vizesizgezi.com

Irak seyahat rehberi

IrakIrak

✔️ Vizesiz

Hakkında

Irak (İng: Iraq), Asya kıtasının Batı Asya bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 434 bin km²dir ve %1,9 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2023 yılı itibari ile 46 milyondur. %71,6 şehirlerde, %28,4 ise kırsalda yaşamaktadır.
Irak (Arapça: العراق el-‘Irāk; Kürtçe: عێراق Eraq) ya da resmî adıyla Irak Cumhuriyeti (Arapça: جمهورية العـراق el-Cumhūrīyyetü'l-‘Irākīyye; Kürtçe: كۆماريى عێراق Komari Eraq), Batı Asya'da bir ülkedir. Kuzeyde Türkiye, doğuda İran, güneydoğuda Kuveyt, güneyde Suudi Arabistan, güneybatıda Ürdün, batıda ise Suriye ile sınır komşusudur. Başkenti ve en büyük şehri Bağdat olan federal parlamenter cumhuriyet ile yönetilen bir ülkedir.Bugün Irak, Orta Doğu’da yer alan stratejik mevkisiyle, sahip olduğu petrol rezervleri ile Körfez'in önemli ülkelerinden biri durumundadır. Irak bir ara (savaştan önce), Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden sonra dünyanın en büyük üçüncü petrol rezervine sahipti. Amerika'yla savaştan ve işgalden sonra üretimde önemli düşüşler olmuştur. Fakat doğal rezerv sıralamasındaki yerini korumaktadır.Irak uzun yıllar Birleşik Krallık'ın hâkim gücü altında idare edilmiştir. Birleşik Krallık'ın 1971'de Orta Doğu’dan tamamen çekilmesi ile bu bölge üzerinde ABD önder güç olmaya başlamıştır. Soğuk Savaş sonrası Orta Doğu’da etkisini artıran ABD’nin Irak’a özel bir politik ilgisi vardır. Irak, Orta Doğu'daki bütün körfez ülkelerinde olduğu gibi hızla gelişmektedir.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Irak seyahatlerinde vize gerekmiyor.

🏷️ Etiketler

Irak için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

Arapça, Kürtçe konuşulur.

💵 Para birimleri

Irak Dinarı [1 IQD = 0,024 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2017: %1.801834814] ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Yaklaşık 🏧 1,7 bin bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2013 yılında 892 bin turist ağırladı. 2019 yılında turizm, ekonomiye 3,6 milyar dolar ile %4 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Mobil internet & wifi ortalama 29.85 Mbps ile 🐢ortalama hızlı. Sabit internet, 33.99 Mbps ile 🐢ortalama hızlı.

Mobil & Wifi (0.91 / 10)

Sabit Internet (1.17 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı ☀️ 21 °C ve sıcak. Mevcut üç ayın (Temmuz, Ağustos ve Eylül) ortalaması ise 🔥 32 °C ve çok sıcak. İçinde bulunduğumuz yaz mevsimi ise 🔥 32 °C ve çok sıcak.
Yıllık ortalama21 °C ☀️
3 aylık ortalama32 °C 🔥
Bahar ortalaması20 °C ☀️
Yaz ortalaması32 °C 🔥
Sonbahar ortalaması23 °C ☀️
Kış ortalaması10 °C ❄️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2023 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 255 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %-1 düşüşle, 5,6 bin dolardır. 2022 yılında tüketici enflasyonu %5 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Türkiye Cumhuriyeti'nin toplam 5 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.