vizesizgezi.com

Kamerun seyahat rehberi

KamerunKamerun

📝 Vize başvurusu gerekli

Hakkında

Kamerun (İng: Cameroon), Afrika kıtasının Sahra Altı Afrika bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 473 bin km²dir ve %42,9 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2023 yılı itibari ile 29 milyondur. %59,3 şehirlerde, %40,7 ise kırsalda yaşamaktadır.
Kamerun ya da resmî adı ile Kamerun Cumhuriyeti, Afrika kıtasının ortabatı bölümünde yer alan bir ülkedir. Ülkenin sınır komşularını (kuzeyden saat yönünde ilerlendiğinde) Nijerya, Çad, Orta Afrika Cumhuriyeti, Kongo Cumhuriyeti, Gabon, Ekvator Ginesi ve 402 km'lik sahil şeridi ile Atlas Okyanusu oluşturmaktadır. Ülkenin başkenti Yaoundé'dir.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Kamerun seyahatlerinde vize alması gerekmekte.

🏷️ Etiketler

Kamerun için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

İngilizce, Fransızca konuşulur.

💵 Para birimleri

CFA Frangı BEAC [1 XAF = 0,051 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2017: %3.046463057] ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Yaklaşık 🏧 1,2 bin bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2018 yılında 997 bin turist ağırladı. 2019 yılında turizm, ekonomiye 681 milyon dolar ile %8,8 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Mobil internet & wifi ortalama 13.99 Mbps ile 🐌yavaş. Sabit internet, 10.48 Mbps ile 🐌yavaş.

Mobil & Wifi (0.42 / 10)

Sabit Internet (0.36 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı ☀️ 25 °C ve sıcak. Mevcut üç ayın (Temmuz, Ağustos ve Eylül) ortalaması ise ☀️ 24 °C ve sıcak. İçinde bulunduğumuz yaz mevsimi ise ☀️ 24 °C ve sıcak.
Yıllık ortalama25 °C ☀️
3 aylık ortalama24 °C ☀️
Bahar ortalaması27 °C 🔥
Yaz ortalaması24 °C ☀️
Sonbahar ortalaması25 °C ☀️
Kış ortalaması25 °C ☀️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2023 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 47 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %1,8 artışla, 1,7 bin dolardır. 2023 yılında tüketici enflasyonu %7,4 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Türkiye Cumhuriyeti'nin toplam 1 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.