vizesizgezi.com

Güney Afrika seyahat rehberi

Güney AfrikaGüney Afrika

✔️ Vizesiz

Hakkında

Güney Afrika (İng: South Africa), Afrika kıtasının Sahra Altı Afrika bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 1,2 milyon km²dir ve %14 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2022 yılı itibari ile 60 milyondur. %68,3 şehirlerde, %31,7 ise kırsalda yaşamaktadır.
Güney Afrika Afrika'nın Güney bölgesidir. Coğrafik ve jeopolitik çeşitliliğe sahiptir. Bölgenin en geniş toprakları Güney Afrika Cumhuriyeti sınırları içerisindedir.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Güney Afrika seyahatlerinde (maksimum 30 gün) vize gerekmiyor.

🏷️ Etiketler

Güney Afrika için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

Afrikaanca, İngilizce, Güney Ndebele, Sisvati, Güney Sotho, Setsvana, Tsonga, Venda, Zosa, Zuluca konuşulur.

💵 Para birimleri

Güney Afrika Randı [1 ZAR = 1,632 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2017: %8.87227729] ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Yaklaşık 🏧 34 bin bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2019 yılında 14,8 milyon turist ağırladı. 2019 yılında turizm, ekonomiye 9,1 milyar dolar ile %8,6 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Mobil internet & wifi ortalama 50.7 Mbps ile hızlı. Sabit internet, 47.3 Mbps ile 🐢ortalama hızlı.

Mobil & Wifi (1.61 / 10)

Sabit Internet (1.67 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı 🌤️ 18 °C ve ılık. Mevcut üç ayın (Mayıs, Haziran ve Temmuz) ortalaması ise 🌤️ 12 °C ve ılık. İçinde bulunduğumuz bahar mevsimi ise 🌤️ 18 °C ve ılık.
Yıllık ortalama18 °C 🌤️
3 aylık ortalama12 °C 🌤️
Bahar ortalaması18 °C 🌤️
Yaz ortalaması12 °C 🌤️
Sonbahar ortalaması18 °C ☀️
Kış ortalaması23 °C ☀️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2022 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 406 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %-0,6 düşüşle, 6,8 bin dolardır. 2022 yılında tüketici enflasyonu %7 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Türkiye Cumhuriyeti'nin toplam 1 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.