vizesizgezi.com

Hollanda seyahat rehberi

HollandaHollanda

📝 Vize başvurusu gerekli

Hakkında

Hollanda (İng: Netherlands), Avrupa kıtasının Batı Avrupa bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 34 bin km²dir ve %11 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2022 yılı itibari ile 18 milyondur. %92,9 şehirlerde, %7,1 ise kırsalda yaşamaktadır.
Hollanda (Felemenkçe: Nederland ) esas olarak Batı Avrupa'da ve kısmen Karayipler'de bulunan bir ülkedir. Hollanda Krallığı'nı meydana getiren dört ülkeden en büyüğüdür. Hollanda, Avrupa'da doğuda Almanya'ya, güneyde Belçika'ya ve kuzeybatıda Kuzey Denizi'ne komşu olan on iki vilayetten ve Karayipler'de Bonaire, Sint Eustatius ve Saba adaları olmak üzere üç özel belediyeden oluşur.Hollanda meşruti monarşi ile yönetilen bir Avrupa ülkesidir. Hollanda nüfus yoğunluğu fazla olan bir ülkedir. Ülke topraklarının çoğunluğu deniz seviyesinin altındadır. Hollanda Avrupa Birliği, NATO, OECD üyesidir. Hollanda aynı zamanda Schengen Bölgesi ve Benelüks topluluğunun bir parçasıdır. Belçika ve Lüksemburg ile birlikte Benelüks ülkelerini oluşturan 3 ülkeden biridir. Ayrıca Kyoto Sözleşmesi'ni imzalamıştır. Ülke Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne, Uluslararası Adalet Divanı'na Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne ve Europol'e ev sahipliği yapmaktadır.

Ülke özellikle peynirleri, yel değirmenleri, bisikletleri, laleleri, Holştayn adı verilen inekleri ve sosyal hakları ile tanınır. Hollanda'da eşcinsel evlilik yasaldır.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Hollanda seyahatlerinde vize alması gerekmekte.

🏷️ Etiketler

Hollanda için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

Hollandaca konuşulur.

💵 Para birimleri

Euro [1 EUR = 33,771 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2017: %39.10099268] ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Yaklaşık 🏧 6,3 bin bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2019 yılında 20,1 milyon turist ağırladı. 2018 yılında turizm, ekonomiye 25,9 milyar dolar ile %3,3 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Mobil internet & wifi ortalama 120.25 Mbps ile 🚀çok hızlı. Sabit internet, 197.99 Mbps ile 🚀çok hızlı.

Mobil & Wifi (3.65 / 10)

Sabit Internet (6.83 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı ❄️ 10 °C ve soğuk. Mevcut üç ayın (Haziran, Temmuz ve Ağustos) ortalaması ise 🌤️ 16 °C ve ılık. İçinde bulunduğumuz yaz mevsimi ise 🌤️ 16 °C ve ılık.
Yıllık ortalama10 °C ❄️
3 aylık ortalama16 °C 🌤️
Bahar ortalaması9 °C ❄️
Yaz ortalaması16 °C 🌤️
Sonbahar ortalaması10 °C 🌤️
Kış ortalaması3 °C ❄️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2022 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 1,1 trilyon dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %-0,3 düşüşle, 60 bin dolardır. 2022 yılında tüketici enflasyonu %10 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Türkiye Cumhuriyeti'nin toplam 3 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.