vizesizgezi.com

Karadağ seyahat rehberi

KaradağKaradağ

📝 Vize başvurusu gerekli

Hakkında

Karadağ (İng: Montenegro), Avrupa kıtasının Güney Avrupa bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 13 bin km²dir ve %61,5 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2023 yılı itibari ile 616 bindir. %68,5 şehirlerde, %31,5 ise kırsalda yaşamaktadır.
Karadağ (Karadağca: Crna Gora / Црна Гора), Avrupa'nın güneydoğusunda Balkanların Adriyatik kıyısında bir ülkedir. Kuzeyde Bosna-Hersek, kuzeydoğuda Sırbistan, doğuda Kosova, güneydoğuda Arnavutluk, batıda ise Hırvatistan ve Adriyatik Denizi ile çevrilidir. Başkenti ve en büyük şehri Podgorica ülke topraklarının %10,4'ünü ve nüfusun %29,9'unu kapsamaktadır, Çetine kenti eski krallık başkenti statüsündedir. Ülkenin büyük çoğunluğunu Karadağlılar oluşturur, Sırplar %28,7 ile en büyük azınlıktır. Ayrıca Boşnaklar, Arnavutlar ve Hırvatlar da bulunur.Erken Orta Çağ döneminde günümüz Karadağ topraklarında güneyde Duklja, batıda Travunia ve kuzeyde Rascia olmak üzere üç prenslik bulunuyordu. 14 ve 15. yüzyıllarda Zeta Prensliği ortaya çıktı. Karadağ ismi ilk kez 15. yüzyıl sonlarında kullanıldı. Osmanlı hükmü altındaki ülke 1696'da bağımsızlığını tekrar kazandı. Petrović-Njegoš hanedanı altında önce teokratik, sonraları ise seküler prenslikler kuruldu. Karadağ'ın bağımsızlığı 1878'deki Berlin Kongresi'nde Avrupa güçlerince tanındı. 1910'da ülke krallığa dönüştü. I. Dünya Savaşı'nın ardından Yugoslavya'nın parçası olan Karadağ, dağılmanın ardından Sırbistan'la bir federasyon kurdu. Mayıs 2006'daki bağımsızlık referandumuyla bağımsızlık ilan edildi ve konfederasyon barışçıl bir şekilde dağıldı.Dünya Bankası tarafından üst-orta gelir seviyesinde gösterilen Karadağ; BM, NATO, Dünya Ticaret Örgütü, Avrupa Güvenlik ve İş Birliği Teşkilatı, Avrupa Konseyi ve Orta Avrupa Serbest Ticaret Anlaşması ve Akdeniz için Birlik'in üyesidir. Ayrıca Avrupa Birliği'ne üyelik sürecindedir.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Karadağ seyahatlerinde vize alması gerekmekte.

🏷️ Etiketler

Karadağ için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

Boşnakça, Hırvatça, Arnavutça, Sırpça konuşulur.

💵 Para birimleri

Euro [1 EUR = 33,771 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2017: %16.67637229] ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Yaklaşık 🏧 507 bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2019 yılında 2,5 milyon turist ağırladı. 2019 yılında turizm, ekonomiye 1,3 milyar dolar ile %52,8 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Mobil internet & wifi ortalama 56.88 Mbps ile hızlı. Sabit internet, 77.78 Mbps ile hızlı.

Mobil & Wifi (1.73 / 10)

Sabit Internet (2.68 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı ❄️ 9 °C ve soğuk. Mevcut üç ayın (Temmuz, Ağustos ve Eylül) ortalaması ise ☀️ 18 °C ve sıcak. İçinde bulunduğumuz yaz mevsimi ise ☀️ 18 °C ve sıcak.
Yıllık ortalama9 °C ❄️
3 aylık ortalama18 °C ☀️
Bahar ortalaması8 °C ❄️
Yaz ortalaması18 °C ☀️
Sonbahar ortalaması10 °C 🌤️
Kış ortalaması0 °C ❄️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2023 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 7,1 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %5,1 artışla, 12 bin dolardır. 2023 yılında tüketici enflasyonu %8,6 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Türkiye Cumhuriyeti'nin toplam 1 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.