vizesizgezi.com

Gine seyahat rehberi

GineGine

🖥️ E-vize

Hakkında

Gine (İng: Guinea), Afrika kıtasının Sahra Altı Afrika bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 246 bin km²dir ve %25 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2022 yılı itibari ile 14 milyondur. %37,7 şehirlerde, %62,3 ise kırsalda yaşamaktadır.
Gine ya da resmî adı ile Gine Cumhuriyeti, Afrika kıtasının batısındaki bir ülkedir. Ülkenin sınır komşularını (kuzeyden saat yönünde ilerlendiğinde) Senegal, Mali, Fildişi Sahili, Liberya, Sierra Leone ve Gine-Bissau oluşturmakta olup, ülkenin batısında Atlas Okyanusu yer almaktadır. Ülkenin başkenti Conakry'dir.

Fransa'nın sömürgesi olarak kurulan Gine, bağımsızlığını 1958'de kazandı. Bağımsızlığından sonra uzun yıllar boyunca askeri cuntalar ve otoriter rejimlerin yönettiği Gine'nin ilk demokratik yollarla seçilen cumhurbaşkanı Alpha Condé, 2010 yılında seçildi. 9 Eylül 2021'de Condé, bir askeri darbe sonucunda koltuğundan indirildi.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Gine seyahat öncesinde (maksimum 90 gün) elektronik vize başvurusu yapması gerekmekte.

🏷️ Etiketler

Gine için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

Fulah, Fransızca konuşulur.

💵 Para birimleri

Gine Frangı [1 GNF = 0,004 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2017: %2.769330889] ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Yaklaşık 🏧 335 bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2017 yılında 99 bin turist ağırladı. 2019 yılında turizm, ekonomiye 10,4 milyon dolar ile %0,3 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Sabit internet, 10.38 Mbps ile 🐌yavaş.

Sabit Internet (0.37 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı 🔥 26 °C ve çok sıcak. Mevcut üç ayın (Mayıs, Haziran ve Temmuz) ortalaması ise 🔥 26 °C ve çok sıcak. İçinde bulunduğumuz bahar mevsimi ise 🔥 28 °C ve çok sıcak.
Yıllık ortalama26 °C 🔥
3 aylık ortalama26 °C 🔥
Bahar ortalaması28 °C 🔥
Yaz ortalaması25 °C 🔥
Sonbahar ortalaması25 °C 🔥
Kış ortalaması25 °C 🔥
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2022 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 17 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %6,3 artışla, 1,2 bin dolardır. 2022 yılında tüketici enflasyonu %10,5 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Türkiye Cumhuriyeti'nin toplam 1 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.