vizesizgezi.com

Hong Kong seyahat rehberi

Hong KongHong Kong

✔️ Vizesiz

Hakkında

Hong Kong Asya kıtasının Doğu Asya bölgesinde yer alır. Nüfusu 2022 yılı itibari ile 7,3 milyondur. %100 şehirlerde, %0 ise kırsalda yaşamaktadır.
Hong Kong (Çince: 香港, Kantonca telaffuzu: [hœ́ːŋ.kɔ̌ːŋ] ) ya da resmî adıyla Çin Halk Cumhuriyeti Hong Kong Özel İdari Bölgesi, Güney Çin Denizi kıyısındaki İnci Nehri Deltası'nda bulunan ve Çin'e ait olan bir metropolitan alan ve özel idari bölgedir. 1.104 km2'lik alanı içerisinde 7,4 milyon kişiyi aşan çok uluslu nüfusunu barındıran Hong Kong, dünyada nüfusun en yoğun olduğu yerlerden biridir.

Hong Kong, 1842'de Birinci Afyon Savaşı'nın sonunda Çing Hanedanı'nın Hong Kong Adası'nı Britanya İmparatorluğu'na devretmesiyle Britanya'nın bir kolonisi oldu. İkinci Afyon Savaşı'ndan sonra ise bu koloni, Kowloon Yarımadası'na genişledi ve Britanya'nın Yeni Bölgeler üzerinde 99 yıllık bir kiralamayı elde ettiğinde daha da genişletildi. Bu toprağın tümü 1997'de Çin'e geri verildi. Egemenliğin devri sonrasında özel idari bölge statüsü verilmiş Hong Kong, "tek ülke, iki sistem" prensibi altında Çin anakarasından ayrı yönetim ve ekonomik sistemlerine sahiptir.İlk başlarında nüfusu az olan bir takım tarım ve balıkçı köyünden ibaret olan bu bölge artık dünyanın en önde gelen finansal merkezler ve ticarî limanlardan birine dönüşmüştür. Dünyanın en büyük 10. ihracatçısı ve en büyük 9. ithalatçısıdır. Hong Kong, düşük vergilendirme ve serbest ticaret ile karakterize edilen büyük bir kapitalist hizmet ekonomisine sahiptir; para birimi, Hong Kong doları, da dünyada en çok işlem gören 8. para birimidir. Hong Kong, dünyada en yoğun oranda ultra yüksek net değerli bireyin oturduğu şehirdir. Şehrin dünyadaki en yüksek kişi başına gelirlerinden birine sahip olmasına rağmen, kendi sakinleri arasında ciddi derecede gelir eşitsizliği mevcuttur.Hong Kong, yüksek gelişmişlik değerleri gösteren bir bölgedir ve 2019 yılı itibarıyla BM İnsani Gelişme Endeksi'nde dördüncü sırada yer almaktadır. Tüm dünyada en çok sayıda gökdelen barındıran şehridir; Hong Kong sakinleri de dünyanın en yüksek beklenen yaşam sürelerinden birine sahiptir. Bölgenin yoğunluğu, %90'ı aşan kamu ulaşım kullanım oranlarına sahip olan bir ulaşım ağının gelişmişliğine yol vermiştir. Global Financial Centres Index ("Küresel Finans Merkezleri Endeksi")'te Hong Kong 6. sırada yer almaktadır. ABD merkezli muhafazakâr liberteryen düşünce kuruluşu The Heritage Foundation'ın yürüttüğü Index of Economic Freedom ("Ekonomik Özgürlük Endeksi") senelik sıralamasında Hong Kong, 25 yıldır üst üste en üst sırada yer almıştır.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Hong Kong seyahatlerinde (maksimum 90 gün) vize gerekmiyor.

🏷️ Etiketler

Hong Kong için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

İngilizce, Çince konuşulur.

💵 Para birimleri

Hong Kong Doları [1 HKD = 3,981 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2017: %65.42088985] ülke çapında yaygındır. Bununla birlikte özellikle küçük şehirlere seyahatlerinizde yanınızda yedek nakit para bulundurmanızı önerilir. Yaklaşık 🏧 3,9 bin bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2019 yılında 55,9 milyon turist ağırladı. 2019 yılında turizm, ekonomiye 32,7 milyar dolar ile %5 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Mobil internet & wifi ortalama 63.8 Mbps ile hızlı. Sabit internet, 274.26 Mbps ile 🚀çok hızlı.

Mobil & Wifi (2.04 / 10)

Sabit Internet (9.65 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı ☀️ 23 °C ve sıcak. Mevcut üç ayın (Nisan, Mayıs ve Haziran) ortalaması ise 🔥 25 °C ve çok sıcak. İçinde bulunduğumuz bahar mevsimi ise ☀️ 22 °C ve sıcak.
Yıllık ortalama23 °C ☀️
3 aylık ortalama25 °C 🔥
Bahar ortalaması22 °C ☀️
Yaz ortalaması28 °C 🔥
Sonbahar ortalaması24 °C ☀️
Kış ortalaması16 °C 🌤️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2022 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 399 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %-2,9 düşüşle, 54 bin dolardır. 2022 yılında tüketici enflasyonu %1,9 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Elimizdeki verilere göre Türkiye Cumhuriyeti'nin herhangi bir büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmamaktadır. Güncel durum için konsolosluk.gov.tr adresine göz atabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.