Guatemala seyahat rehberi

harita yükleniyor..

GuatemalaGuatemala

✔️ Vizesiz✔️ Varışta karantina yok✔️ Dönüşte karantina yok

Guatemala hakkında merak edilenler

Guatemala (İngilizce ismi: Guatemala), Kuzey Amerika kıtasının Latin Amerika ve Karayipler bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 107 bin km²dir ve %32,9 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2021 yılı itibari ile 17 milyondur.

📄 Guatemala seyahati için vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşları için Guatemala seyahatlerinde (maksimum 90 gün) vize gerekmiyor.

🦠 Guatemala seyahat kısıtlaması uyguluyor mu? Son vaka sayısı ne kadar?

Guatemala'ya varışta karantina yoktur. Türkiye dönüşünde ise karantina yoktur. Son verilere göre Guatemala'da 100 bin kişide 114.7 covid vakasına rastlanmıştır. Geçen haftaki 197.7 vakaya göre %-42 düşüş yaşanmıştır. Detaylı kısıtlama bilgileri için buraya göz atabilirsiniz.

🏷️ Guatemala gezisinden ne beklenmeli?

Guatemala gezisi için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

🏠 Öne çıkan şehirleri hangileridir?

Guatemala'nın başkenti Guatemala olmakla birlikte öne çıkan şehirleri sırasıyla şu şekildedir

🗼 İkonik lokasyonlar

İlginizi çekebilecek bazı ikonik yerler şunlardır

💬 Hangi diller konuşulur?

Guatemala'da İspanyolca konuşulmaktadır.

💰 Hangi para birimleri kullanılır?

Guatemala'da Guatemala Quetzalı kullanılır.
1 Guatemala Quetzalı 2,32 TL'dir.

📈 Ekonomik durumu nasıldır?

2021 yılı verilerine göre Guatemala'nın gayrisafi milli hasılası (GSMH) 84,6 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %5,9 artışla 4940 dolardır. 2021 yılında tüketici enflasyonu %4,3 olarak belirlenmiştir.

💵 Nakit para taşımam gerekiyor mu?

Guatemala'da kredi kartı kullanımı ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Ülke çapında yaklaşık 🏧 6 bin bankamatik bulunmaktadır.

💻 Internet hızlı mı?

Guatemala'da mobil internet & wifi ortalama 17.42 Mbps ile 🐌yavaş. Sabit internet Guatemala genelinde 24.96 Mbps ile 🐢ortalama hızlı.

Mobil & Wifi (skor: 1.37 / 10)

Sabit Internet (1.17 / 10)

☀️ Hava durumu nasıl?

Guatemala'da yıllık ortalama hava sıcaklığı ☀️ 24 °C ve sıcak. Mevcut üç ayın (Ağustos, Eylül ve Ekim) ortalaması ise ☀️ 24 °C ve sıcak. İçinde bulunduğumuz yaz mevsimi ise ☀️ 25 °C ve sıcak.
Yıllık ortalama24 °C ☀️
3 aylık ortalama24 °C ☀️
Bahar ortalaması25 °C ☀️
Yaz ortalaması25 °C ☀️
Sonbahar ortalaması23 °C ☀️
Kış ortalaması22 °C ☀️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

🧳 Guatemala'ya yılda ne kadar turist gelmektedir?

Elimizdeki son verilere göre 2019 yılında Guatemala'ya 2,6 milyon turist gelmiştir. Turizm sektörü 2019 yılında ülke ekonomisine 1,2 milyar dolar ile %9 katkı sağlamıştır.

🏢 Guatemala'da Türk konsolosluğu var mı?

Türkiye Cumhuriyeti'nin Guatemala'da toplam 1 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.

🦠 Guatemala COVID-19 seyahat kısıtlamaları

Bu sayfada Guatemala için güncel COVID-19 kuralları gösterilmektedir ancak lütfen rezervasyon yapmadan önce yerel yönetimlerin duyurularını kontrol edin.

Son güncelleme: 5 ay önce.

Guatemala'ya uluslararası seyahate izin verilir. Girişe izin verildiğinden emin olmak için gerekliliklere uymak gerekir.

Aşılar ve aşılanmış olarak seyahat etme

COVID-19'a karşı tam aşı için geçerli bir sertifika sunan yolcular, kalkış öncesi test gerekliliklerinden muaftır. Nihai doz, kalkıştan en az 14 gün önce uygulanmış olmalıdır. Tüm ayrıntılar 🔗https://www.gov.uk/foreign-travel-advice/guatemala/entry-requirements adresinde bulunabilir.

Test/tıbbi onay belgesi gerekiyor

Aşılanmamış yolcular, ayrılırken önceki 3 gün içinde alınan negatif bir PCR veya antijen testinin kanıtını sunmalıdır.

Diğer tıbbi önlemler

Tüm yolcular, varışta ve ayrılışta, ateş kontrolleri ve görsel değerlendirme gibi sağlık taramasına tabi tutulur. COVID-19 semptomları gösterenler için daha fazla sağlık testi gerekebilir.

Daha fazla bilgi için 🔗Yurtdışı Seyahat Danışmanlığı, Birleşik Krallık

Hükûmetin aldığı önlemler

Kısıtlamalar kademeli olarak kaldırılsa da, herhangi bir zamanda yeniden uygulamaya konulabilir ve önleyici sağlık önlemleri teşvik edilmeye devam eder. Ziyaret edilen bölgeye bağlı olarak daha kısıtlayıcı veya gevşetici önlemler alınabilir. Guatemala'daki COVID-19 müdahalesiyle ilgili bilgiler İspanyolca olarak 🔗https://covid19.gob.gt/ adresinde bulunabilir.

Maske kullanımı

Toplu taşıma araçlarında ve sağlık kurumlarında yüz maskeleri zorunludur.

Toplu ulaşım

Toplu taşıma, yerinde kapasite sınırları ile çalışmaktadır.

Restoranlar

Restoranlar açıktır ancak yerel yönergeler nedeniyle açılış saatleri ve kapasite sınırları değişebilir. 01:00 - 06:00 saatleri arasında alkol satışı yasaktır.

Barlar

Barlar açıktır, ancak yerel yönergeler nedeniyle açılış saatleri ve kapasite sınırları değişebilir. 01:00 - 06:00 saatleri arasında alkol satışı yasaktır.

Gece kulüpleri

Gece kulüpleri açıktır ancak açılış saatleri ve kapasite limitleri yerel kurallara göre değişiklik gösterebilir. 01:00 - 06:00 saatleri arasında alkol satışı yasaktır.

Mağazalar

Mağazalar, el dezenfektanı, yüz maskeleri ve sosyal mesafe gibi uyarlanmış güvenlik önlemleriyle açıktır. Açılış saatleri ve kapasite sınırları, yerel yönergeler nedeniyle değişebilir.

👇 tümünü göster

📃 Guatemala hakkında

Guatemala Cumhuriyeti, kısaca Guatemala (İspanyolca: República de Guatemala), Orta Amerika'da Kıstas bölgesinde bir ülkedir. Kuzeyde Meksika, doğuda Belize ve Honduras, güneyde ise El Salvador'la komşudur.

Ayrıca doğuda Karayip Denizi'ne, batıda Büyük Okyanus'a kıyısı vardır. Başkenti Guatemala'dır. 372 Havalimanı bulunmaktadır. (2010)

📹 Guatemala seyahat videoları

 • Guatemala'nın En Tehlikeli Bölgesi: ZONA 1 🇬🇹 ~410

  Guatemala'nın En Tehlikeli Bölgesi: ZONA 1 🇬🇹 ~410

  YırtıkPantolon Eylül 2021

 • Guatemala'ya Giriş (Sınırda Gizli Çekim) 🇬🇹 ~408

  Guatemala'ya Giriş (Sınırda Gizli Çekim) 🇬🇹 ~408

  YırtıkPantolon Eylül 2021

 • Guatemala Kahvesi ve Dünyanın En Güzel Gölü 🇬🇹 ~416

  Guatemala Kahvesi ve Dünyanın En Güzel Gölü 🇬🇹 ~416

  YırtıkPantolon Ekim 2021

 • 1 Ayda İspanyolca Öğrendim - GUATEMALA

  1 Ayda İspanyolca Öğrendim - GUATEMALA

  Rotasız Seyyah Haziran 2015

 • BAŞTAN SONA MUHTEŞEM GUATEMALA

  BAŞTAN SONA MUHTEŞEM GUATEMALA

  Bir Dünya Umut (a world of hope) Mart 2019

Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.