vizesizgezi.com

Cibuti seyahat rehberi

CibutiCibuti

🖥️ E-vize❓ Varış için karantina bilgisi yok❓ Dönüş için karantina bilgisi yok

Hakkında

Cibuti (İng: Djibouti), Afrika kıtasının Sahra Altı Afrika bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 23 bin km²dir ve %0,3 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2021 yılı itibari ile 1,1 milyondur. %78,2 şehirlerde, %21,8 ise kırsalda yaşamaktadır.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Cibuti seyahat öncesinde elektronik vize başvurusu yapması gerekmekte.

🦠 Kısıtlama uyguluyor mu?

Varış için karantina bilgisi yoktur. Türkiye dönüşün için karantina bilgisi yoktur. Detaylı bilgileri seyahat kısıtlamaları bölümünde bulabilirsiniz.

🏷️ Etiketler

Cibuti için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

Arapça, Fransızca konuşulur.

💵 Para birimleri

Cibuti Frangı [1 DJF = 0,106 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2011: %3.968912363] ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Yaklaşık 🏧 132 bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2013 yılında 63 bin turist ağırladı. 2018 yılında turizm, ekonomiye 57 milyon dolar ile %1,2 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Sabit internet, 8.66 Mbps ile 🐌yavaş.

Sabit Internet (0.38 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı 🔥 28 °C ve çok sıcak. Mevcut üç ayın (Şubat, Mart ve Nisan) ortalaması ise 🔥 26 °C ve çok sıcak. İçinde bulunduğumuz kış mevsimi ise ☀️ 24 °C ve sıcak.
Yıllık ortalama28 °C 🔥
3 aylık ortalama26 °C 🔥
Bahar ortalaması28 °C 🔥
Yaz ortalaması32 °C 🔥
Sonbahar ortalaması28 °C 🔥
Kış ortalaması24 °C ☀️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2021 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 3,4 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %-0,4 düşüşle, 3,1 bin dolardır. 2020 yılında tüketici enflasyonu %1,8 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Türkiye Cumhuriyeti'nin toplam 1 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.