vizesizgezi.com

Gana seyahat rehberi

GanaGana

📝 Vize başvurusu gerekli❌ Varışta karantina gerekebilir✔️ Dönüşte karantina yok

Hakkında

Gana (İng: Ghana), Afrika kıtasının Sahra Altı Afrika bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 228 bin km²dir ve %35,1 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2021 yılı itibari ile 33 milyondur. %58 şehirlerde, %42 ise kırsalda yaşamaktadır.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Gana seyahatlerinde vize alması gerekmekte.

🦠 Kısıtlama uyguluyor mu?

Varışta karantina gerekebilir. Türkiye dönüşünde karantina yoktur. Detaylı bilgileri seyahat kısıtlamaları bölümünde bulabilirsiniz.

🏷️ Etiketler

Gana için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

İngilizce konuşulur.

💵 Para birimleri

Gana Sedisi [1 GHS = 1,536 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2017: %5.75478971] ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Yaklaşık 🏧 3,6 bin bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2015 yılında 897 bin turist ağırladı. 2019 yılında turizm, ekonomiye 1,5 milyar dolar ile %5,8 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Mobil internet & wifi ortalama 7.7 Mbps ile 🐌yavaş. Sabit internet, 24.72 Mbps ile 🐢ortalama hızlı.

Mobil & Wifi (0.45 / 10)

Sabit Internet (1.1 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı 🔥 27 °C ve çok sıcak. Mevcut üç ayın (Şubat, Mart ve Nisan) ortalaması ise 🔥 29 °C ve çok sıcak. İçinde bulunduğumuz kış mevsimi ise 🔥 27 °C ve çok sıcak.
Yıllık ortalama27 °C 🔥
3 aylık ortalama29 °C 🔥
Bahar ortalaması29 °C 🔥
Yaz ortalaması26 °C 🔥
Sonbahar ortalaması27 °C 🔥
Kış ortalaması27 °C 🔥
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2021 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 75 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %-0,5 düşüşle, 2,3 bin dolardır. 2021 yılında tüketici enflasyonu %10 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Türkiye Cumhuriyeti'nin toplam 1 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.