vizesizgezi.com

Kanada seyahat rehberi

KanadaKanada

📝 Vize başvurusu gerekli❌ Varışta karantina✔️ Dönüşte karantina yok

Hakkında

Kanada (İng: Canada), Kuzey Amerika kıtasının Kuzey amerika bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 9 milyon km²dir ve %38,7 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2021 yılı itibari ile 38 milyondur.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Kanada seyahatlerinde vize alması gerekmekte.

🦠 Kısıtlama uyguluyor mu?

Varışta karantina gerekmektedir. Türkiye dönüşünde karantina yoktur. Son verilere göre, 100 bin kişide 55.6 covid vakasına rastlanmıştır. Detaylı bilgileri seyahat kısıtlamaları bölümünde bulabilirsiniz.

🏷️ Etiketler

Kanada için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

İngilizce, Fransızca konuşulur.

💵 Para birimleri

Kanada Doları [1 CAD = 13,79 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı ülke çapında yaygın olduğundan [2017: %83], kredi kartı kullanabilirsiniz. Bununla birlikte özellikle küçük şehirlere seyahatlerinizde yanınızda yedek nakit para bulundurmanızı önerilir. Ülke çapında yaklaşık 🏧 80 bin bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2019 yılında 32,4 milyon turist ağırladı. 2018 yılında turizm, ekonomiye 22 milyar dolar ile %4 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Mobil internet & wifi ortalama 61.34 Mbps ile hızlı. Sabit internet, 111.76 Mbps ile 🚀çok hızlı.

Mobil & Wifi (skor: 5 / 10)

Sabit Internet (5.1 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı 🧊 -7 °C ve dondurucu. Mevcut üç ayın (Eylül, Ekim ve Kasım) ortalaması ise 🧊 -5 °C ve dondurucu. İçinde bulunduğumuz sonbahar mevsimi ise 🧊 -5 °C ve dondurucu.
Yıllık ortalama-7 °C 🧊
3 aylık ortalama-5 °C 🧊
Bahar ortalaması-10 °C 🧊
Yaz ortalaması9 °C ❄️
Sonbahar ortalaması-5 °C 🧊
Kış ortalaması-23 °C 🧊
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2021 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 1,8 trilyon dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %8,6 artışla, 48 bin dolardır. 2021 yılında tüketici enflasyonu %3,4 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Türkiye Cumhuriyeti'nin toplam 4 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.