vizesizgezi.com

Fas seyahat rehberi

FasFas

✔️ Vizesiz

Hakkında

Fas (İng: Morocco), Afrika kıtasının Kuzey Afrika bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 446 bin km²dir ve %12,9 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2022 yılı itibari ile 37 milyondur. %64,6 şehirlerde, %35,4 ise kırsalda yaşamaktadır.
Fas (Arapça: المغرب, El-Mağrib; Berberice: ⵍⵎⵖⵔⵉⴱ, l-Meġrib) veya resmî olarak Fas Krallığı (Arapça: المملكة المغربية, El-Memleket'ül-Mağribiyye; Berberice: ⵜⴰⴳⴻⵍⴷⵉⵜ ⵏ ⵍⵎⵖⵔⵉⴱ, Tageldit n l-Meġrib), yaklaşık 37 milyon nüfusa ve 720.000 km² yüzölçümüne sahip bir Kuzey Afrika ülkesidir. Başkenti Rabat ve en büyük şehri de Kazablanka'dır. Mağrip ülkelerinden biri olan Fas'ın, Atlantik Okyanusu'dan Cebelitarık Boğazı'nı çevreleyip Akdeniz'de son bulan uzun bir sahil şeridi vardır. Doğuda Cezayir, kuzeyde İspanya (boğaz boyunca denizden bir sınır ve Ceuta ile Melilla adlarında iki küçük özerk şehir), güneyde ise Moritanya ile komşudur. Aynı zamanda ülke, Batı Sahra adı verilen bölgede, 1975'te koloni ülkesi İspanya tarafından terk edildikten sonra hak iddia etmiş ve günümüzde de bölgenin üçte ikisini fiilen yönetmektedir.

Resmi ve baskın dini İslam olan ülkenin resmi dilleri ise Arapça ve Berberice'dir. Fas; Afrika Birliği'nin, Arap Ligi'nin, Büyük Mağrip Birliği'nin, Frankofon'nun, İslam Konferansı Örgütü'nün, Akdeniz Diyaloğu grubunun ve G77'nin üyesidir.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Fas seyahatlerinde (maksimum 90 gün) vize gerekmiyor.

🏷️ Etiketler

Fas için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

Arapça konuşulur.

💵 Para birimleri

Fas Dirhemi [1 MAD = 3,092 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2017: %0.185726967] ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Yaklaşık 🏧 10 bin bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2019 yılında 13,1 milyon turist ağırladı. 2019 yılında turizm, ekonomiye 10 milyar dolar ile %22,7 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Mobil internet & wifi ortalama 42.58 Mbps ile 🐢ortalama hızlı. Sabit internet, 31.15 Mbps ile 🐢ortalama hızlı.

Mobil & Wifi (1.35 / 10)

Sabit Internet (1.1 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı 🌤️ 18 °C ve ılık. Mevcut üç ayın (Mayıs, Haziran ve Temmuz) ortalaması ise ☀️ 23 °C ve sıcak. İçinde bulunduğumuz bahar mevsimi ise 🌤️ 16 °C ve ılık.
Yıllık ortalama18 °C 🌤️
3 aylık ortalama23 °C ☀️
Bahar ortalaması16 °C 🌤️
Yaz ortalaması25 °C 🔥
Sonbahar ortalaması19 °C ☀️
Kış ortalaması11 °C 🌤️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2022 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 140 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %0,2 artışla, 3,7 bin dolardır. 2022 yılında tüketici enflasyonu %6,7 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Türkiye Cumhuriyeti'nin toplam 1 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.