vizesizgezi.com

Danimarka seyahat rehberi

DanimarkaDanimarka

📝 Vize başvurusu gerekli✔️ Varışta karantina yok✔️ Dönüşte karantina yok

Hakkında

Danimarka (İng: Denmark), Avrupa kıtasının Kuzey Avrupa bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 40 bin km²dir ve %15,7 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2021 yılı itibari ile 6 milyondur.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Danimarka seyahatlerinde vize alması gerekmekte.

🦠 Kısıtlama uyguluyor mu?

Varışta karantina yoktur. Türkiye dönüşünde karantina yoktur. Son verilere göre, 100 bin kişide 150.4 covid vakasına rastlanmıştır. Detaylı bilgileri seyahat kısıtlamaları bölümünde bulabilirsiniz.

🏷️ Etiketler

Danimarka için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

Danca konuşulur.

💵 Para birimleri

Danimarka Kronu [1 DKK = 2,39 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı ülke çapında çok yaygın olmadığı [2017: %44.71719265], için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Ülke çapında yaklaşık 🏧 2 bin bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2019 yılında 32,9 milyon turist ağırladı. 2018 yılında turizm, ekonomiye 9,1 milyar dolar ile %4,5 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Mobil internet & wifi ortalama 103.5 Mbps ile 🚀çok hızlı. Sabit internet, 156.06 Mbps ile 🚀çok hızlı.

Mobil & Wifi (skor: 8.43 / 10)

Sabit Internet (7.13 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı ❄️ 8 °C ve soğuk. Mevcut üç ayın (Ekim, Kasım ve Aralık) ortalaması ise ❄️ 5 °C ve soğuk. İçinde bulunduğumuz sonbahar mevsimi ise ❄️ 9 °C ve soğuk.
Yıllık ortalama8 °C ❄️
3 aylık ortalama5 °C ❄️
Bahar ortalaması7 °C ❄️
Yaz ortalaması16 °C 🌤️
Sonbahar ortalaması9 °C ❄️
Kış ortalaması0 °C ❄️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2021 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 398,9 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %4,3 artışla, 68 bin dolardır. 2021 yılında tüketici enflasyonu %1,9 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Türkiye Cumhuriyeti'nin toplam 1 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.