vizesizgezi.com

Irak seyahat rehberi

IrakIrak

📝 Vize başvurusu gerekli❌ Varışta karantina gerekebilir✔️ Dönüşte karantina yok

Hakkında

Irak (İng: Iraq), Asya kıtasının Batı Asya bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 434 bin km²dir ve %1,9 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2021 yılı itibari ile 44 milyondur. %71,1 şehirlerde, %28,9 ise kırsalda yaşamaktadır.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Irak seyahatlerinde vize alması gerekmekte.

🦠 Kısıtlama uyguluyor mu?

Varışta karantina gerekebilir. Türkiye dönüşünde karantina yoktur. Detaylı bilgileri seyahat kısıtlamaları bölümünde bulabilirsiniz.

🏷️ Etiketler

Irak için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

Arapça, Kürtçe konuşulur.

💵 Para birimleri

Irak Dinarı [1 IQD = 0,013 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2017: %1.801834814] ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Yaklaşık 🏧 1,7 bin bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2013 yılında 892 bin turist ağırladı. 2019 yılında turizm, ekonomiye 3,6 milyar dolar ile %4 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Mobil internet & wifi ortalama 30.42 Mbps ile 🐢ortalama hızlı. Sabit internet, 27.1 Mbps ile 🐢ortalama hızlı.

Mobil & Wifi (1.79 / 10)

Sabit Internet (1.2 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı ☀️ 21 °C ve sıcak. Mevcut üç ayın (Şubat, Mart ve Nisan) ortalaması ise 🌤️ 15 °C ve ılık. İçinde bulunduğumuz kış mevsimi ise ❄️ 10 °C ve soğuk.
Yıllık ortalama21 °C ☀️
3 aylık ortalama15 °C 🌤️
Bahar ortalaması20 °C ☀️
Yaz ortalaması32 °C 🔥
Sonbahar ortalaması23 °C ☀️
Kış ortalaması10 °C ❄️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2021 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 207 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %0,4 artışla, 4,8 bin dolardır. 2021 yılında tüketici enflasyonu %6 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Türkiye Cumhuriyeti'nin toplam 5 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.