vizesizgezi.com

Kanada seyahat rehberi

KanadaKanada

📝 Vize başvurusu gerekli

Hakkında

Kanada (İng: Canada), Kuzey Amerika kıtasının Kuzey amerika bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 8,8 milyon km²dir ve %39,5 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2023 yılı itibari ile 40 milyondur. %81,9 şehirlerde, %18,1 ise kırsalda yaşamaktadır.
Kanada (İngilizce: Canada ; Fransızca: Canada ), Kuzey Amerika'da bir ülkedir. On eyalet ve üç bölgeden oluşan ülke, Büyük Okyanus'tan Atlas Okyanusu'na ve kuzeyde Arktik Okyanusu'na kadar 9,98 milyon km²'lik bir alanı kaplar. Bu özelliğiyle yüz ölçümü bakımından dünyanın Rusya'dan sonra en büyük 2. ülkesidir. Kanada, sınırları içinde en çok göl bulunduran ülkedir, bir milyondan fazla göl bulunmaktadır. Kanada'nın güney ve batıda Birleşik Devletler ile olan sınırı 8891 km ile dünyanın en uzun kara sınırıdır. Ayrıca Kanada, 200.000 km den fazla bir mesafe ile dünyanın en uzun sahil şeridine sahiptir. Kanada'nın topraklarında çoğunlukla ormanlar ve bunun yanı sıra Rocky Dağları'ndaki tundra hakimdir. Nüfusun beşte dördü güney sınırına yakın yaşamaktadır. Kanada'nın başkenti Ottawa; en büyük üç şehri Toronto, Montreal ve Vancouver'dır.

Kanada, Aborjinlerin binlerce yıldır yaşadığı bir alan oldu. 16. yüzyıldan itibaren Britanyalı ve Fransız keşif seferleriyle Atlantik kıyısında ilk koloniler kurulmaya başladı. Birçok savaşın ardından Fransa 1763'te Kuzey Amerika'daki sömürgelerinin neredeyse tümünü terk etti. 1867'de Britanya Kuzey Amerikası'nın üç kolonisi birleşerek bir konfederasyon oluşturdular. Böylece Kanada dört eyaletten oluşan bir federal dominyon olarak kurulmuş oldu. Bu olay dominyon topraklarının genişlemesi ve yeni eyalet ve bölgelerin eklenmesi ile Kanada'nın Birleşik Krallık'tan özerkleşmesi sürecini başlattı. 1931 Westminster Yasası ile genişletilen özerklik, Britanya Parlamentosu'na yasal bağlılığı sonlandıran 1982 Kanada Yasası ile pekiştirildi.

Kanada meşrutiyetle yönetilen ve Westminster modeline dayalı bir parlamenter demokrasidir. Ülkede hükûmet başkanı, genel vali tarafından atanan ve Avam Kamarası'nın güvenini koruduğu sürece görevini sürdüren başbakandır. Devlet başkanı ise monarşiyi temsil eden genel validir. Kanada bir İngiliz Milletler Topluluğu bölgesidir ve federal düzeyde İngilizce ve Fransızca olmak üzere iki resmi dili bulunmaktadır. Ülke şeffaflık, bireysel ve ekonomik özgürlükler, yaşam kalitesi ve eğitimde dünyanın önde gelen ülkelerindendir. Ülkeye yapılan büyük ölçekli göçler nedeniyle dünyanın etnik ve kültürel bakımdan en çeşitli ülkelerinden biridir. Kanada'nın Birleşik Devletler'le köklü ilişkileri ülke ekonomisi ve kültürünü derinden etkilemektedir.

Gelişmiş bir ülke olan Kanada, kişi başına düşen gelirde 17. ve İnsani Gelişme Endeksi'nde 16. sıradadır. Kanada ekonomisi dünyanın onuncu büyük ekonomisidir ve büyük oranda doğal kaynaklara ve gelişmiş ticaret ağlarına dayalıdır. Kanada, Birleşmiş Milletler, NATO, G7, G10, G20, Birleşik Devletler-Meksika-Kanada Antlaşması, İngiliz Milletler Topluluğu, Uluslararası Frankofoni Örgütü, Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği forumu ve Amerikan Devletleri Örgütü üyesidir.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Kanada seyahatlerinde vize alması gerekmekte.

🏷️ Etiketler

Kanada için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

İngilizce, Fransızca konuşulur.

💵 Para birimleri

Kanada Doları [1 CAD = 23,016 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2017: %82.58481622] ülke çapında yaygındır. Bununla birlikte özellikle küçük şehirlere seyahatlerinizde yanınızda yedek nakit para bulundurmanızı önerilir. Yaklaşık 🏧 80 bin bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2019 yılında 32,4 milyon turist ağırladı. 2018 yılında turizm, ekonomiye 22 milyar dolar ile %4 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Mobil internet & wifi ortalama 84.91 Mbps ile hızlı. Sabit internet, 189.74 Mbps ile 🚀çok hızlı.

Mobil & Wifi (2.58 / 10)

Sabit Internet (6.54 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı 🧊 -7 °C ve dondurucu. Mevcut üç ayın (Temmuz, Ağustos ve Eylül) ortalaması ise ❄️ 8 °C ve soğuk. İçinde bulunduğumuz yaz mevsimi ise ❄️ 9 °C ve soğuk.
Yıllık ortalama-7 °C 🧊
3 aylık ortalama8 °C ❄️
Bahar ortalaması-10 °C 🧊
Yaz ortalaması9 °C ❄️
Sonbahar ortalaması-5 °C 🧊
Kış ortalaması-23 °C 🧊
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2023 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 2,2 trilyon dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %-4 düşüşle, 54 bin dolardır. 2023 yılında tüketici enflasyonu %3,9 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Türkiye Cumhuriyeti'nin toplam 4 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.