Daegu seyahat rehberi

harita yükleniyor..

Güney KoreDaegu, Güney Kore

Daegu hakkında merak edilenler

Daegu (İngilizce ismi: Daegu, orjinal ismi: Daegu), Asya kıtasında yer alır. Güney Kore'nin 2,5 milyon nüfusla en kalabalık 4. şehridir.

📄 Güney Kore seyahati için vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Güney Kore seyahat öncesinde (maksimum 90 gün) elektronik vize başvurusu yapması gerekmektedir.

🦠 Güney Kore seyahat kısıtlaması uyguluyor mu? Son vaka sayısı ne kadar?

Güney Kore'ye varışta karantina yoktur. Türkiye dönüşünde ise karantina yoktur. Son verilere göre Güney Kore'de 100 bin kişide 1250.2 covid vakasına rastlanmıştır. Geçen haftaki 1250.2 vakaya göre %19 artış. yaşanmıştır. Detaylı kısıtlama bilgileri için buraya göz atabilirsiniz.

💬 Hangi diller konuşulur?

Güney Kore'de Korece konuşulmaktadır.

💰 Hangi para birimleri kullanılır?

Güney Kore'de Güney Kore Wonu kullanılır.
1 Güney Kore Wonu 0,01 TL'dir.

💵 Nakit para taşımam gerekiyor mu?

Güney Kore'de kredi kartı kullanımı ülke çapında yaygın olduğundan kredi kartı kullanabilirsiniz. Bununla birlikte özellikle küçük şehirlere seyehatlerinizde yanınızda yedek nakit para bulundurmanızı önerilir. Ülke çapında yaklaşık 🏧 137 bin bankamatik bulunmaktadır.

📄 Güney Kore hakkında daha fazla bilgi

Güney Kore hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

🦠 Güney Kore COVID-19 seyahat kısıtlamaları

Bu sayfada Güney Kore için güncel COVID-19 kuralları gösterilmektedir ancak lütfen rezervasyon yapmadan önce yerel yönetimlerin duyurularını kontrol edin.

Son güncelleme: yaklaşık 2 ay önce.

Geçerli bir giriş izni veya vizesi olanlar için Güney Kore'ye uluslararası seyahate izin verilir. Girişe izin verildiğinden emin olmak için gerekliliklere uymak gerekir.

Koşullu olarak açık

COVID-19 nedeniyle vizesiz ve vize muafiyet programları askıya alındı. Artık, uygun yolcular için 'K-ETA' da dahil olmak üzere, yalnızca geçerli bir Kore vizesi sahipleri için girişe izin verilmektedir. Kore vizesi almakla ilgili daha fazla bilgiyi 🔗https://www.visa.go.kr adresinde bulabilirsiniz. 'K-ETA' için uygunluk hakkında daha fazla bilgiyi 🔗https://www.k-eta.go.kr/ adresinde bulabilirsiniz. 1ae498bf8da64338b7817f35fd5f835a Uluslararası yolcuların Jeju ve Yangyang'a vizesiz girmelerine izin verilebilir. Vize muafiyeti uygunluğu hakkında daha fazla ayrıntı 🔗https://english.visitkorea.or.kr/enu/AKR/FU_EN_15.jsp?cid=2818913 adresinde bulunabilir.

Test/tıbbi onay belgesi gerekiyor

Son 48 saat içinde alınan negatif bir PCR testinin kanıtı ayrılırken sunulmalıdır. Alternatif olarak, önceki 24 saat içinde alınan negatif hızlı antijen testinin kanıtı sağlanabilir. Bu belge Korece veya İngilizce olarak yazılmalı veya Korece veya İngilizce tercümesi ile birlikte sunulmalıdır. Gezginler yanlarında basılı bir kopya bulundurmalıdır. Kabul edilen testler arasında PCR, RT-PCR, LAMP, TMA, SDA ve NEAR bulunur. Vatandaşlar bunun yerine COVID-19'dan iyileştiğine dair belgeler sağlayabilir. Bu, varıştan en az 10 gün ve en fazla 40 gün önce verilmiş bir pozitif PCR test sonucunun kanıtını gerektirecektir.

Varışta test yaptırılır

Tüm yolcular, varıştan sonraki 1 gün içinde bir PCR testine tabi tutulmalı ve sonuç, 'Q-code' web sitesinde sunulmalıdır. Daha fazla bilgi ve rezervasyon yapmak için bağlantı 🔗https://english.visitkorea.or.kr/enu/TRV/TV_ENG_1_COVID.jsp#tab1 adresinde bulunabilir.

Ek test gereksinimleri

Varıştan sonra 6. veya 7. günde hızlı bir antijen testi yapılmalıdır. Bu bir kendi kendine test olabilir veya bir tıbbi klinikte yapılabilir.

Diğer tıbbi önlemler

Tüm yolcular, varışta sıcaklık kontrolleri ve görsel değerlendirme gibi sağlık taramasına tabi tutulur. COVID-19 semptomları gösterenler için daha fazla sağlık testi gerekebilir. Ek olarak, yolcular varıştan sonra en az 7 gün boyunca sağlık durumlarını kendi kendilerine izlemelidir.

Ek belgeler gerekiyor

Güney Kore'ye uçuş sırasında bir 'sağlık anketi' ve 'seyahat kaydı beyanı' doldurulmalıdır. Tüm yolcuların kalkıştan önce 'Karantina bilgileri ön giriş sistemi' aracılığıyla test sertifikalarını ve sağlık bilgilerini girmeleri ve daha sorunsuz bir giriş süreci için varışta oluşturulan QR kodunu ibraz etmeleri önerilir.

Daha fazla bilgi için 🔗Kore Turizm Organizasyonu

Hükûmetin aldığı önlemler

COVID-19 enfeksiyon uyarısı 1. seviyeye ayarlandı ve çoğu önlem hafifletildi ancak mevcut kısıtlamalar bölgeye göre değişebilir. Bölgesel hükümet web siteleri 🔗https://www.gov.uk/foreign-travel-advice/south-korea/coronavirus adresinde bulunabilir. Güvenlik yönergelerine ek olarak, daha fazla salgınla mücadele etmek için sık el yıkama ve sosyal mesafe gibi önleyici sağlık önlemleri teşvik edilmektedir. Güney Kore'deki COVID-19 müdahalesine ilişkin bilgiler 🔗http://ncov.mohw.go.kr/en/tcmBoardList.do?brdId=12&brdGubun=125&dataGubun=&ncvContSeq=&contSeq=&board_id= adresinde bulunabilir.

Maske kullanımı

Kapalı ortamlarda, toplu taşıma araçlarında ve sosyal mesafenin sağlanamadığı durumlarda açık havada yüz maskesi takılması zorunludur.

Toplu ulaşım

Toplu taşıma her zamanki gibi çalışıyor.

Restoranlar

Restoranlar her zamanki gibi açık.

Barlar

Barlar her zamanki gibi açıktır.

Gece kulüpleri

Gece kulüpleri her zamanki gibi açıktır.

Mağazalar

Kapalı ortamlarda, toplu taşıma araçlarında ve sosyal mesafenin sağlanamadığı durumlarda açık havada yüz maskesi takılması zorunludur.

👇 tümünü göster

📃 Güney Kore hakkında

Güney Kore (Korece: 한국; Hanguk veya kelimenin tam anlamıyla 남한; Namhan) veya resmî adıyla Kore Cumhuriyeti (Korece: 대한민국 Daehan Minguk; Hança: 大韓民國; kısaca: 한국, 韓國 Hanguk), Doğu Asya'da Kore Yarımadası'nın güney kısmını oluşturan ve Kuzey Kore ile kara sınırını paylaşan, Doğu Asya’daki bir ülkedir. Kore adı, eskiden Doğu Asya’nın en büyük güçlerinden biri olan ve Büyük Gwanggaeto altında Kore Yarımadası, Mançurya’nın büyük bölümünü, Rus Uzak Doğusu ve İç Moğolistan’ın bazı bölgelerini yönetmiş olan Goguryeo’dan gelmektedir. Başkenti Seul, büyük bir küresel şehirdir ve Güney Kore'nin 51 milyondan fazla insanının yarısı, dünyanın dördüncü en büyük metropol ekonomisi olan Seul Başkentinde yaşamaktadır.Kore Yarımadası, Aşağı Paleolitik dönem kadar erken yerleşmiştir. İlk krallığı, MÖ 7. yy'ın başlarında Çin kayıtlarında görülmüştür. Kore Üç Krallığının 7. yüzyılın sonlarında Silla ve Balhae ile birleştirilmesinin ardından Kore, Goryeo hanedanı (918-1392) ve Joseon hanedanı (1392-1897) tarafından yönetildi. Ardından gelen Kore İmparatorluğu, 1910’da Japonya İmparatorluğu’na eklendi. II. Dünya Savaşı’ndan sonra Kore, Sovyet ve ABD’nin yönettiği bölgelere ayrıldı; ikincisi, Ağustos 1948’de Kore Cumhuriyeti oldu. Kore Savaşı ve 1953'teki sona ermesinden sonra, ülke ekonomisi 1980 ve 1990 arasında dünyadaki kişi başına ortalama GSYH'deki en hızlı artışı kaydeden ülke ekonomisi hızla yükselmeye başladı. Otoriter yönetim 1987'de sona erdi ve ülke şu anda ülke Asya'daki en üst düzey basın özgürlüklerinden birisine sahip. Güney Kore, OECD'nin Kalkınma Yardım Komitesi, G20 ve Paris Kulübünün bir üyesidir.

Güney Kore çok gelişmiş bir ülke ve nominal GSYİH'ya göre dünyanın en büyük 10. ekonomisidir. Vatandaşları, dünyanın en hızlı İnternet erişimine ve dünyadaki en uzun yıllık yükseköğrenim eğitimine sahip olmakla birlikte, dünyanın ikinci en yüksek sağlık koşullarına uyarlanmış yaşam beklentisine yol açarak dünyanın en yüksek kalitede sağlık hizmetine eşit erişimine sahiptir. Dünyanın en büyük 5. ihracatçısı ve en büyük 8. ithalatçısı olan Güney Kore, birçok teknoloji ve yenilik odaklı alanda dünya lideridir. Güney Kore, 2014'ten bu yana 6 yıl boyunca Bloomberg İnovasyon Endeksi tarafından dünyanın en yenilikçi ülkesi seçildi. 21. yüzyıldan bu yana, Güney Kore, Kore Dalgası olarak adlandırılan bir fenomen olan K-pop ve TV dizileri gibi küresel olarak etkili pop kültürüyle ünlüdür.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.