Endonezya seyahat rehberi

harita yükleniyor..

EndonezyaEndonezya

🚪 Kapıda vize❌ Varışta karantina✔️ Dönüşte karantina yok

Endonezya hakkında merak edilenler

Endonezya (İngilizce ismi: Indonesia), Asya kıtasının Güneydoğu Asya bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 2 milyon km²dir ve %49,1 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2021 yılı itibari ile 276 milyondur.

📄 Endonezya seyahati için vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarına Endonezya kapıda vize (maksimum 30 gün) uygulamaktadır.

🦠 Endonezya seyahat kısıtlaması uyguluyor mu? Son vaka sayısı ne kadar?

Endonezya'ya varışta karantina gerekmektedir Türkiye dönüşünde ise karantina yoktur. Son verilere göre Endonezya'da 100 bin kişide 16.3 covid vakasına rastlanmıştır. Geçen haftaki 16.2 vakaya göre %1 artış. yaşanmıştır. Detaylı kısıtlama bilgileri için buraya göz atabilirsiniz.

🏷️ Endonezya gezisinden ne beklenmeli?

Endonezya gezisi için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

🏠 Öne çıkan şehirleri hangileridir?

Endonezya'nın başkenti Cakarta olmakla birlikte öne çıkan şehirleri sırasıyla şu şekildedir

💬 Hangi diller konuşulur?

Endonezya'da Endonezce konuşulmaktadır.

💰 Hangi para birimleri kullanılır?

Endonezya'da Endonezya Rupiahı kullanılır.
1 Endonezya Rupiahı 0 TL'dir.

📈 Ekonomik durumu nasıldır?

2021 yılı verilerine göre Endonezya'nın gayrisafi milli hasılası (GSMH) 1,1 trilyon dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %2,5 artışla 4140 dolardır. 2021 yılında tüketici enflasyonu %1,6 olarak belirlenmiştir.

💵 Nakit para taşımam gerekiyor mu?

Endonezya'da kredi kartı kullanımı ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Ülke çapında yaklaşık 🏧 141 bin bankamatik bulunmaktadır.

💻 Internet hızlı mı?

Endonezya'da mobil internet & wifi ortalama 16.86 Mbps ile 🐌yavaş. Sabit internet Endonezya genelinde 21.68 Mbps ile 🐢ortalama hızlı.

Mobil & Wifi (skor: 1.33 / 10)

Sabit Internet (1.01 / 10)

☀️ Hava durumu nasıl?

Endonezya'da yıllık ortalama hava sıcaklığı 🔥 26 °C ve çok sıcak. Mevcut üç ayın (Ağustos, Eylül ve Ekim) ortalaması ise 🔥 26 °C ve çok sıcak. İçinde bulunduğumuz yaz mevsimi ise 🔥 26 °C ve çok sıcak.
Yıllık ortalama26 °C 🔥
3 aylık ortalama26 °C 🔥
Bahar ortalaması26 °C 🔥
Yaz ortalaması26 °C 🔥
Sonbahar ortalaması26 °C 🔥
Kış ortalaması26 °C 🔥
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

🧳 Endonezya'ya yılda ne kadar turist gelmektedir?

Elimizdeki son verilere göre 2019 yılında Endonezya'ya 16,1 milyon turist gelmiştir. Turizm sektörü 2019 yılında ülke ekonomisine 18,4 milyar dolar ile %9,2 katkı sağlamıştır.

🏢 Endonezya'da Türk konsolosluğu var mı?

Türkiye Cumhuriyeti'nin Endonezya'da toplam 1 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.

🦠 Endonezya COVID-19 seyahat kısıtlamaları

Bu sayfada Endonezya için güncel COVID-19 kuralları gösterilmektedir ancak lütfen rezervasyon yapmadan önce yerel yönetimlerin duyurularını kontrol edin.

Son güncelleme: 9 ay önce.

Aşılı yolcular için Endonezya'ya uluslararası seyahate izin verilir. Aşılanmamış vatandaşlar ve sakinler için istisnalar vardır. Girişe izin verildiğinden emin olmak için gerekliliklere uymak gerekir.

Diğer kısıtlamalar

Gezginler, PeduliLindungi mobil uygulamasını yüklemeli ve kaydolmalıdır.

Aşılama gerekiyor

Seyahat edenlerin, onaylanmış bir aşı kullanarak COVID-19'a karşı tam aşı için geçerli bir uluslararası sertifika sunmaları gerekmektedir. Aşı sertifikaları, menşe ülkenin diline ek olarak İngilizce olmalıdır. Nihai doz, kalkıştan en az 14 gün önce uygulanmış olmalıdır. Alternatif olarak, yakın zamanda COVID-19'dan iyileşmiş olanlar bunun yerine bir COVID-19 kurtarma sertifikası veya yolcunun COVID-19'u bulaştırmada etkin olmadığını beyan eden bir doktor sertifikası sağlayabilir. Endonezya vatandaşları ve sakinleri muaftır ancak karantina gözlemlenirken aşı olmaları gerekecektir. Tüm ayrıntılar https://www. Indonesia.travel/8c2d9401ce14c3c3a174b23dc8fcb0bc adresinde bulunabilir.

Karantina uygulanıyor

Aşılanmamış ve kısmen aşılanmış yolcuların devlet tarafından onaylanmış bir tesiste 5 gün karantinaya almaları gerekmektedir. 4. günde bir RT-PCR testi uygulanacak ve negatif çıkanlar karantina sürelerinin uzadığını görmeyecek ve 14 gün boyunca kendi kendilerini izlemeleri gerekecektir.

Varışta test yaptırılır

Tüm yolcular varışta RT-PCR testine tabidir. Olumlu bir sonuç alınması durumunda yolcuların sağlık görevlilerinin talimatlarına uymaları gerekmektedir.

Diğer tıbbi önlemler

Tüm yolcular, varışta sıcaklık kontrolleri ve görsel değerlendirme gibi sağlık taramasına tabi tutulur. COVID-19 semptomları gösterenler için daha fazla sağlık testi gerekebilir.

Daha fazla bilgi için 🔗Turizm Bakanlığı, Endonezya

Hükûmetin aldığı önlemler

Güvenlik yönergelerine ek olarak, daha fazla salgınla mücadele etmek için sık el yıkama ve sosyal mesafe gibi koruyucu sağlık önlemleri teşvik edilmektedir. Ziyaret ettiğiniz bölgeye bağlı olarak daha kısıtlayıcı veya rahat rehberlik geçerli olabilir. Daha fazla bilgi https://www. Indonesia.travel/8c2d9401ce14c3c3a174b23dc8fcb0bc adresinde bulunabilir.

Maske kullanımı

Kapalı ortamlarda ve toplu taşıma araçlarında yüz maskesi takılması zorunludur.

Toplu ulaşım

Toplu taşıma, katı sosyal mesafe kurallarıyla çalışıyor. Yurtiçi seyahat için aşı kanıtı veya yakın zamanda yapılan testler gereklidir.

Restoranlar

Restoranlar, sosyal mesafeye izin vermek için çoğu bölgede kapasite sınırları dahilinde açıktır. Ziyaret edilen bölgeye bağlı olarak başka kısıtlamalar da mevcut olabilir.

Barlar

Barlar, sosyal mesafeye izin vermek için kapasite sınırları olan çoğu bölgede açıktır. Ziyaret edilen bölgeye bağlı olarak başka kısıtlamalar da mevcut olabilir.

Gece kulüpleri

Gece kulüpleri, sosyal mesafeye izin vermek için kapasite sınırları olan çoğu bölgede açıktır. Ziyaret edilen bölgeye bağlı olarak daha fazla kısıtlama olabilir.

Mağazalar

Mağazalar ve hizmetler, el dezenfektanı kullanımı ve sosyal mesafe gibi uyarlanmış güvenlik önlemleriyle açıktır. Ziyaret edilen bölgeye bağlı olarak başka kısıtlamalar da mevcut olabilir.

👇 tümünü göster

📃 Endonezya hakkında

Endonezya (Endonezyaca: Indonesia), resmî adıyla Endonezya Cumhuriyeti (Endonezyaca: Republik Indonesia), Hint ve Pasifik okyanusları arasında, Güneydoğu Asya ve Okyanusya'da toprakları bulunan bir ülkedir. 17 binden fazla adadan oluşur. Bu adaların en büyükleri Sumatra, Cava ve Sulavesi ile kısmen Borneo ve Yeni Gine'dir. Endonezya dünyanın en büyük ada ülkesidir, 1.904.569 km²'lik yüzölçümüyle dünyada 14. sıradadır. 270 milyon civarında nüfusuyla dünyanın en kalabalık dördüncü ülkesi ve aynı zamanda en kalabalık Müslüman ülkesidir. Cava dünyanın en kalabalık adasıdır ve nüfusun yarıdan fazlasına ev sahipliği yapar.

Endonezya başkanlık sistemi ile yönetilen bir demokrasidir. Ülke beşi özel statülü olmak üzere 34 ile ayrılmıştır. Ülkenin başkenti Cakarta, dünyanın en kalabalık ikinci metropolüdür. Kara komşuları; Papua Yeni Gine, Doğu Timor ve Malezya'dır. Singapur, Filipinler, Avustralya ve Hindistan'a bağlı Andaman ve Nikobar Adaları ile deniz sınırı bulunur. Yüksek nüfusuna rağmen Endonezya, geniş yaban alanlarına sahiptir ve en yüksek seviyede biyoçeşitliliğe sahip ülkelerden biridir.

Endonezya takımadaları yedinci yüzyılda Srivijaya ve Majapahit'in Çin ve Hint altkıtası ile ticarete başlamasıyla önemli bir ticaret bölgesi haline gelmiştir. Yerel liderler ilk çağlardan beri yabancı kültür, din ve politik sistemleri yavaş yavaş özümsediler ve böylelikle Hindu ve Budist krallıklar kuruldu. Sünni tüccarlar ve Sufi din adamları bölgeye İslam'ı getirdiler, Hristiyanlık ise Avrupalı kaşifler yoluyla yayıldı. Avrupalı güçler Coğrafi keşifler ile "Baharat Adası" adı verilen Maluku'yu elde edip bölgedeki ticareti tekelleri altına almak için birbirleriyle savaştılar. Portekiz, Fransa ve Britanya kısa sürelerle hakimiyet sağlasalar da Hollanda 350 yıl boyunca bölgedeki önde gelen sömürgeci güç oldu. 20. yüzyıl başlarında Endonezya ulusal bilinci ortaya çıktı. Ülke 1945'te II. Dünya Savaşı'nın sona ermesiyle birlikte bağımsızlık ilan etti. Ancak Hollandalılar bu ilanı tanımadılar ve iki ülke arasında 1949'da Hollanda'nın bağımsız Endonezya'yı tanımasıyla sonuçlanacak bir çatışma ve diplomatik mücadele dönemi yaşandı. Endonezya tarihi daha sonra doğal afetler, rüşvet, bölünme, Suharto sonrası demokratikleşme süreci ve hızlı ekonomik değişikliklerle çalkantılı geçti.

Endonezya farklı dil, din ve kültüre sahip etnik gruplardan oluşur. Cavalılar en büyük etnik gruptur. Endonezya ulusal bir dil, etnik çeşitlilik, çoğunluğu Müslüman olmak üzere farklı dinlerin bir araya gelmesi, sömürgecilik tarihi ve isyanla tanımlanan ortak bir kimlik geliştirmiştir. Endonezya'nın "çoklukta birlik" anlamına gelen ulusal sloganı "Bhinneka Tunggal Ika" çeşitliliğin ülkeyi şekillendirdiğini ifade eder. Endonezya dünyanın nominal GSYİH'ye göre 15., satın alma gücü paritesine göre 7. büyük ekonomisidir. Ülke Güneydoğu Asya'daki tek bölgesel güçtür ve uluslararası ilişkilerde orta güç olarak değerlendirilir. Endonezya Birleşmiş Milletler, Dünya Ticaret Örgütü, G20, Bağlantısızlar Hareketi, ASEAN, Doğu Asya Zirvesi ve İslam İşbirliği Teşkilatı üyesidir. Zengin doğal kaynaklarına rağmen günümüz Endonezya'sında fakirlik yaygındır.

📹 Endonezya seyahat videoları

 • Günde 10 Dolara Krallar gibi Yaşamak - Bali Adası Ev Turu

  Günde 10 Dolara Krallar gibi Yaşamak - Bali Adası Ev Turu

  Emre Durmuş Ocak 2018

 • Ormanın İçinde TERK EDİLMİŞ Uçak Bulduk - Uçakta Birisi Yaşıyor!

  Ormanın İçinde TERK EDİLMİŞ Uçak Bulduk - Uçakta Birisi Yaşıyor!

  Emre Durmuş Ocak 2018

 • TERK EDİLMİŞ UÇAK BULDUK - Uçak Kazası Boeing 737

  TERK EDİLMİŞ UÇAK BULDUK - Uçak Kazası Boeing 737

  Emre Durmuş Ocak 2018

 • TERK EDİLMİŞ OTELDE PARANORMAL OLAYLAR

  TERK EDİLMİŞ OTELDE PARANORMAL OLAYLAR

  Emre Durmuş Ocak 2018

 • Fantastik Bali Masaj Yaptırdık - Belimi Kırmadığı Kaldı!

  Fantastik Bali Masaj Yaptırdık - Belimi Kırmadığı Kaldı!

  Emre Durmuş Ocak 2018

 • Bali Adası ve Çılgın Gece Hayatı - EĞLENCE!

  Bali Adası ve Çılgın Gece Hayatı - EĞLENCE!

  Emre Durmuş Ocak 2018

 • Endonezya - Lombok Adası - 1.Bölüm

  Endonezya - Lombok Adası - 1.Bölüm

  Rotasız Seyyah Kasım 2020

 • Bali Gezim - Endonezya 6. Bölüm

  Bali Gezim - Endonezya 6. Bölüm

  Rotasız Seyyah Ocak 2021

 • Endonezya - Şelaleler, Rinjani Dağı ve Kahve Tarlaları - 5. Bölüm

  Endonezya - Şelaleler, Rinjani Dağı ve Kahve Tarlaları - 5. Bölüm

  Rotasız Seyyah Aralık 2020

 • Bali - Yemekler - Maymun Ormanları ve Endonezya Yorumum 11. Bölüm

  Bali - Yemekler - Maymun Ormanları ve Endonezya Yorumum 11. Bölüm

  Rotasız Seyyah Şubat 2021

 • Endonezya - Yemekler - Lombok Adası - 3. Bölüm

  Endonezya - Yemekler - Lombok Adası - 3. Bölüm

  Rotasız Seyyah Aralık 2020

 • Kedi Dışkısından Yapılan Kopi Luwak Kahvesi - Dünyanın En Pahalı Kahvesi 1kg = 4.000 TL

  Kedi Dışkısından Yapılan Kopi Luwak Kahvesi - Dünyanın En Pahalı Kahvesi 1kg = 4.000 TL

  Rotasız Seyyah Aralık 2020

 • Endonezya - Lombok Adası - 2.Bölüm

  Endonezya - Lombok Adası - 2.Bölüm

  Rotasız Seyyah Aralık 2020

 • Bali Yol Günlükleri ( 4K )

  Bali Yol Günlükleri ( 4K )

  Emre Durmuş Şubat 2016

 • Muhteşem Sokak Yemekleri ve Handara Kapısı - Bali Endonezya 8. Bölüm

  Muhteşem Sokak Yemekleri ve Handara Kapısı - Bali Endonezya 8. Bölüm

  Rotasız Seyyah Şubat 2021

 • Yılda Bir Kez Yapılan Dini Tören - Bali - Endonezya 7. Bölüm

  Yılda Bir Kez Yapılan Dini Tören - Bali - Endonezya 7. Bölüm

  Rotasız Seyyah Şubat 2021

 • Endonezya - Dalış ve Gili Trawangan Adası - 4. Bölüm

  Endonezya - Dalış ve Gili Trawangan Adası - 4. Bölüm

  Rotasız Seyyah Aralık 2020

 • Kemik ve Boynuz Oymacılığı - Endonezya 9. Bölüm

  Kemik ve Boynuz Oymacılığı - Endonezya 9. Bölüm

  Rotasız Seyyah Şubat 2021

 • Bali'de Rafting Yaptım - Endonezya 10. Bölüm

  Bali'de Rafting Yaptım - Endonezya 10. Bölüm

  Rotasız Seyyah Şubat 2021

Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.