vizesizgezi.com

Doğu Timor seyahat rehberi

Doğu TimorDoğu Timor

🚪 Kapıda vize❌ Varışta karantina gerekebilir✔️ Dönüşte karantina yok

Hakkında

Doğu Timor (İng: East Timor), Avustralya kıtasının Güneydoğu Asya bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 15 bin km²dir ve %61,9 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2021 yılı itibari ile 1,3 milyondur. %31,7 şehirlerde, %68,3 ise kırsalda yaşamaktadır.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarına Doğu Timor kapıda vize (maksimum 30 gün) uygulamakta.

🦠 Kısıtlama uyguluyor mu?

Varışta karantina gerekebilir. Türkiye dönüşünde karantina yoktur. Son verilere göre, 100 bin kişide 1.4 covid vakasına rastlanmıştır. Detaylı bilgileri seyahat kısıtlamaları bölümünde bulabilirsiniz.

🏷️ Etiketler

Doğu Timor için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

Portekizce konuşulur.

💵 Para birimleri

ABD Doları [1 USD = 18,809 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Malasef elimizde bu konuda veri bulunmamaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2019 yılında 74,8 bin turist ağırladı. 2018 yılında turizm, ekonomiye 78 milyon dolar ile %64 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Sabit internet, 5.63 Mbps ile 🐌yavaş.

Sabit Internet (0.26 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı 🔥 25 °C ve çok sıcak. Mevcut üç ayın (Ocak, Şubat ve Mart) ortalaması ise 🔥 26 °C ve çok sıcak. İçinde bulunduğumuz kış mevsimi ise 🔥 26 °C ve çok sıcak.
Yıllık ortalama25 °C 🔥
3 aylık ortalama26 °C 🔥
Bahar ortalaması25 °C 🔥
Yaz ortalaması24 °C ☀️
Sonbahar ortalaması26 °C 🔥
Kış ortalaması26 °C 🔥
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2021 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 1,5 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %-62 düşüşle, 1,1 bin dolardır. 2019 yılında tüketici enflasyonu %1 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Elimizdeki verilere göre Türkiye Cumhuriyeti'nin herhangi bir büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmamaktadır. Güncel durum için konsolosluk.gov.tr adresine göz atabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.