vizesizgezi.com

Danimarka seyahat rehberi

DanimarkaDanimarka

📝 Vize başvurusu gerekli

Hakkında

Danimarka (İng: Denmark), Avrupa kıtasının Kuzey Avrupa bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 40 bin km²dir ve %15,7 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2022 yılı itibari ile 5,9 milyondur. %88,4 şehirlerde, %11,6 ise kırsalda yaşamaktadır.
Danimarka veya resmî adıyla Danimarka Krallığı (Danca: Danmark ), Kuzey Avrupa'da bir İskandinav ülkesidir. İskandinav ülkelerinin en güneyinde yer alan Danimarka'nın büyük bir bölümü Jylland yarımadası üzerindedir. Başkent, Danimarka adalarının en büyüğü olan Sjælland'ın üzerinde kurulmuştur. Sjælland, dar bir boğaz olan Øresund ile İsveç'ten ayrılır. Ayrıca, (bir köprü ile Jylland'a bağlı olan) Fyn, Lolland, Falster, Langeland ve Baltık Denizi'ndeki Bornholm adaları da Danimarka'ya aittir.Danimarka Krallığı anayasal olarak Danimarka'yı ve Kuzey Atlantik Okyanusu'ndaki iki özerk bölge olan Faroe Adaları ve Grönland'ı içeren üniter bir devlettir. Danimarka, 2020 itibarıyla toplam 42.943 kilometre karelik (16.580 sq mi) ve Grönland ve Faroe Adaları dahil toplam alan 2.210.579 kilometre karelik (853.509 sq mi) bir alanı kaplar. Danimarka'nın nüfusu ise 2020 itibarıyla 5,83 milyondur.Birleşik Danimarka krallığı, 8. yüzyılda Baltık Denizi'nin kontrolü için mücadelede yetkin bir denizci ulus olarak ortaya çıktı. Danimarka, İsveç ve Norveç, 1397'de kurulan ve 1523'te İsveç'in ayrılmasıyla sona eren Kalmar Birliği'nin merkeziydi. Danimarka-Norveç ise 1814'e kadar Kopenhag'dan yönetildi. 17. yüzyıldan başlayarak İsveç İmparatorluğu ile yapılan savaş sonucunda yenik düşerek büyük toprak kayıpları yaşadı: Napolyon Savaşları'ndan sonra Norveç İsveç'e bırakılırken, Danimarka Faroe Adaları, Grönland ve İzlanda'nın üzerindeki hakimiyetini korumayı başardı. 19. yüzyılda Birinci Schleswig Savaşı'nda mağlup edilen Danimarka'da art arda gelen yenilgilerin bir sonucu olarak milliyetçi hareketlerde artış görüldü. 1864'teki İkinci Schleswig Savaşı'ndan sonra Danimarka, Schleswig Dükalığı'nı Prusya'ya kaybetti. Danimarka I. Dünya Savaşı sırasında tarafsız kalmış olsa da, 1920'de Almanya'nın savaşı kaybetmesiyle Schleswig'in kuzey yarısı yeniden Danimarka'ya bağlandı. II. Dünya Savaşı sırasında Almanya tarafından işgal edilen ülke, 20. yüzyılın başlarında oldukça gelişmiş bir karma ekonomiye sahipti.1660'ta mutlak monarşiye son veren ülke, anayasasını 5 Haziran 1849'da kabul etti. Anayasal bir monarşi olarak devletin ulusal parlamentosu ülkenin başkenti, en büyük şehri ve ana ticaret merkezi olan Kopenhag'da bulunmaktadır. Danimarka, 1973'te Avrupa Ekonomik Topluluğu'nun (günümüzde Avrupa Birliği) üyesi oldu ancak Euro yerine kendi para birimi olan kronu kullanmaktadır.Danimarkalılar yüksek bir yaşam standardına sahiptir ve ülke eğitim, sağlık hizmetleri, sivil özgürlüklerin korunması, demokratik yönetişim ve LGBT eşitliği dahil olmak üzere bazı ulusal performans ölçütlerinde üst sıralarda yer almaktadır. NATO, İskandinav Konseyi, OECD, AGİT ve Birleşmiş Milletler'in kurucu üyeleri arasındadır; aynı zamanda Schengen Bölgesi'nin bir parçasıdır. Danimarka'nın ayrıca İskandinav komşularıyla dilbilimsel olarak yakın bağları vardır, Danimarka dili hem Norveççe hem de İsveççe ile kısmen karşılıklı olarak anlaşılır.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Danimarka seyahatlerinde vize alması gerekmekte.

🏷️ Etiketler

Danimarka için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

Danca konuşulur.

💵 Para birimleri

Danimarka Kronu [1 DKK = 4,531 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2017: %44.71719265] ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Yaklaşık 🏧 2,5 bin bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2019 yılında 32,9 milyon turist ağırladı. 2018 yılında turizm, ekonomiye 9,1 milyar dolar ile %4,5 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Mobil internet & wifi ortalama 145.75 Mbps ile 🚀çok hızlı. Sabit internet, 224.14 Mbps ile 🚀çok hızlı.

Mobil & Wifi (4.65 / 10)

Sabit Internet (7.89 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı ❄️ 8 °C ve soğuk. Mevcut üç ayın (Nisan, Mayıs ve Haziran) ortalaması ise 🌤️ 11 °C ve ılık. İçinde bulunduğumuz bahar mevsimi ise ❄️ 7 °C ve soğuk.
Yıllık ortalama8 °C ❄️
3 aylık ortalama11 °C 🌤️
Bahar ortalaması7 °C ❄️
Yaz ortalaması16 °C 🌤️
Sonbahar ortalaması9 °C ❄️
Kış ortalaması0 °C ❄️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2022 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 434 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %3,2 artışla, 74 bin dolardır. 2022 yılında tüketici enflasyonu %7,7 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Türkiye Cumhuriyeti'nin toplam 1 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.