vizesizgezi.com

El Salvador seyahat rehberi

El SalvadorEl Salvador

✔️ Vizesiz

Hakkında

El Salvador Kuzey Amerika kıtasının Latin Amerika ve Karayipler bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 21 bin km²dir ve %28 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2022 yılı itibari ile 6,3 milyondur. %74,8 şehirlerde, %25,2 ise kırsalda yaşamaktadır.
El Salvador, Orta Amerika'da yer alan yaklaşık 6,9 milyonluk nüfusa sahip bir ülkedir. Ülke, batıda Guatemala'ya, kuzey ve doğuda Honduras'a komşudur. Güneyinde Büyük Okyanus bulunur.

El Salvador, Amerika anakarasının nüfus yoğunluğu en fazla olan ülkesidir (özellikle başkent, San Salvador) ve ayrıca bölgenin en sanayileşmiş ülkesidir.Resmi adı El Salvador Cumhuriyeti'dir (İspanyolca: República de El Salvador, IPA: [re'puβlika ðe el salβa'ðor]). Ülkenin adı olan "Salvador" İsa peygambere atfen "Kurtarıcı" anlamına gelen İspanyolca karşılığından gelmektedir ve toprakları İspanyol himayesi öncesinde Cuscatlán diye adlandırılmıştır.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının El Salvador seyahatlerinde (maksimum 90 gün) vize gerekmiyor.

🏷️ Etiketler

El Salvador için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

İspanyolca konuşulur.

💵 Para birimleri

ABD Doları [1 USD = 31,153 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2017: %5.656265095] ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Yaklaşık 🏧 2,3 bin bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2019 yılında 2,6 milyon turist ağırladı. 2019 yılında turizm, ekonomiye 1,7 milyar dolar ile %20,8 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Mobil internet & wifi ortalama 28.9 Mbps ile 🐢ortalama hızlı. Sabit internet, 52.84 Mbps ile hızlı.

Mobil & Wifi (0.88 / 10)

Sabit Internet (1.82 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı ☀️ 25 °C ve sıcak. Mevcut üç ayın (Haziran, Temmuz ve Ağustos) ortalaması ise 🔥 25 °C ve çok sıcak. İçinde bulunduğumuz yaz mevsimi ise 🔥 25 °C ve çok sıcak.
Yıllık ortalama25 °C ☀️
3 aylık ortalama25 °C 🔥
Bahar ortalaması26 °C 🔥
Yaz ortalaması25 °C 🔥
Sonbahar ortalaması24 °C ☀️
Kış ortalaması24 °C ☀️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2022 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 30 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %1,9 artışla, 4,7 bin dolardır. 2022 yılında tüketici enflasyonu %7,2 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Elimizdeki verilere göre Türkiye Cumhuriyeti'nin herhangi bir büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmamaktadır. Güncel durum için konsolosluk.gov.tr adresine göz atabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.