vizesizgezi.com

Gana seyahat rehberi

GanaGana

📝 Vize başvurusu gerekli

Hakkında

Gana (İng: Ghana), Afrika kıtasının Sahra Altı Afrika bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 228 bin km²dir ve %35,1 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2022 yılı itibari ile 33 milyondur. %58,6 şehirlerde, %41,4 ise kırsalda yaşamaktadır.
Gana ya da resmî adı ile Gana Cumhuriyeti, Afrika kıtasının batısında yer alan bir ülkedir. Ülkenin komşularını Fildişi Sahili, Burkina Faso ve Togo oluştururken, güneyinde Gine Körfezi (Atlas Okyanusu) yer almaktadır. Ülke sınırları içerisinde yer alan zengin maden yataklarının en önemli parçasını oluşturan maden olan altın nedeniyle eski koloni sahibi Birleşik Krallık ülkeye koloni döneminde Altın Sahili ismini vermiştir. Ülkenin en büyük şehri ve başkenti Accra'dır.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Gana seyahatlerinde vize alması gerekmekte.

🏷️ Etiketler

Gana için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

İngilizce konuşulur.

💵 Para birimleri

Gana Sedisi [1 GHS = 2,478 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2017: %5.75478971] ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Yaklaşık 🏧 3,6 bin bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2015 yılında 897 bin turist ağırladı. 2019 yılında turizm, ekonomiye 1,5 milyar dolar ile %5,8 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Mobil internet & wifi ortalama 15.85 Mbps ile 🐌yavaş. Sabit internet, 38.91 Mbps ile 🐢ortalama hızlı.

Mobil & Wifi (0.48 / 10)

Sabit Internet (1.34 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı 🔥 27 °C ve çok sıcak. Mevcut üç ayın (Haziran, Temmuz ve Ağustos) ortalaması ise 🔥 26 °C ve çok sıcak. İçinde bulunduğumuz yaz mevsimi ise 🔥 26 °C ve çok sıcak.
Yıllık ortalama27 °C 🔥
3 aylık ortalama26 °C 🔥
Bahar ortalaması29 °C 🔥
Yaz ortalaması26 °C 🔥
Sonbahar ortalaması27 °C 🔥
Kış ortalaması27 °C 🔥
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2022 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 80 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %3,1 artışla, 2,4 bin dolardır. 2022 yılında tüketici enflasyonu %31,3 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Türkiye Cumhuriyeti'nin toplam 1 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.