vizesizgezi.com

İsviçre seyahat rehberi

İsviçreİsviçre

📝 Vize başvurusu gerekli✔️ Varışta karantina yok✔️ Dönüşte karantina yok

Hakkında

İsviçre (İng: Switzerland), Avrupa kıtasının Batı Avrupa bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 40 bin km²dir ve %32,1 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2021 yılı itibari ile 8,7 milyondur. %74 şehirlerde, %26 ise kırsalda yaşamaktadır.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının İsviçre seyahatlerinde vize alması gerekmekte.

🦠 Kısıtlama uyguluyor mu?

Varışta karantina yoktur. Türkiye dönüşünde karantina yoktur. Son verilere göre, 100 bin kişide 216.7 covid vakasına rastlanmıştır. Detaylı bilgileri seyahat kısıtlamaları bölümünde bulabilirsiniz.

🏷️ Etiketler

İsviçre için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

Almanca, Fransızca, İtalyanca konuşulur.

💵 Para birimleri

İsviçre Frangı [1 CHF = 20,59 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2017: %65.465343] ülke çapında yaygındır. Bununla birlikte özellikle küçük şehirlere seyahatlerinizde yanınızda yedek nakit para bulundurmanızı önerilir. Yaklaşık 🏧 8,1 bin bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2019 yılında 11,8 milyon turist ağırladı. 2019 yılında turizm, ekonomiye 21,3 milyar dolar ile %4,4 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Mobil internet & wifi ortalama 77.09 Mbps ile hızlı. Sabit internet, 146.3 Mbps ile 🚀çok hızlı.

Mobil & Wifi (4.55 / 10)

Sabit Internet (6.48 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı ❄️ 6 °C ve soğuk. Mevcut üç ayın (Şubat, Mart ve Nisan) ortalaması ise ❄️ 1 °C ve soğuk. İçinde bulunduğumuz kış mevsimi ise ❄️ -2 °C ve soğuk.
Yıllık ortalama6 °C ❄️
3 aylık ortalama1 °C ❄️
Bahar ortalaması5 °C ❄️
Yaz ortalaması13 °C 🌤️
Sonbahar ortalaması6 °C ❄️
Kış ortalaması-2 °C ❄️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2021 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 789 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %-4,8 düşüşle, 91 bin dolardır. 2021 yılında tüketici enflasyonu %0,6 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Türkiye Cumhuriyeti'nin toplam 3 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.