İsfahan seyahat rehberi

harita yükleniyor..

İranİsfahan, İran

İsfahan hakkında merak edilenler

İsfahan (İngilizce ismi: Isfahan, orjinal ismi: Isfahan), Asya kıtasında yer alır. İran'ın 1,6 milyon nüfusla en kalabalık 3. şehridir.

📄 İran seyahati için vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşları için İran seyahatlerinde (maksimum 90 gün) vize gerekmiyor.

🦠 İran seyahat kısıtlaması uyguluyor mu? Son vaka sayısı ne kadar?

İran'a varışta karantina gerekebilir. Türkiye dönüşünde ise karantina yoktur. Son verilere göre İran'da 100 bin kişide 92.8 covid vakasına rastlanmıştır. Geçen haftaki 92.8 vakaya göre %3 artış. yaşanmıştır. Detaylı kısıtlama bilgileri için buraya göz atabilirsiniz.

💬 Hangi diller konuşulur?

İran'da Farsça konuşulmaktadır.

💰 Hangi para birimleri kullanılır?

İran'da İran Riyali kullanılır.
1 İran Riyali 0 TL'dir.

💵 Nakit para taşımam gerekiyor mu?

İran'da kredi kartı kullanımı ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Ülke çapında yaklaşık 🏧 73 bin bankamatik bulunmaktadır.

📄 İran hakkında daha fazla bilgi

İran hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

🦠 İran COVID-19 seyahat kısıtlamaları

Bu sayfada İran için güncel COVID-19 kuralları gösterilmektedir ancak lütfen rezervasyon yapmadan önce yerel yönetimlerin duyurularını kontrol edin.

Son güncelleme: 28 gün önce.

İran'a uluslararası seyahate izin verilir. Girişe izin verildiğinden emin olmak için gerekliliklere uymak gerekir.

Diğer kısıtlamalar

Seyahat edenlerden varışta iletişim bilgilerini ve seyahat geçmişini vermeleri istenebilir.

Aşılar ve aşılanmış olarak seyahat etme

COVID-19'a karşı tam aşı için geçerli bir sertifika sunan yolcular, kalkış öncesi test gerekliliklerinden muaftır. Nihai doz, kalkıştan en az 14 gün önce uygulanmış olmalıdır. Aşı sertifikaları İngilizce olmalı veya bir İran konsolosluğu tarafından onaylanmış olmalıdır. Tüm ayrıntılar 🔗https://www.gov.uk/foreign-travel-advice/iran/entry-requirements adresinde bulunabilir.

Koşullu karantina

Negatif bir PCR testi kanıtı sağlayamayan aşılanmamış İran vatandaşları, kendi ikametgahlarında veya konaklama yerlerinde 14 gün karantinaya alınmalıdır. Yabancı uyruklu kişilerin İran'a girebilmeleri için ya aşılanmış ya da yakın zamanda test edilmiş olmaları gerekir.

Test/tıbbi onay belgesi gerekiyor

Aşılanmamış yolcular, kalkışta önceki 72 saat içinde yapılan negatif bir PCR testinin kanıtını sunmalıdır. Test sertifikaları İngilizce olmalı veya bir İran konsolosluğu tarafından onaylanmalıdır.

Varışta test yaptırılır

Tüm yolcular varışta rastgele COVID-19 testine tabidir.

Diğer tıbbi önlemler

Tüm yolcular, varışta sıcaklık kontrolleri ve görsel değerlendirme gibi sağlık taramasına tabi tutulur. COVID-19 semptomları gösterenler için daha fazla sağlık testi gerekebilir.

Ek belgeler gerekiyor

İran'a uçuşta bir 'COVID-19 tarama öz beyan formu' sağlanacak ve varışta doldurulmalı ve sunulmalıdır.

Daha fazla bilgi için 🔗Yurtdışı Seyahat Danışmanlığı, Birleşik Krallık

Hükûmetin aldığı önlemler

Güvenlik yönergelerine ek olarak, daha fazla salgınla mücadele etmek için sık el yıkama ve sosyal mesafe gibi koruyucu sağlık önlemleri teşvik edilmektedir. Ziyaret edilen bölgeye bağlı olarak daha kısıtlayıcı veya rahat yönergeler mevcut olabilir. Seyahatiniz boyunca yerel yönergeleri takip etmenizi öneririz.

Maske kullanımı

Kapalı ortamlarda ve toplu taşıma araçlarında yüz maskesi takılması zorunludur.

Toplu ulaşım

Toplu taşıma her zamanki gibi çalışıyor.

Restoranlar

Restoranlar, sosyal mesafeye izin vermek için azaltılmış kapasiteyle açıktır.

Barlar

İran'da barların çalışmasına izin verilmediğini lütfen unutmayın. Alkol satışı yasaktır.

Gece kulüpleri

İran'da barların çalışmasına izin verilmediğini lütfen unutmayın. Alkol satışı yasaktır.

Mağazalar

Mağazalar ve hizmetler, el dezenfektanı kullanımı ve sosyal mesafe gibi uyarlanmış güvenlik önlemleriyle açıktır. Bazı bölgelerde zorunlu olmayan işletmeler kapalı olabilir.

👇 tümünü göster

📃 İran hakkında

İran (Farsça: ایران ) veya resmî adıyla İran İslam Cumhuriyeti (Farsça: جمهوری اسلامی ایران / Cumhuri-ye İslâmi-ye İran), Güneybatı Asya'da yer alan bir ülkedir. Güneyde Pers Körfezi ve Umman Körfezi, kuzeyde ise Hazar Denizi ile çevrilidir. Türkiye, Azerbaycan, Ermenistan, Irak, Pakistan, Afganistan ve Türkmenistan ile kara sınırına sahiptir. Başkenti Tahran'dır. Resmî dili Farsça'dır. Anayasasının 12. maddesine göre ülkenin resmî dini İslam, resmî mezhebi ise İsnâaşeriyye Şiiliği'dir.İran, MÖ 4000'lere dayanan tarihiyle ve var olan yerleşmeleriyle dünyadaki en eski sürekli uygarlıklardan birine ev sahipliği yapmıştır. Tarih boyunca İran, Avrasya'daki merkezî ve önemli konumu nedeniyle jeostratejik öneme sahip olmuş, birçok devletin ve uygarlığın dikkatini cezbetmiştir. Medler, Ahamenişler, Büyük İskender yönetimindeki Makedonyalılar, Sasani İmparatorluğu, Emeviler, Abbasiler, Sâmânîler, Gazneliler, Büyük Selçuklular, Harezmşahlar, Moğollar, Timurlular ve Safeviler olmak üzere birçok devleti topraklarında barındırmış ve zengin bir tarihi kültüre sahip olmuştur. İran, günümüzde de bir bölgesel güçtür.2019 yılı verilerine göre yaklaşık 83 milyon nüfusu bulunan İran, dünya sıralamasında 17. sıradadır. Etnik olarak nüfusunun yarısından fazlasını Farslar oluştururken; azınlık olarak Azeriler ve Kürtler ve onlardan çok az sayıda olarak da Beluçlar, Türkmenler ve Araplar bulunmaktadır.İran BM, Bağlantısızlar Hareketi, İslam İşbirliği Teşkilatı ve OPEC üyesidir. İran siyasal sistemi, 1979'da kabul edilen anayasaya göre oluşturulan birkaç karmaşık yönetim yapısına göre işlemektedir. En yüksek devlet makamı, şimdiki Ayetullah Ali Hamaney'in üstlendiği İran dinî liderliğidir (Velayet-i Fakih).

İran, uluslararası enerji güvenliği ve dünya ekonomisinde geniş petrol ve doğalgaz kaynakları sonucu önemli bir konuma sahiptir.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.