vizesizgezi.com

İspanya seyahat rehberi

İspanyaİspanya

📝 Vize başvurusu gerekli

Hakkında

İspanya (İng: Spain), Avrupa kıtasının Güney Avrupa bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 500 bin km²dir ve %37,2 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2022 yılı itibari ile 48 milyondur. %81,3 şehirlerde, %18,7 ise kırsalda yaşamaktadır.
İspanya (İspanyolca: España , [esˈpaɲa]) ya da resmî adıyla İspanya Krallığı (İspanyolca: Reino de España), Avrupa'nın güneybatısında, İber Yarımadası'nda yer alan ülkedir. Güneyde ve doğuda Akdeniz'e, kuzeyde ise Atlantik Okyanusu'na kıyısı vardır. Batıda Portekiz, kuzeyde Fransa, Andorra ve güneyde Birleşik Krallık (Cebelitarık) ile komşudur. İspanya toprakları ayrıca Akdeniz'de Balear Adaları, Atlantik Okyanusu'nda Kanarya Adaları'nı ve Kuzey Afrika'da Ceuta ve Melilla adlı iki özerk şehri de kapsar. 505.992 km2lik alanıyla İspanya, Fransa'dan sonra Batı Avrupa'daki ikinci büyük ülkedir. 650 metrelik ortalama yüksekliği ile de İsviçre'den sonra Avrupa'daki ikinci yüksek ülkedir.İspanya parlamenter demokrasi şeklinde örgütlenmiş bir anayasal monarşi rejimi ile yönetilir. 1 Ocak 1986'dan beri Avrupa Birliği'nin, 30 Mayıs 1982'den beri NATO'nun bir üyesidir.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının İspanya seyahatlerinde vize alması gerekmekte.

🏷️ Etiketler

İspanya için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

Katalanca, İspanyolca, Baskça, Galiçyaca, Occitan konuşulur.

💵 Para birimleri

Euro [1 EUR = 33,771 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2017: %53.88131142] ülke çapında yaygındır. Bununla birlikte özellikle küçük şehirlere seyahatlerinizde yanınızda yedek nakit para bulundurmanızı önerilir. Yaklaşık 🏧 49 bin bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2019 yılında 126,2 milyon turist ağırladı. 2018 yılında turizm, ekonomiye 81,3 milyar dolar ile %16,3 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Mobil internet & wifi ortalama 49.97 Mbps ile 🐢ortalama hızlı. Sabit internet, 218.84 Mbps ile 🚀çok hızlı.

Mobil & Wifi (1.59 / 10)

Sabit Internet (7.7 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı 🌤️ 14 °C ve ılık. Mevcut üç ayın (Mayıs, Haziran ve Temmuz) ortalaması ise ☀️ 19 °C ve sıcak. İçinde bulunduğumuz bahar mevsimi ise 🌤️ 12 °C ve ılık.
Yıllık ortalama14 °C 🌤️
3 aylık ortalama19 °C ☀️
Bahar ortalaması12 °C 🌤️
Yaz ortalaması21 °C ☀️
Sonbahar ortalaması14 °C 🌤️
Kış ortalaması7 °C ❄️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2022 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 1,5 trilyon dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %2,1 artışla, 32 bin dolardır. 2022 yılında tüketici enflasyonu %8,4 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Türkiye Cumhuriyeti'nin toplam 2 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.