vizesizgezi.com

Hong Kong seyahat rehberi

Hong KongHong Kong

✔️ Vizesiz❌ Varışta karantina gerekebilir✔️ Dönüşte karantina yok

Hakkında

Hong Kong Asya kıtasının Doğu Asya bölgesinde yer alır. Nüfusu 2021 yılı itibari ile 7,4 milyondur. %100 şehirlerde, %0 ise kırsalda yaşamaktadır.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Hong Kong seyahatlerinde (maksimum 90 gün) vize gerekmiyor.

🦠 Kısıtlama uyguluyor mu?

Varışta karantina gerekebilir. Türkiye dönüşünde karantina yoktur. Son verilere göre, 100 bin kişide 1310.3 covid vakasına rastlanmıştır. Detaylı bilgileri seyahat kısıtlamaları bölümünde bulabilirsiniz.

🏷️ Etiketler

Hong Kong için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

İngilizce, Çince konuşulur.

💵 Para birimleri

Hong Kong Doları [1 HKD = 2,398 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2017: %65.42088985] ülke çapında yaygındır. Bununla birlikte özellikle küçük şehirlere seyahatlerinizde yanınızda yedek nakit para bulundurmanızı önerilir. Yaklaşık 🏧 3,9 bin bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2019 yılında 55,9 milyon turist ağırladı. 2019 yılında turizm, ekonomiye 32,7 milyar dolar ile %5 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Mobil internet & wifi ortalama 60.65 Mbps ile hızlı. Sabit internet, 201.79 Mbps ile 🚀çok hızlı.

Mobil & Wifi (3.58 / 10)

Sabit Internet (8.94 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı ☀️ 23 °C ve sıcak. Mevcut üç ayın (Şubat, Mart ve Nisan) ortalaması ise ☀️ 19 °C ve sıcak. İçinde bulunduğumuz kış mevsimi ise 🌤️ 16 °C ve ılık.
Yıllık ortalama23 °C ☀️
3 aylık ortalama19 °C ☀️
Bahar ortalaması22 °C ☀️
Yaz ortalaması28 °C 🔥
Sonbahar ortalaması24 °C ☀️
Kış ortalaması16 °C 🌤️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2021 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 404 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %9,5 artışla, 54 bin dolardır. 2021 yılında tüketici enflasyonu %1,6 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Elimizdeki verilere göre Türkiye Cumhuriyeti'nin herhangi bir büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmamaktadır. Güncel durum için konsolosluk.gov.tr adresine göz atabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.