Marbella seyahat rehberi

harita yükleniyor..

İspanyaMarbella, İspanya

Marbella hakkında merak edilenler

Marbella, İspanya'da yer alan turistik bir lokasyondur.

📄 İspanya seyahati için vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşları için İspanya seyahatlerinde vize gerekmektedir.

🦠 İspanya seyahat kısıtlaması uyguluyor mu? Son vaka sayısı ne kadar?

İspanya'ya varışta karantina yoktur. Türkiye dönüşünde ise karantina yoktur. Son verilere göre İspanya'da 100 bin kişide 106 covid vakasına rastlanmıştır. Geçen haftaki 106 vakaya göre %-40 düşüş yaşanmıştır. Detaylı kısıtlama bilgileri için buraya göz atabilirsiniz.

💬 Hangi diller konuşulur?

İspanya'da Katalanca, İspanyolca, Baskça, Galiçyaca, Occitan konuşulmaktadır.

💰 Hangi para birimleri kullanılır?

İspanya'da Euro kullanılır.
1 Euro 18,23 TL'dir.

💵 Nakit para taşımam gerekiyor mu?

İspanya'da kredi kartı kullanımı ülke çapında yaygın olduğundan kredi kartı kullanabilirsiniz. Bununla birlikte özellikle küçük şehirlere seyehatlerinizde yanınızda yedek nakit para bulundurmanızı önerilir. Ülke çapında yaklaşık 🏧 49 bin bankamatik bulunmaktadır.

📄 İspanya hakkında daha fazla bilgi

İspanya hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

🦠 İspanya COVID-19 seyahat kısıtlamaları

Bu sayfada İspanya için güncel COVID-19 kuralları gösterilmektedir ancak lütfen rezervasyon yapmadan önce yerel yönetimlerin duyurularını kontrol edin.

Son güncelleme: 2 ay önce.

İspanya'ya uluslararası seyahate izin verilir. Girişe izin verildiğinden emin olmak için gerekliliklere uymak gerekir.

Aşılar ve aşılanmış olarak seyahat etme

COVID-19'a karşı tam aşı için geçerli bir sertifika ibraz eden yolcular, kalkış öncesi test gerekliliklerinden muaftır. Nihai doz, kalkıştan en az 14 gün önce ve 9 aydan (270 gün) fazla olmamak üzere uygulanmış olmalıdır. Bundan sonra, aşı sertifikası, bir aşı takviyesinin uygulandığını yansıtmalıdır. İzin verilen aşılar, Avrupa İlaç Ajansı (EMA) ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından onaylananları içerir. Tüm ayrıntılar 🔗https://www.sanidad.gob.es/en/profesionales/saludPublica/ccayes/alertasActual/nCov/spth.htm adresinde bulunabilir.

Test/tıbbi onay belgesi gerekiyor

Aşılanmamış yolcular, kalkışta önceki 72 saat içinde alınan negatif nükleik asit amplifikasyonu (NAAT) testinin kanıtını sunmalıdır. Alternatif olarak, önceki 24 saat içinde alınan bir negatif hızlı antijen testi de kabul edilir. Yakın zamanda COVID-19'dan iyileşenler test gerekliliklerinden muaftır ve kalkıştan en az 11 gün önce ve 180 günden fazla olmamak kaydıyla pozitif bir NAAT veya hızlı antijen testi kanıtı sunabilirler.

Diğer tıbbi önlemler

Tüm yolcular, varışta sıcaklık kontrolleri ve görsel değerlendirme gibi sağlık taramasına tabi tutulur. COVID-19 semptomları gösterenler için daha fazla sağlık testi gerekebilir.

Ek belgeler gerekiyor

AB Dijital Sertifikası veya eşdeğeri olmayanların çevrimiçi bir 'FCS formu' doldurmaları gerekmektedir. Oluşturulan QR kodu varışta ibraz edilmelidir. AB Dijital Sertifikası veya eşdeğeri olanlar, geçerliliğini 🔗https://www.spth.gob.es/ adresinden doğrulayabilir.

Daha fazla bilgi için 🔗Sağlık Bakanlığı, İspanya

Hükûmetin aldığı önlemler

İspanya genelinde, acil durum yetkileri, kendi güvenlik önlemlerini belirlemelerine izin veren bölgesel yetkililere devredildi. Ziyaret edilen bölgeye bağlı olarak daha kısıtlayıcı veya rahat rehberlik geçerli olabilir. İspanya'nın farklı bölgeleri için COVID-19 müdahalesine ilişkin bilgiler 🔗https://travelsafe.spain.info/en/what-are-the-restrictions-in-each-of-spains-regions/ adresinde bulunabilir.

Maske kullanımı

Sağlık kurumlarında ve toplu taşıma araçlarında yüz maskeleri zorunludur.

Toplu ulaşım

Toplu taşıma her zamanki gibi çalışıyor.

Restoranlar

Restoranlar her zamanki gibi açık.

Barlar

Barlar her zamanki gibi açıktır.

Gece kulüpleri

Gece kulüpleri her zamanki gibi açıktır.

Mağazalar

Mağazalar, el dezenfektanı kullanımı ve sosyal mesafe gibi uyarlanmış güvenlik önlemleriyle açıktır.

👇 tümünü göster

📃 İspanya hakkında

İspanya (İspanyolca: España , [esˈpaɲa]) ya da resmî adıyla İspanya Krallığı (İspanyolca: Reino de España), Avrupa'nın güneybatısında, İber Yarımadası'nda yer alan ülkedir. Güneyde ve doğuda Akdeniz'e, kuzeyde ise Atlantik Okyanusu'na kıyısı vardır. Batıda Portekiz, kuzeyde Fransa, Andorra ve güneyde Birleşik Krallık (Cebelitarık) ile komşudur. İspanya toprakları ayrıca Akdeniz'de Balear Adaları, Atlantik Okyanusu'nda Kanarya Adaları'nı ve Kuzey Afrika'da Ceuta ve Melilla adlı iki özerk şehri de kapsar. 505.992 km2lik alanıyla İspanya, Fransa'dan sonra Batı Avrupa'daki ikinci büyük ülkedir. 650 metrelik ortalama yüksekliği ile de İsviçre'den sonra Avrupa'daki ikinci yüksek ülkedir.İspanya parlamenter demokrasi şeklinde örgütlenmiş bir anayasal monarşi rejimi ile yönetilir. 1 Ocak 1986'dan beri Avrupa Birliği'nin, 30 Mayıs 1982'den beri NATO'nun bir üyesidir.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.