vizesizgezi.com

İsveç seyahat rehberi

İsveçİsveç

📝 Vize başvurusu gerekli✔️ Varışta karantina yok✔️ Dönüşte karantina yok

Hakkında

İsveç (İng: Sweden), Avrupa kıtasının Kuzey Avrupa bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 407 bin km²dir ve %68,7 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2021 yılı itibari ile 10 milyondur. %88,2 şehirlerde, %11,8 ise kırsalda yaşamaktadır.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının İsveç seyahatlerinde vize alması gerekmekte.

🦠 Kısıtlama uyguluyor mu?

Varışta karantina yoktur. Türkiye dönüşünde karantina yoktur. Son verilere göre, 100 bin kişide 125.3 covid vakasına rastlanmıştır. Detaylı bilgileri seyahat kısıtlamaları bölümünde bulabilirsiniz.

🏷️ Etiketler

İsveç için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

İsveççe konuşulur.

💵 Para birimleri

İsveç Kronu [1 SEK = 1,786 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2017: %44.97944117] ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Yaklaşık 🏧 3 bin bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2019 yılında 7,6 milyon turist ağırladı. 2018 yılında turizm, ekonomiye 14,9 milyar dolar ile %5,9 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Mobil internet & wifi ortalama 89.84 Mbps ile hızlı. Sabit internet, 107.42 Mbps ile 🚀çok hızlı.

Mobil & Wifi (5.3 / 10)

Sabit Internet (4.76 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı ❄️ 2 °C ve soğuk. Mevcut üç ayın (Şubat, Mart ve Nisan) ortalaması ise ❄️ -4 °C ve soğuk. İçinde bulunduğumuz kış mevsimi ise 🧊 -8 °C ve dondurucu.
Yıllık ortalama2 °C ❄️
3 aylık ortalama-4 °C ❄️
Bahar ortalaması1 °C ❄️
Yaz ortalaması13 °C 🌤️
Sonbahar ortalaması2 °C ❄️
Kış ortalaması-8 °C 🧊
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2021 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 620 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %4,2 artışla, 60 bin dolardır. 2021 yılında tüketici enflasyonu %2,2 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Türkiye Cumhuriyeti'nin toplam 1 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.