vizesizgezi.com

Cibuti seyahat rehberi

CibutiCibuti

🖥️ E-vize

Hakkında

Cibuti (İng: Djibouti), Afrika kıtasının Sahra Altı Afrika bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 23 bin km²dir ve %0,3 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2023 yılı itibari ile 1,1 milyondur. %78,6 şehirlerde, %21,4 ise kırsalda yaşamaktadır.
Cibuti (Arapça: جيبوتي, Fransızca: Djibouti, Somalice: Jabuuti), resmî adı ile Cibuti Cumhuriyeti, Doğu Afrika'da yer alan bir ülkedir. Komşuları; kuzeyde Eritre, batıda ve güneyde Etiyopya, güneydoğusunda ise Somali'dir. Kızıldeniz'e ve Umman Denizi'nin Aden Körfezi'ne kıyısı vardır. Arap Yarımadası'nda bulunan Yemen'e 20 kilometre uzaklıktadır. Başkenti, ülke ile aynı ismi taşıyan Cibuti şehridir. Halkın %95'i Müslüman'dır.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Cibuti seyahat öncesinde elektronik vize başvurusu yapması gerekmekte.

🏷️ Etiketler

Cibuti için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

Arapça, Fransızca konuşulur.

💵 Para birimleri

Cibuti Frangı [1 DJF = 0,175 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2011: %3.968912363] ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Yaklaşık 🏧 132 bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2013 yılında 63 bin turist ağırladı. 2018 yılında turizm, ekonomiye 57 milyon dolar ile %1,2 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Sabit internet, 17.58 Mbps ile 🐌yavaş.

Sabit Internet (0.61 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı 🔥 28 °C ve çok sıcak. Mevcut üç ayın (Temmuz, Ağustos ve Eylül) ortalaması ise 🔥 31 °C ve çok sıcak. İçinde bulunduğumuz yaz mevsimi ise 🔥 32 °C ve çok sıcak.
Yıllık ortalama28 °C 🔥
3 aylık ortalama31 °C 🔥
Bahar ortalaması28 °C 🔥
Yaz ortalaması32 °C 🔥
Sonbahar ortalaması28 °C 🔥
Kış ortalaması24 °C ☀️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2023 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 3,9 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %1,4 artışla, 3,5 bin dolardır. 2023 yılında tüketici enflasyonu %1,5 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Türkiye Cumhuriyeti'nin toplam 1 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.