vizesizgezi.com

Honduras seyahat rehberi

HondurasHonduras

✔️ Vizesiz

Hakkında

Honduras Kuzey Amerika kıtasının Latin Amerika ve Karayipler bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 112 bin km²dir ve %56,6 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2022 yılı itibari ile 10 milyondur. %59,6 şehirlerde, %40,4 ise kırsalda yaşamaktadır.
Honduras, Orta Amerika'da bir demokratik cumhuriyettir. Britanya Hondurası'ndan (yani Belize) farklı olarak İspanyol Hondurası olarak da bilinir. Batısında Guatemala, güneybatısında El Salvador, güneydoğusunda Nikaragua bulunur.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Honduras seyahatlerinde (maksimum 90 gün) vize gerekmiyor.

🏷️ Etiketler

Honduras için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

İspanyolca konuşulur.

💵 Para birimleri

Honduras Lempirası [1 HNL = 1,17 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2017: %4.519916698] ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Yaklaşık 🏧 2,5 bin bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2019 yılında 2,3 milyon turist ağırladı. 2019 yılında turizm, ekonomiye 556 milyon dolar ile %7,8 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Mobil internet & wifi ortalama 25.11 Mbps ile 🐢ortalama hızlı. Sabit internet, 37.96 Mbps ile 🐢ortalama hızlı.

Mobil & Wifi (0.93 / 10)

Sabit Internet (1.44 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı ☀️ 24 °C ve sıcak. Mevcut üç ayın (Aralık, Ocak ve Şubat) ortalaması ise ☀️ 22 °C ve sıcak. İçinde bulunduğumuz kış mevsimi ise ☀️ 22 °C ve sıcak.
Yıllık ortalama24 °C ☀️
3 aylık ortalama22 °C ☀️
Bahar ortalaması25 °C ☀️
Yaz ortalaması25 °C ☀️
Sonbahar ortalaması24 °C ☀️
Kış ortalaması22 °C ☀️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2022 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 29 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %3,6 artışla, 2,7 bin dolardır. 2022 yılında tüketici enflasyonu %9,1 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Elimizdeki verilere göre Türkiye Cumhuriyeti'nin herhangi bir büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmamaktadır. Güncel durum için konsolosluk.gov.tr adresine göz atabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.