vizesizgezi.com

Doğu Timor seyahat rehberi

Doğu TimorDoğu Timor

📝 Vize başvurusu gerekli

Hakkında

Doğu Timor (İng: East Timor), Avustralya kıtasının Güneydoğu Asya bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 15 bin km²dir ve %61,8 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2022 yılı itibari ile 1,3 milyondur. %32,1 şehirlerde, %67,9 ise kırsalda yaşamaktadır.
Doğu Timor ya da resmî adıyla Doğu Timor Demokratik Cumhuriyeti, Güneydoğu Asya'da Avustralya ile Endonezya arasında yer alan bir ada devleti. Tek komşusu Endonezya'ya bağlı Batı Timor'dur. 14,609 km² yüz ölçümüne sahip olan Doğu Timor'un başkenti Dili'dir.16. yüzyılda Portekiz kolonisi olan Doğu Timor asırlarca Portekiz Timoru adıyla Portekiz'e bağlı kaldı. Endonezya tarafından işgal edilen Doğu Timor, 1975 yılında olarak Endonezya'nın 27. vilayeti oldu. 1999 yılında Endonezya bölgenin kontrolü üzerindeki iddialarından vazgeçti ve 20 Mayıs 2002'de bağımsız oldu. Doğu Timor Güneydoğu Asya'nın Katolik çoğunluklu nüfusuna sahip 2 devletinden biridir.

Kişi başına 800 $ millî geliri ile Doğu Timor gayri safi yurt içi hasıla ve satın alma gücü paritesi bakımından Asya'nın ve Dünya'nın en fakir ülkelerinden biridir. İnsani Gelişme Endeksine göre orta gelişmiş bir ülke olan Doğu Timor, dünya devletleri arasında gelişmişlik bakımından 142. gelmektedir.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Doğu Timor seyahatlerinde vize alması gerekmekte.

🏷️ Etiketler

Doğu Timor için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

Portekizce konuşulur.

💵 Para birimleri

ABD Doları [1 USD = 31,153 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Malasef elimizde bu konuda veri bulunmamaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2019 yılında 74,8 bin turist ağırladı. 2018 yılında turizm, ekonomiye 78 milyon dolar ile %64 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Mobil internet & wifi ortalama 7.36 Mbps ile 🐌yavaş. Sabit internet, 8.21 Mbps ile 🐌yavaş.

Mobil & Wifi (0.22 / 10)

Sabit Internet (0.28 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı 🔥 25 °C ve çok sıcak. Mevcut üç ayın (Haziran, Temmuz ve Ağustos) ortalaması ise ☀️ 24 °C ve sıcak. İçinde bulunduğumuz yaz mevsimi ise ☀️ 24 °C ve sıcak.
Yıllık ortalama25 °C 🔥
3 aylık ortalama24 °C ☀️
Bahar ortalaması25 °C 🔥
Yaz ortalaması24 °C ☀️
Sonbahar ortalaması26 °C 🔥
Kış ortalaması26 °C 🔥
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2022 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 2,7 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %-28,1 düşüşle, 2 bin dolardır. 2019 yılında tüketici enflasyonu %1 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Elimizdeki verilere göre Türkiye Cumhuriyeti'nin herhangi bir büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmamaktadır. Güncel durum için konsolosluk.gov.tr adresine göz atabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.