Rabat seyahat rehberi

harita yükleniyor..

FasRabat, Fas

Rabat hakkında merak edilenler

Rabat (İngilizce ismi: Rabat, orjinal ismi: Rabat), Afrika kıtasında yer alır. Fas'ın başkentidir ve 1,7 milyon nüfusla en kalabalık 2. şehridir.

📄 Fas seyahati için vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşları için Fas seyahatlerinde (maksimum 90 gün) vize gerekmiyor.

🦠 Fas seyahat kısıtlaması uyguluyor mu? Son vaka sayısı ne kadar?

Fas'a varışta karantina yoktur. Türkiye dönüşünde ise karantina yoktur. Son verilere göre Fas'ta 100 bin kişide 8 covid vakasına rastlanmıştır. Geçen haftaki 8 vakaya göre %-49 düşüş yaşanmıştır. Detaylı kısıtlama bilgileri için buraya göz atabilirsiniz.

💬 Hangi diller konuşulur?

Fas'ta Arapça konuşulmaktadır.

💰 Hangi para birimleri kullanılır?

Fas'ta Fas Dirhemi kullanılır.
1 Fas Dirhemi 1,74 TL'dir.

💵 Nakit para taşımam gerekiyor mu?

Fas'ta kredi kartı kullanımı ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Ülke çapında yaklaşık 🏧 11 bin bankamatik bulunmaktadır.

📄 Fas hakkında daha fazla bilgi

Fas hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

🦠 Fas COVID-19 seyahat kısıtlamaları

Bu sayfada Fas için güncel COVID-19 kuralları gösterilmektedir ancak lütfen rezervasyon yapmadan önce yerel yönetimlerin duyurularını kontrol edin.

Son güncelleme: 3 ay önce.

Fas'a uluslararası seyahate izin verilir. Girişe izin verildiğinden emin olmak için gerekliliklere uymak gerekir.

Aşılar ve aşılanmış olarak seyahat etme

COVID-19'a karşı tam aşı için geçerli bir sertifika ibraz eden yolcular, kalkış öncesi test gerekliliklerinden muaftır. Nihai doz, ayrılmadan en fazla 4 ay önce uygulanmış olmalıdır. Bundan sonra, aşı sertifikası, bir aşı takviyesinin uygulandığını yansıtmalıdır. Tüm ayrıntılar 🔗https://www.visitmorocco.com/en/travel-info/covid-19-travel-safely-to-morocco adresinde bulunabilir.

Test/tıbbi onay belgesi gerekiyor

Aşılanmamış yolcuların, kalkışta önceki 72 saat içinde yapılan PCR testinin negatif olduğuna dair kanıt sunmaları gerekmektedir.

Ek belgeler gerekiyor

Varıştan önce bir 'halk sağlığı yolcu formu' doldurulmalıdır. Form ayrıca havaalanında veya uçakta dağıtılabilir.

Daha fazla bilgi için 🔗Fas Ulusal Turizm Ofisi

Hükûmetin aldığı önlemler

Kısıtlamalar kademeli olarak kaldırılsa da, bazı tesis ve kuruluşlara erişim için aşı kanıtı gerekebilir. Genel ve özel toplantılar maksimum 50 kişi ile sınırlıdır. Ziyaret edilen şehir veya bölgeye bağlı olarak daha kısıtlayıcı veya rahat rehberlik geçerli olabilir. Fas'taki COVID-19 müdahalesiyle ilgili tüm ayrıntılar 🔗https://www.visitmorocco.com/en/travel-info/covid-19-travel-safely-to-morocco adresinde bulunabilir.

Maske kullanımı

Halka açık alanlarda ve toplu taşıma araçlarında yüz maskeleri zorunludur.

Toplu ulaşım

Toplu taşıma her zamanki gibi çalışıyor.

Restoranlar

Restoranlar aşılı müşteriler için 23:00'e kadar açıktır ve girişte ateş kontrolleri yapılabilir.

Barlar

Yiyecek sunan barlar, aşılı müşteriler için 23:00'e kadar açıktır ve girişte ateş kontrolleri yapılabilir.

Gece kulüpleri

Bulaşma oranını sınırlamak için gece kulüpleri kapalı kalır.

Mağazalar

Mağazalar ve hizmetler, el dezenfektanı kullanımı ve sosyal mesafe gibi uyarlanmış güvenlik önlemleriyle aşılı müşterilere açıktır.

👇 tümünü göster

📃 Fas hakkında

Fas (Arapça: المغرب, El-Mağrib; Berberice: ⵍⵎⵖⵔⵉⴱ, l-Meġrib) veya resmî olarak Fas Krallığı (Arapça: المملكة المغربية, El-Memleket'ül-Mağribiyye; Berberice: ⵜⴰⴳⴻⵍⴷⵉⵜ ⵏ ⵍⵎⵖⵔⵉⴱ, Tageldit n l-Meġrib), yaklaşık 37 milyon nüfusa ve 720.000 km² yüzölçümüne sahip bir Kuzey Afrika ülkesidir. Başkenti Rabat ve en büyük şehri de Kazablanka'dır. Mağrip ülkelerinden biri olan Fas'ın, Atlantik Okyanusu'dan Cebelitarık Boğazı'nı çevreleyip Akdeniz'de son bulan uzun bir sahil şeridi vardır. Doğuda Cezayir, kuzeyde İspanya (boğaz boyunca denizden bir sınır ve Ceuta ile Melilla adlarında iki küçük özerk şehir), güneyde ise Moritanya ile komşudur. Aynı zamanda ülke, Batı Sahra adı verilen bölgede, 1975'te koloni ülkesi İspanya tarafından terk edildikten sonra hak iddia etmiş ve günümüzde de bölgenin üçte ikisini fiilen yönetmektedir.

Resmi ve baskın dini İslam olan ülkenin resmi dilleri ise Arapça ve Berberice'dir. Fas; Afrika Birliği'nin, Arap Ligi'nin, Büyük Mağrip Birliği'nin, Frankofon'nun, İslam Konferansı Örgütü'nün, Akdeniz Diyaloğu grubunun ve G77'nin üyesidir.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.