vizesizgezi.com

Etiyopya seyahat rehberi

EtiyopyaEtiyopya

🖥️ E-vize

Hakkında

Etiyopya (İng: Ethiopia), Afrika kıtasının Sahra Altı Afrika bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 1,1 milyon km²dir ve %15,1 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2022 yılı itibari ile 123 milyondur. %22,7 şehirlerde, %77,3 ise kırsalda yaşamaktadır.
Etiyopya veya Etyopya, resmî adıyla Etiyopya Federal Demokratik Cumhuriyeti (Amharca: Ityopp'ya Federalawi Demokrasiyawi Ripeblik) Afrika Boynuzu'nda yer alan büyük bir Doğu Afrika ülkesi. Ülkenin başkenti yerel dilde "yeni çiçek" anlamına gelen Addis Ababa'dır. Sudan, Güney Sudan, Eritre, Cibuti, Somali ve Kenya, Etiyopya'nın komşularıdır. Afrika kıtasının en kalabalık ikinci ülkesidir.

Etiyopya, Avrupalı sömürge güçlerini yenen ve bağımsız bir ülke olarak egemenliğini koruyabilen iki Afrika ülkesinden biridir (diğeri Liberya). 1945 yılında Birleşmiş Milletler'e üye olarak ilk bağımsız Afrika ülkesi olmuştur. Ülkenin Kızıldeniz boyunca uzanan sahil bölgesinin, 1993'te yapılan bir halk oylaması sonucunda Eritre adıyla bağımsızlığını ilan etmesi, Etiyopya'nın Kızıldeniz ile olan bağlantısının kesilmesine ve ülkenin bir kara devletine dönüşmesine neden olmuştur.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Etiyopya seyahat öncesinde elektronik vize başvurusu yapması gerekmekte.

🏷️ Etiketler

Etiyopya için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

Amharca konuşulur.

💵 Para birimleri

Etiyopya Birri [1 ETB = 0,549 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2017: %0.290900632] ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Yaklaşık 🏧 437 bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2019 yılında 812 bin turist ağırladı. 2018 yılında turizm, ekonomiye 3,5 milyar dolar ile %46,5 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Mobil internet & wifi ortalama 31.48 Mbps ile 🐢ortalama hızlı. Sabit internet, 8.92 Mbps ile 🐌yavaş.

Mobil & Wifi (0.96 / 10)

Sabit Internet (0.31 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı ☀️ 23 °C ve sıcak. Mevcut üç ayın (Haziran, Temmuz ve Ağustos) ortalaması ise ☀️ 23 °C ve sıcak. İçinde bulunduğumuz yaz mevsimi ise ☀️ 23 °C ve sıcak.
Yıllık ortalama23 °C ☀️
3 aylık ortalama23 °C ☀️
Bahar ortalaması24 °C ☀️
Yaz ortalaması23 °C ☀️
Sonbahar ortalaması23 °C ☀️
Kış ortalaması22 °C ☀️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2022 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 126 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %2,7 artışla, 1 bin dolardır. 2022 yılında tüketici enflasyonu %33,9 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Türkiye Cumhuriyeti'nin toplam 1 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.