vizesizgezi.com

Ekvador seyahat rehberi

EkvadorEkvador

✔️ Vizesiz

Hakkında

Ekvador (İng: Ecuador), Güney Amerika kıtasının Latin Amerika ve Karayipler bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 248 bin km²dir ve %50,1 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2022 yılı itibari ile 18 milyondur. %64,6 şehirlerde, %35,4 ise kırsalda yaşamaktadır.
Ekvador (İspanyolca: Ecuador) , ya da resmî adıyla Ekvador Cumhuriyeti (İspanyolca: República del Ecuador) , Güney Amerika'da temsilî demokrasi ile yönetilen bir cumhuriyettir. Kuzeyde Kolombiya, doğu ve güneyde Peru ile komşudur ve batısında Büyük Okyanus vardır. Anakaradan 965 kilometre batıda, Büyük Okyanus'ta bulunan Galapagos Adaları da ülkenin sınırları dâhilindedir. Adını aldığı ekvatorla ülke ikiye bölünmüştür.Günümüzün Ekvador toprakları, bir zamanlar 15. yüzyılda yavaş yavaş İnka İmparatorluğu'na dahil olan çeşitli Yerli gruplara ev sahipliği yapıyordu. Bölge, 16. yüzyılda İspanyol İmparatorluğu tarafından sömürgeleştirildi ve 1830'da kendi egemen devleti olarak ortaya çıktığı Büyük Kolombiya'nın bir parçası olarak 1820'de bağımsızlığını kazandı.

Ekvador devleti, temsili bir demokratik cumhuriyettir ve ekonomisi büyük ölçüde petrol ve tarım ürünleri gibi emtia ihracatına bağımlı olan gelişmekte olan bir ülkedir. Demokratik bir başkanlık cumhuriyeti olarak yönetilir. Ülke, Birleşmiş Milletler, Amerikan Devletleri Örgütü, Mercosur, PROSUR ve Bağlantısızlar Hareketi'nin kurucu üyesidir.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Ekvador seyahatlerinde (maksimum 90 gün) vize gerekmiyor.

🏷️ Etiketler

Ekvador için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

İspanyolca konuşulur.

💵 Para birimleri

ABD Doları [1 USD = 31,153 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2017: %8.662440628] ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Yaklaşık 🏧 6,4 bin bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2019 yılında 2,1 milyon turist ağırladı. 2019 yılında turizm, ekonomiye 2,3 milyar dolar ile %8,8 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Mobil internet & wifi ortalama 25.97 Mbps ile 🐢ortalama hızlı. Sabit internet, 90.04 Mbps ile hızlı.

Mobil & Wifi (0.83 / 10)

Sabit Internet (3.17 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı ☀️ 22 °C ve sıcak. Mevcut üç ayın (Nisan, Mayıs ve Haziran) ortalaması ise ☀️ 22 °C ve sıcak. İçinde bulunduğumuz bahar mevsimi ise ☀️ 22 °C ve sıcak.
Yıllık ortalama22 °C ☀️
3 aylık ortalama22 °C ☀️
Bahar ortalaması22 °C ☀️
Yaz ortalaması21 °C ☀️
Sonbahar ortalaması22 °C ☀️
Kış ortalaması22 °C ☀️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2022 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 113 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %1,7 artışla, 6,3 bin dolardır. 2022 yılında tüketici enflasyonu %3,5 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Türkiye Cumhuriyeti'nin toplam 1 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.