vizesizgezi.com

Kenya seyahat rehberi

KenyaKenya

🖥️ E-vize

Hakkında

Kenya Afrika kıtasının Sahra Altı Afrika bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 569 bin km²dir ve %6,3 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2022 yılı itibari ile 54 milyondur. %29 şehirlerde, %71 ise kırsalda yaşamaktadır.
Kenya ya da resmî adı ile Kenya Cumhuriyeti, Afrika kıtasının doğu kısmında yer alan bir ülkedir. Ülkenin sınır komşularını (kuzeyden saat yönünde ilerlendiğinde) Etiyopya, Somali, Tanzanya, bir kısmı Victoria Gölü ile olmak üzere Uganda ve Güney Sudan oluşturmaktadır. Bunun haricinde ülkenin güneydoğusunda Hint Okyanusu yer almaktadır. Ülkenin başkenti Nairobi'dir.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Kenya seyahat öncesinde (maksimum 90 gün) elektronik vize başvurusu yapması gerekmekte.

🏷️ Etiketler

Kenya için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

İngilizce, Svahili konuşulur.

💵 Para birimleri

Kenya Şilini [1 KES = 0,213 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2017: %5.687464401] ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Yaklaşık 🏧 3,8 bin bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2019 yılında 2 milyon turist ağırladı. 2019 yılında turizm, ekonomiye 1,8 milyar dolar ile %15,3 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Mobil internet & wifi ortalama 28.58 Mbps ile 🐢ortalama hızlı. Sabit internet, 12.58 Mbps ile 🐌yavaş.

Mobil & Wifi (0.87 / 10)

Sabit Internet (0.43 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı ☀️ 25 °C ve sıcak. Mevcut üç ayın (Haziran, Temmuz ve Ağustos) ortalaması ise ☀️ 23 °C ve sıcak. İçinde bulunduğumuz yaz mevsimi ise ☀️ 23 °C ve sıcak.
Yıllık ortalama25 °C ☀️
3 aylık ortalama23 °C ☀️
Bahar ortalaması25 °C 🔥
Yaz ortalaması23 °C ☀️
Sonbahar ortalaması25 °C ☀️
Kış ortalaması25 °C 🔥
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2022 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 117 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %3 artışla, 2,2 bin dolardır. 2022 yılında tüketici enflasyonu %7,7 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Türkiye Cumhuriyeti'nin toplam 1 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.