşamaktadır.
Cezayir (Arapça: الجزائر al-ġazaʾir; Berberi dilleri: ⴷⵣⴰⵢⴻⵔ Dzayer) ya da resmî adıyla Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti (Arapça: الجمهورية الجزائرية الديمقراطية الشّعبية), Kuzey Afrika'da ülke. 2,381,741 kilometre karelik yüzölçümü ile Afrika'nın yüzölçümü olarak en büyük ülkesi olan Cezayir, dünyanın onuncu, Arap Dünyası ve Afrika Birliği içerisinde ise en büyük ülkedir. Aynı zamanda, 44 milyonluk nüfusuyla da Afrika'nın en kalabalık sekizinci ülkesidir.

Cezayir'in komşuları kuzeydoğuda Tunus, doğuda Libya, güneydoğuda Nijer, güneybatıda Moritanya ve Mali, batıda Fas ve Batı Sahra'dır. Etnik açıdan bir İslam, Arap ve Berberi ülkesidir. Ülke ismi (El Cazayir) Arapçada "adalar" anlamına gelir.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Cezayir seyahatlerinde vize alması gerekmekte.

🏷️ Etiketler

Cezayir için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

Arapça konuşulur.

💵 Para birimleri

Cezayir Dinarı [1 DZD = 0,232 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2017: %3.235606849] ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Yaklaşık 🏧 4,1 bin bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2019 yılında 2,4 milyon turist ağırladı. 2019 yılında turizm, ekonomiye 140 milyon dolar ile %0,4 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Mobil internet & wifi ortalama 23.15 Mbps ile 🐢ortalama hızlı. Sabit internet, 14.73 Mbps ile 🐌yavaş.

Mobil & Wifi (0.7 / 10)

Sabit Internet (0.51 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı ☀️ 23 °C ve sıcak. Mevcut üç ayın (Temmuz, Ağustos ve Eylül) ortalaması ise 🔥 31 °C ve çok sıcak. İçinde bulunduğumuz yaz mevsimi ise 🔥 32 °C ve çok sıcak.
Yıllık ortalama23 °C ☀️
3 aylık ortalama31 °C 🔥
Bahar ortalaması22 °C ☀️
Yaz ortalaması32 °C 🔥
Sonbahar ortalaması23 °C ☀️
Kış ortalaması13 °C 🌤️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2023 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 226 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %3,7 artışla, 5 bin dolardır. 2023 yılında tüketici enflasyonu %9,3 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Türkiye Cumhuriyeti'nin toplam 1 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.